Pierwsze wrażenie w biznesie – jak je zrobić? – Ewa Kasprzak

| |

Pierwsze wrażenie w biznesie – na ten temat napisano i powiedziano już wiele. Wnioski są niewątpliwie spójne, mianowicie takie, że potężna jest siła pierwszego wrażenia. Czym zatem jest pierwsze wrażenie w biznesie?

 

Efekt aureoli

Spotykając osobę po raz pierwszy (czy to na przyjęciu czy spotkaniu biznesowym) już zaledwie po paru sekundach wiemy, z kim będziemy kontynuować znajomość a z kim niekoniecznie. Dlaczego tak się dzieje? Otóż odpowiedzialne są za to dwa efekty. Pierwszy z nich to efekt anielski. Uzyskane na samym początku przez nas informacje na podstawie wyglądu oraz mowy niewerbalnej wzbudzają w nas pozytywne emocje. I tak, gdy poznajemy osobę, która jest uśmiechnięta, dobrze ubrana i pozytywna, wzbudzając tym samym w nas sympatię, mała jest szansa, że coś ten efekt zniweczy. Dzieje się tak, dlatego, że opierając się jedynie na pierwszym dobrym wrażeniu zaczynamy przypisywać naszemu rozmówcy kolejne pozytywne cechy (jest zadbana i uśmiechnięta zapewne też inteligentna, kulturalna, oczytana). Co więcej, zaczynamy w korzystny sposób interpretować kolejne informacje o naszym nowym znajomym. Słucha muzyki klasycznej, chodzi do teatru – jest wrażliwa i ma klasę. W psychologii to zjawisko nazywa się efektem aureoli lub efektem halo.

Efekt szatański

Efekt szatański to przeciwne zjawisko do anielskiego. Mianowicie mając negatywne zdanie o kimś wyciągamy kolejne, nie do końca pozytywne, wnioski o danej osobie. Idąc tym tokiem rozumowania trudno jest przekonać się o zaletach danego człowieka, które on niewątpliwie posiada. Tworzy się dystans, który może niekorzystnie wpływać na daną relację.

 

Jak widać zatem warto się postarać na samym początku o to, by wypaść dobrze zamiast potem się gimnastykować, by naprawiać błędy (co niekoniecznie może przynieść zamierzone skutki). Co zatem zrobić, aby nie zaprzepaścić roli dobrego, pierwszego wrażenia?

 

Wygląd zewnętrzny

Bez względu na to, czy jest to spotkanie biznesowe czy przyjęcie rodzinne, zadbaj o ubiór. Niech to będą dobre ubrania, dopasowane do Twojej sylwetki, w kolorach odpowiadających charakterowi spotkania. Jeśli wybierasz się na spotkanie networkingowe (gdzie możesz poznać swoich potencjalnych klientów lub ludzi do współpracy) i jesteś kobietą, to załóż garsonkę lub garnitur z wersją koszulową albo bluzką i pełne czółenka. Wskazane tu będą kolory biznesowe, czyli szarości, biele, błękity. Wersja dla mężczyzn to casualowy garnitur lub spodnie z koszulą w podobnych odcieniach i również pełne buty. W obydwu przypadkach ważna jest fryzura, a priorytetem są zadbane włosy, dobrze przycięte. U kobiet ma znaczenie makijaż, aby stosownie do sytuacji nie był zbyt wyzywający. To samo dotyczy biżuterii. Mniej znaczy więcej. Nie wlewaj na siebie ton perfum, masz pachnieć delikatnie. Jeśli chcesz zrobić wrażenie osoby zadbanej i zorganizowanej, to w przypadku spotkań biznesowych miej ze sobą: wizytówki, terminarz, długopis. Bądź wypoczęty, energiczny i najedzony. Jeśli będziesz niewyspany, to efekt może być odwrotny od zamierzonego. To samo dotyczy Twojego miejsca pracy – niech będzie ono czyste, schludne i w przyjemnych kolorach.

