Jak znaleźć pomysł na biznes?

| |

Często spotykam kobiety, które potrzebują w życiu zmiany, ale nie wiedzą co chciałyby robić, żeby były w zgodzie ze sobą, a do tego zarabiały. Pracując na etacie wykonywały po prostu swoje obowiązki. Jednak kiedy myślą o swojej działalności nie widzą niczego szczególnego w tym co robiły i nie bardzo wiedzą od czego zacząć. Wiem jak to jest, więc chętnie podzielę się swoim doświadczeniem 🙂

Bądź ciekawa i rozwijaj kreatywność!

Rozglądaj się, obserwuj, wychodź z domu, szukaj inspiracji! Brzmi znajomo? A może jest to dla Ciebie nowość? Jeśli nie wiesz jakie zajęcie da Ci szczęście i pieniądze to rozszerz swoje pole widzenia. Nie zamykaj się w dobrze Ci znanym środowisku! Wiem coś o tym. Siedzenie w jednej firmie przez wiele lat niestety trochę ogranicza. Jesteś zdolnym trybikiem dużej maszyny, czujesz się z tym dobrze, znasz swoje miejsce, aż tu nagle Cię redukują np. likwidując Twoje stanowisko? Jak to, ja???? To niemożliwe. Przecież dawałaś z siebie wszystko, a tu nagle bęc! No i w takiej sytuacji nie bardzo wiesz jak sobie radzić poza Twoją firmą… już byłym pracodawcą. Dlatego tak ważne jest rozejrzenie się wokół siebie, zdobywanie wiedzy, czytanie książek z zakresu rozwoju osobistego, czytanie biznesowych książek, specjalistycznej prasy, ciekawych artykułów online. Jest mnóstwo możliwości jeśli będziesz ciekawa, żeby poznać ten nieznany Ci świat bez pracy w firmie od.. do.. Włącz ciekawość i do przodu! Oczywiście jeśli chcesz poznać przedsiębiorczy świat.  Jeśli wolisz etat – wystarczy poszukać nowej pracy, albo zostać tam gdzie jest Ci dobrze.

Wychodź do ludzi!

Poszukaj miejsc, gdzie spotykają się przedsiębiorcze kobiety, przedsiębiorcy obu płci lub osoby, które tak jak Ty, szukają pomysłu na życie! Na moim blogu znajdziesz wiele miejsc, które sama odwiedziłam i które serdecznie Ci polecam. Ja je wyszukiwałam sama – Ty możesz skorzystać z moich relacji z wydarzeń, by dowiedzieć się czego możesz się spodziewać po danym spotkaniu. A w sobotę znajdziesz listę moich rekomendacji na kolejne tygodnie. Oszczędzi Ci to duuużżoo czasu! 😉

Poznaj zasady small talku, networkingu dla introwertyków i naucz się słuchać i pytać ludzi o to czym się zajmują! To bardzo rozwija. Poznasz wiele różnych sposobów na zarabianie pieniędzy. Ale nie tylko! Pytaj ludzi o to czego potrzebują, czego im brakuje na rynku, za co chętnie by zapłacili. Być może znajdziesz potrzebę, na którą masz już gotowy produkt lub usługę! A jak nie to może będzie to dla Ciebie na tyle ciekawe, że stworzysz odpowiedz na dużą potrzebę potencjalnych klientów! Najważniejsza tutaj jest otwartość i uważność!

Sprawdź co dzieje się na rynku międzynarodowym

Twoją inspiracją mogą być rynki międzynarodowe. Rozejrzyj się, być może np. w USA istnieje biznes, którego jeszcze u nas nie ma. To wymaga surfowania po stronach angielskojęzycznych, szperania, cierpliwości i wytrwałości, ale może się opłacić. Iza Makosz właśnie tak zbudowała Time for Wax, który z sukcesem zbudowała i sprzedała! To z USA pochodził pomysł na salony depilacji. Nikt nie wróżył jej sukcesu, ale jej się udało. Wytrwałość, praca, konsekwencja w działaniu, pokonywanie trudności z tym musisz się liczyć. W jej przypadku było warto. Dlatego zachęcam Cię do szukania na świecie pomysłów, których u nas jeszcze nikt nie zrealizował.

