Kobiety czas na kawę – Warszawa vol. 6

| | ,

Wszystkie tworzymy relacje. Rodzinne, przyjacielskie, koleżeńskie, zawodowe, miłosne… I w każdej chcemy być doskonałe. Chcemy czuć się dobrze ze sobą i z innymi. Jednak często tworzenie i utrzymywanie relacji bywa trudne. Czasami nasze relacje zmieniają charakter i przychodzi czas kiedy z kimś jest nam już nie tak bardzo po drodze. Rozluźniają się nasze więzy i każdy podąża za własnym życiem. To może się zmienić za jakiś czas, bo życie to ciągła zmiana. Dlatego warto z akceptacją i elastycznością podchodzić do zmian.

 

Przy tworzeniu relacji bardzo ważna jest asertywność. O tym już mówiłyśmy. W każdej relacji możemy stawiać granice. To może być trudne, ale jest do zrobienia. Każdy komunikat można przekazać w sposób nie raniący drugiej strony.

A czy istnieje przepis na dobre relacje? Niestety nie. Jest jednak zasada, która ułatwia podejście do relacji i daje nam narzędzie do tworzenia tych  satysfakcjonujących. Jaka? Prosta – traktuj innych tak jak byś chciała być traktowana.  To nic innego jak mądrość płynąca z przysłowia: „Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe”.

 

Jak się domyślasz tym razem podczas spotkania Kobiety czas na kawę! rozmawiałyśmy właśnie o relacjach. Było sporo dyskusji i przykładów z życia. Na ten temat zawsze mamy coś do powiedzenia, bo każdy dzień jest nimi wypełnione i różne sytuacje przychodzi nam przeżywać, różne problemy rozwiązywać.

A warsztaty zaczęłyśmy od wartości, które są dla nas ważne w relacjach z ludźmi. Trzeba było wybrać 5 z bogatej listy, a potem je ułożyć według znaczenia dla każdej z nas. Takie zadania zawsze dają do myślenia.  Zachęcają do refleksji.  To dobrze, bo w zabieganiu dnia codziennego nie mamy na to zbyt wiele czasu. Podsumowaniem tego ćwiczenia było zdanie sobie sprawy, że jeśli chcemy otrzymywać w relacji szczerość to same musimy być szczere. Jeśli potrzebujemy wolności to przyjrzyjmy się ile my jej dajemy drugiej stronie.

Chcesz się przyjrzeć relacjom, które tworzysz? To odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań, na które my odpowiadałyśmy sobie podczas warsztatów. Oto kilka z nich:

Jacy ludzie Cię przyciągają do siebie, a jacy odpychają?

Z jakimi ludźmi najczęściej wchodzisz w relację? Widzisz w tym jakąś prawidłowość?

Jak szybko/wolno otwierasz się w relacji?

Szybko ufasz nowo poznannej osobie?

Co wnosisz do każdej relacji?

Warto zadumać się czasami nad tym kto nas otacza, jakie relacje mamy na dzień dzisiejszy, jakich nam brakuje, które z nich wymagają zmiany?  Jesteśmy gatunkiem relacyjnym, społecznym, nie potrafimy żyć bez innych ludzi. Dlatego tak ważne jest jakość relacji jakie tworzymy.

 

A gdybyś miała użyć metafory to jak być określiła swoje relacje? Jak byś uzupełniła to zdanie? – Relacje, które tworzę są …… ponieważ…..

Miłej pracy nad relacjami! I pamiętaj, że każdy ma prawo do popełniania błędów.

A kolejne spotkanie z cyklu Kobiety Czas na Kawę już 23 marca! Zapraszam!

Poprzednie

Zmiany w e-commerce w 2019 roku. Prezentujemy 5 kluczowych zmian!

Idealny adres www – czy istnieje?

Dalej