Mimika twarzy

Bądź pozytywny i uśmiechnięty. Gburów nikt nie lubi a jeśli chodzi o interesy, to, kto by chciał ze smutasem zawierać kontrakty? Problemy zostaw za drzwiami, tak naprawdę każdy je ma. Uśmiech ma potężną moc w relacji. Ćwicz uśmiechanie się do innych w różnych sytuacjach, zobaczysz jak się poczujesz. Zadbaj też, aby Twoja mimika twarzy była spokojna, nienerwowa.

Kontakt wzrokowy

Wbrew pozorom to nie lada wyzwanie. Nawiązanie kontaktu wzrokowego podczas rozmowy jest trudne, bo może nas peszyć, zawstydzać a nawet paraliżować. Wyćwicz to natomiast obowiązkowo, a przekonasz się, że w ludzkich oczach nie ma strachu. Osoba, która patrzy w oczy swojemu rozmówcy jest bardziej wiarygodna, szybciej zyskuje zaufanie. Jeśli szukasz wzrokiem czegoś obok, to będziesz oceniony, jako osoba lekceważąca innych, być może kłamliwa.

Komunikacja niewerbalna

Bądź otwarty, czyli niech Twoje ręce pomagają Ci w rozmowie. Gestykuluj spokojnie a nie nerwowo. Wyprostuj się, a to doda Ci pewności siebie. Ludzie, oceniani jako pewni siebie przyciągają do siebie innych. Nie odwracaj się tyłem do rozmówcy, ale też nie poklepuj po ramieniu z rozmachem, bo nie każdy to lubi. To zależy w dużej mierze od osobowości człowieka. Jeden się ucieszy drugi zdystansuje. Nie zamykaj rąk i nie krzyżuj nóg. Pochyl się nieco w stronę rozmówcy, aby mu pokazać, że jesteś zainteresowany.

Głos

Niech Twój głos będzie ciepły, a ton serdeczny. Popracuj nad tembrem i barwą, aby była nieco niższa. Ludzie o takiej barwie są oceniani jako bardziej pewni siebie. Mów wyraźnie, nie za cicho, dostosuj tempo rozmowy do innych. Głos to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na efekt pierwszego wrażenia. Da się zauważyć w rozmowie telefonicznej, kiedy rozmówca nas nie widzi i tylko na tej podstawie nas oceni. Zadbaj o głos, pij dużo wody, głośno czytaj, aby unikać parajęzyka.

 

Podsumowując, postaraj się, aby po raz pierwszy wywrzeć na innych dobre wrażenie. To rzutuje w przyszłości na jakość relacji z drugim człowiekiem.

Wielu moich klientów zastanawia się nad tym, dlaczego inni odbierają ich w negatywny sposób. Sami myślą o sobie, że są z natury pogodni i mile nastawieni. Niestety często jest to tylko obraz własnej osoby, który z perspektywy drugiego człowieka wygląda zupełnie inaczej.

 

Na koniec ćwiczenie:

Jeżeli chcesz sprawdzić w jaki sposób odbierają Cię nowo poznane osoby, skup się na ich reakcjach. Potraktuj swojego rozmówcę jak odbicie lustrzane, dlaczego?

Większość z nas wyraża swoje nastawienie niewerbalnie oraz odzwierciedla je za pomocą postawy ciała.

Spójrz czy Twój rozmówca: uśmiecha się do Ciebie, ma otwartą postawę ciała, patrzy się w oczy, jest zwrócony w Twoją stronę. Jeżeli tak, to z pewnością dojdziecie do porozumienia. Jeżeli natomiast zamyka się na Twoją obecność warto popracować nad wzajemną relacją.

A zatem do dzieła!

Ewa


Ewa Kasprzak, trener biznesu. Fascynuje ją klient. Jest autorką warsztatu dotyczącego obsługi klienta, technik sprzedaży oraz roli pierwszego wrażenia w biznesie.  Pragnie wydobywać z ludzi potencjał, bo wie, że każdy go ma.  Jej misją jest pomaganie ludziom w rozwoju osobistym, w osiąganiu celów, motywowanie ich do zmiany. Głęboko wierzy w to, że można pokonać swoje lęki, ograniczenia po to by osiągnąć wszystko to czego się pragnie.

Poprzednie

Akademia Kobiet – Zapal się do działania – 4 edycja

Kiedy oddać się w ręce eksperta?

Dalej