Zajrzyj wgłąb siebie i zapytaj się siebie – co chcę robić w życiu?

W Tobie są odpowiedzi na najważniejsze pytania. Daj sobie czas. Obserwuj się. Zapisuj te czynności, które sprawiają Ci radość. Jeśli zauważasz, że wyszukiwanie czegoś w sieci jest dla Ciebie jak przygoda odkrywcy, czujesz, że tracisz przy tym poczucie czasu… to już jest komunikat dla Ciebie! Zapisuj wszystkie takie działania, które są dla Ciebie przyjemne i przy których tracisz poczucie czasu.

Sprawdź czego Tobie brakuje? Może się zdarzyć, że sama znajdziesz brak na rynku i zapełnisz lukę.

Spisuj wszystkie swoje pomysły!

Jeśli coś przychodzi Ci do głowy, ale nie możesz tego jeszcze sprecyzować – to koniecznie to zapisz.  Nie zabijaj tego pomysłu od razu. Daj mu pożyć na kartce papieru, w notesie. Nie zajmie Ci miejsca, a może stać się podwaliną czegoś ważnego.

Bądź uważna na to co do Ciebie przychodzi i zapisuj to. Co jakiś czas wracaj do tych pomysłów i spróbuj sobie wyobrazić co by było gdybyś to zrobiła? Co by Ci to dało? Czy dobrze byś się z tym czuła? Nie do przecenienia jest również odczucie w ciele jakie budzi dany pomysł. Jeśli budzi więcej stresu niż radości to widocznie nie jest on dla Ciebie. Słuchaj ciała, intuicji. Jak wiadomo- my kobiety ją mamy, a ja sama wielokrotnie się przekonałam, że robienie tego co podpowiada intuicja często daje o wiele lepsze rezultaty niż te wypływające z działań opartych na  podszeptach z głowy. Dlatego nie bagatelizuj tego głosu.

Przypomnij sobie co lubiłaś robić w dzieciństwie.

To bardzo ważne. Może Ci otworzyć oczy na umiejętność, a może nawet talent, który masz od zawsze, ale o nim zapomniałaś! Jakoś tak się w życiu potoczyło, że zostałaś analitykiem finansowym choć kiedyś marzyłaś o uczeniu. Czasami bardzo trudno jest uchwycić to coś co może nam przynieść i szczęście i pieniądze. Sama szukałam tego co robię dziś przez długi czas. Wszytko co przychodziło do mnie w tzw. między czasie – nie było tym czego chciałam.  A pomysłów miałam wiele, uwierz mi!

W momencie kiedy połączyłam wiedzę marketingową i umiejętność uczenia robiąc warsztaty – wszystko w moim życiu zaczęło się zmieniać! Nie stało się to z dnia na dzień. Trwało to kilka lat. Przez ten czas robiłam różne rzeczy, ale dopiero to daje mi satysfakcję i pieniądze. A wiesz w co najchętniej bawiłam się w dzieciństwie? W nauczycielkę 🙂 I jestem nią nawet z zawodu – uczę języka francuskiego. Dlaczego więc nie wykorzystać tego talentu w innych kwestiach taki jak uczenia kobiet tego co jest im potrzebne do rozwoju biznesu?  Właśnie to robię i coraz bardziej czuję, że dotarłam do dobrego portu na ten moment. I Tobie też tego życzę 😉

Jeśli jeszcze masz problem – zrób test Gallupa lub DISC3

Jeśli  masz jednak wątpliwości co do swoich talentów, kwestionujesz je, bądź umniejszasz (o – to kochamy robić przecież!) to zrób sobie testy, które mogą Ci pomóc określić  i nazwać Twoje talenty (test Gallupa), umiejętności komunikacji i kompetencje  (DISC3). Oba je zrobiłam i oba dały różne i ciekawe informacje o mnie. Oba są, moim zdaniem, wartościowe. Możesz o nich poczytać więcej na moim blogu klikając w podane linki : )

 

No i na koniec możesz jeszcze zerknąć na jeden mój artykuł w tym temacie klikając TU 🙂

Powodzenia!

Poprzednie

Co robić jeżeli pracownik nie do końca wywiązuje się ze swoich obowiązków?

Jak zaplanować transmisję na żywo na Facebooku?

Dalej