Pierwsza Dama na wernisażu Jolanty Golianek – „Kobieta z bliznami”

| |

13 października w Centrum Aktywizacji Społecznej Grzybowska 4, które działa w ramach Fundacji Sedeka, odbył się wernisaż Jolanty Golianek „Kobieta z bliznami”, który objęła patronatem małżonka prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Agata Kornhauser-Duda.

Bohaterką wydarzenia była Jolanta Golianek, Prezes Fundacji Poparzeni, która opowiedziała swoją historię wzruszając przybyłych. Obecność Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy, uświetniła wernisaż. Wszyscy goście niecierpliwie czekali na jej przyjście, które zaanonsowała Jolanta Christol, Prezes Fundacji „Biznes to Sztuka” i czuwała nad przebiegiem  całego spotkania.

Wernisaż Kobieta z Bliznami

Jolanta Christol, Prezes Fundacji „Biznes to Sztuka”

Jolanta Christol przywitała Panią Prezydentową bukietem pięknych kwiatów od  Cherish The Day – dekoracje i florystyka.

wernisaż Jola Golianek

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda i Jolanta Christol
(zdj. autorstwa Alfreda Anuszkiewicza)

Opowieść Joli Golianek o poparzeniu, któremu uległa wskutek nieszczęśliwego wypadku przy rozpalaniu kominka, a które wywróciło jej życie do góry nogami, była niezwykle wzruszająca. Bohaterka wieczoru wiele wycierpiała, doświadczyła odrzucenia przez znajomych, przeżyła 3 próby samobójcze, a po siedmiu latach walki zdecydowała, że chce pomagać innym poparzonym, dla których nie ma wsparcia w strukturach państwowych. Wie to doskonale, bo sama musiała się troszczyć o swoją rehabilitację, specjalistyczne ubranie uciskowe do presoterapii, które nosi się 23 godziny na dobę i które musiała sprowadzić z Francji, tak samo jak maści do gojenia ran.

wernisaż kobieta z bliznami1

Jolanta Golianek, Prezes Fundacji „Poparzeni”
(zdj. autorstwa Moniki Sadowa – Rzecznik prasowa fundacji)

Dzięki wsparciu najbliższych, rehabilitacji, operacji przeszczepów skóry, zmagań z depresją i stanami lękowymi postanowiła opowiedzieć swoją historię szerokiej publiczności, by zwrócić uwagę na problem wykluczenia społecznego i ekonomicznego osób z poparzeniami oraz  pokazać na jakie wyzwania napotykają w codziennej walce ze stereotypami. Decyzję przekuła w czyn, odważyła się na sesję zdjęciową, która poprzez swój mocny przekaz miała wskazać na ważny problem dotykający wszystkie osoby poparzone. Jej celem było uświadomienie społeczeństwa, że osoby poparzone są takimi samymi ludźmi jak my wszyscy!

wernisaż kobieta z bliznami3

Jolanta Golianek, Prezes Fundacji „Poparzeni”
(zdj. autorstwa Moniki Sadowa – Rzecznik prasowa fundacji)

W Fundacji Poparzeni, którą powołała do życia, pracuje z pacjentami po oparzeniach ciała oraz ich rodzinami, wspiera ich w leczeniu i akceptacji ciała, a także stara się poprawić jakość życia swoich podopiecznych. Jest laureatką nagrody „Człowiek bez barier” 2016 r. przyznawanej jedynie osobom niepełnosprawnym, które swoją postawą przekonują, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem. Stara się, by jej podopieczni uwierzyli, że można wrócić do życia po tak traumatycznych przeżyciach jak poparzenie.

