Zaburzenia osobowości – osobowość antyspołeczna – cz. 5

| |

To ostatnie zaburzenie sklasyfikowane w grupie B (jest grupa C i A, tak więc jak widzisz, zaburzeń jest cały wachlarz…). Wcześniej opisywałam psychopatów ogólnie, narcystyczne zaburzenie osobowości, borderline i histrioników

W osobowości antyspołecznej nie ma różnic statystycznych w częstotliwości występowania ze względu na płeć, ale badania pokazują coś innego: kobiety dotknięte tym zaburzeniem bywają o wiele bardziej okrutne niż mężczyźni.

 

Anna Kossak

Cechy charakterystyczne

Notoryczne łamanie norm, zasad społecznych i popełnianie przestępstw przy zdolności odróżniania dobra od zła. I nie chodzi o kradzież lizaka czy okłamanie policjanta po przekroczeniu prędkości. To napady z użyciem niebezpiecznych narzędzi (na bank, kantor, stację benzynową), rozboje, znęcanie się fizyczne nad ofiarami – to tylko część repertuaru. Osoba antyspołeczna doskonale umie panować nad emocjami (to nie histrionik pragnący poklasku, borderline rzucający przedmiotami czy narcyz budujący konflikt etapami), jednocześnie ma niską tolerancję na frustrację i obniżony próg wyzwalania agresji – dlatego opór ofiary zwykle prowadzi do morderstwa.

Wybiera zachowania impulsywne i okrutne – taka osoba będzie przejeżdżać samochodem po psie i wrzuci film do internetu. Będzie bić żonę i dzieci, także publicznie, a przy zwróconej uwadze rzuci się z pięściami na osobę interweniującą. Osoba aspołeczna nie ma odpowiedzialności rodzicielskiej ani empatii.

Nie ma zasobów do przeżywania poczucia winy i wyciągania wniosków z konsekwencji swoich zachowań. Nie jest też asem intelektu – postępy w nauce są nierówne, z tendencją do bardzo słabych wyników. Nie umie budować relacji i ma skłonność do obwiniania innych. Cechą charakterystyczną jest też nadużywanie wszelkich substancji psychoaktywnych.

Osobowość antyspołeczna ma kłopoty w każdym obszarze swojego życia. Swoim zachowaniem uniemożliwia zbudowanie trwałego partnerskiego związku, ma kłopoty z utrzymaniem jakiejkolwiek pracy, jednocześnie dąży do nawiązywania znajomości i chce być w związku. Poczucie samotności wyzwala niechęć do wszystkich, co może się przejawiać w znęcaniu się nad zwierzętami czy starszymi rodzicami.

Często są to recydywiści, systematycznie powracający do zakładu karnego. Tak jak psychopaci świetnie sobie radzą w przestrzeni publicznej i często robią kariery (zwłaszcza tam, gdzie jest struktura hierarchiczna), tak osoby antyspołeczne nie mają na to szans, ponieważ intelektem nie grzeszą, a dodatkowo wyniszczają się alkoholem i narkotykami. Uważają, że wszystko im się należy, że świat powinien dostosować się do ich zachcianek, że wszelkie zakazy obowiązują innych, ale nie ich.

Zapraszam na moją autorską stronę Anna Kossak Autorka

Możesz też nabyć moją książkę – thriller obyczajowy – w sam raz na wakacje (napisz do mnie na priv)!

 

Poprzednie

Q Hotele – nowoczesny rozwój

Różana Rezydencja – celebracja radości i kobiecości

Dalej