Rozmowa kwalifikacyjna – jak dzięki niej znaleźć idealnego pracownika?

| |

Rekrutacja pracowników to zadanie, przed którym prędzej czy później stanie każda firma. Aby móc się rozwijać konieczne jest bowiem zatrudnienie nowych osób. W ich selekcji oraz wyborze idealnego kandydata pomaga natomiast rozmowa kwalifikacyjna, która jest od lat praktykowaną skuteczną metodą rekrutacji pracowników. Aby jednak wybrać odpowiednią osobę, konieczne jest umiejętne przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Zanim jednak zaprosimy wybranych kandydatów na rozmowę powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Rekrutacja pracowników to bowiem nie tylko sama rozmowa kwalifikacyjna, ale także szereg działań, które ją poprzedzają. W tym celu musimy dokładnie zapoznać się z treścią nadesłanych CV osób zainteresowanych współpracą z naszą firmą. Na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy natomiast zaprosić tylko tych kandydatów, którzy spełniają nasze wymagania, np. posiadają doświadczenie na podobnym stanowisku oraz poszukiwane przez nas umiejętności, np. językowe.

Rozmowa kwalifikacyjna – jedno- czy dwuetapowa?

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważny etap rekrutacji pracowników. Jej zadaniem jest bowiem ocena doświadczenia pracownika, jego charakteru oraz umiejętności. Zdecydowana większość firm wybiera dwuetapową rozmowę kwalifikacyjną. Jest to dobry wybór, zwłaszcza, kiedy mamy do przeprowadzenia rozmowy z wieloma kandydatami.

W pierwszym etapie rozmowy kwalifikacyjnej wybieramy odpowiednią liczbę kandydatów, którzy według nas najlepiej sprawdzą się do pracy na danym stanowisku. W drugim etapie z kolei dokładniej analizujemy ich umiejętności oraz predyspozycje i porównujemy kandydatów między sobą. W efekcie możliwe jest wyłonienie jednej osoby, która najlepiej nadaje się do pracy w naszej firmie. Z przeprowadzenia dwuetapowej rozmowy kwalifikacyjnej płynie jeszcze jedna korzyść: mamy bowiem okazję, aby spotkać się z wybranymi kandydatami jeszcze raz oraz lepiej ich poznać, a w efekcie nasza ocena będzie bardziej miarodajna.

Przeprowadzenie rozmowy jednoetapowej poleca się natomiast mniejszym firmom, które nie muszą kompleksowo oceniać kandydatów, ewentualnie poszukują osób do pracy na mniej wymagających stanowiskach. W innych wypadkach zdecydowanie lepszym wyborem będzie rekrutacja pracowników, w której rozmowa kwalifikacyjna składa się z dwóch etapów.

Jakie narzędzia wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej warto zweryfikować informacje podane przez kandydatów w zgłoszeniu. Możemy w tym celu wykorzystać takie przydatne narzędzia, jak testy językowe czy testy kompetencyjne. Wartościowym narzędziem rekrutacyjnym są także tzw. scenki symulacyjne, w których kandydat musi wykazać się odpowiednimi umiejętnościami praktycznymi. Cała rozmowa kwalifikacyjna powinna być tak zaplanowana, aby jak najlepiej poznać kandydatów oraz dać im szansę zaprezentowania swoich umiejętności w praktyce. Podczas rozmowy warto także robić notatki, które następnie ułatwią nam wybór najlepszego kandydata lub kandydatów.

Rekrutacja pracowników, a w szczególności rozmowa kwalifikacyjna, nie należą do prostych zadań. Wymagają bowiem odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia po to, aby okazały się skutecznym narzędziem służącym do wyłonienia idealnego kandydata.

Jeśli natomiast nie posiadasz takich umiejętności lub nie masz czasu by kompleksowo zająć się organizacją rozmowy kwalifikacyjnej, rekrutacja pracowników w BlueIdea.pl to usługa stworzona właśnie dla Ciebie. Dzięki niej masz bowiem możliwość powierzenia wszystkich etapów rekrutacji wykwalifikowanej firmie, która zatroszczy się o to, aby wybrane osoby w 100% odpowiadały profilowi idealnego pracownika Twojej firmy.

 

*Artykuł sponsorowany

Poprzednie

7 darmowych (i płatnych) kursów z zakresu kodowania

Jak promować firmę online?

Dalej