Jolanta Golianek podziękowała wszystkim, którzy pomogli jej przez to przejść. Jedną z osób, która towarzyszyła jej w tej trudnej drodze jest Prezes Fundacji „Marka jest kobietą”Jarosław Waśkiewicz.

wernisaż kobieta z bliznami6

Jolanta Golianek i Jarosław Waśkiewicz
(zdj. autorstwa Moniki Sadowa – Rzecznik prasowa fundacji)

Jolanta Golianek złożyła również podziękowania pani Karolinie Sozańskiej, która wsparła ją niezmiernie potrzebną darmową laseroterapię.

wernisaż kobieta z bliznami16jpg

Karolina Sozańska, Jolanta Golianek  i Jolanta Christol

Grzegorz Duży, stylista fryzur i właściciel Shake your head, również otrzymał podziękowania za obecną fryzurę Joli Golianek.

wernisaż kobieta z bliznami17jpg

Nadszedł czas na kilka słów od Pani Prezydentowej, Agaty Kornhauser-Dudy, która na samym początku podziękowała serdecznie Joli Golianek za odwagę, wrażliwość i hart ducha oraz za to co dziś robi dla osób poparzonych.

wernisaż kobieta z bliznami12

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda i Jolanta Golianek

Agata Kornhauser-Duda podkreśliła znaczenie zmiany świadomości społecznej i konieczności łamania barier związanych z niepełnosprawnością, które często skutkują wykluczeniem tych osób z życia społecznego.  Według Pierwszej Damy ta wystawa to ogromny sukces, a Fundacja Poparzeni pomaga ludziom w walce o swoje miejsce w życiu. Należy dążyć do łatwiejszego dostępu do leczenia i rehabilitacji, a nie współczucia. Osoby niepełnosprawne, skrzywdzone przez los, oczekują zrozumienia, akceptacji i empatii żeby mogły normalnie żyć. Małżonka Prezydenta RP wyraziła nadzieję, że wystawa ta zwróci uwagę społeczeństwa na to, że najważniejsze jest wnętrze człowieka. Jednocześnie zachęciła wszystkie zwiedzające osoby do refleksji nad tym jak człowiek może radzić sobie z doświadczeniami życiowymi, tak, żeby go nie złamały i nie odebrały chęci do życia!

wernisaż kobieta z bliznami5

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda i Jolanta Golianek
(zdj. autorstwa Moniki Sadowa – Rzecznik prasowa fundacji)

Po części oficjalnej Pani Prezydentowa obejrzał wystawę w towarzystwie Jolanty Golianek.

Wernisaż Kobieta z Bliznami

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda i Jolanta Golianek
(zdj. autorstwa Moniki Sadowa – Rzecznik prasowa fundacji)

Pod koniec wydarzenia był czas na zdjęcia z Pierwszą Damą RP.

wernisaż kobieta z bliznami9

(zdj. autorstwa Rzecznik prasowa fundacji Moniki Sadowa)

Wernisaż Kobieta z Bliznami

Był też czas na upominki dla Pierwszej Damy od Prezesa Fundacji Sedeka, Stanisława Kowalskiego.

wernisaż kobieta z bliznami10

Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda,.  Jolanta Golianek i prezes Fundacji Sedeka, Stanisław Kowalski
(zdj. autorstwa Moniki Sadowa – Rzecznik prasowa fundacji)

Na zakończenie wernisażu był też czas na rozmowy i wspólne zdjęcie.

Wernisaż Kobieta z Bliznami

Ten wzruszający wieczór wpisał się w moją pamięć na długi czas. Podziwiam hart ducha Jolanty Golianek i uważam jej działania w Fundacji Poparzeni za godne naśladowania. Przekuła swoje doświadczenie dla dobra innych niepełnosprawnych. To godne podziwu. Wiele osób w takiej sytuacji zaszywa się w najciemniejszy kąt i nie wychodzi z niego nigdy. Ona, mimo wielu przykrych doświadczeń, postanowiła pokazać swoje ciało i zwrócić uwagę na problemy osób poparzonych. To jest bardzo duże wyzwanie i wiem, że musiało ją wiele kosztować. Tym bardziej jest to ważne i mam nadzieję, że ta wystawa pozostawi ślad w świadomości osób, które miały okazję ją obejrzeć.

Poprzednie

Strefa Zmian w życiu osobistym

Jak w prosty sposób poprawić kontakt z klientem w Twojej firmie?

Dalej