Everest lidera – jak go zdobyć?

| |

Dzięki staraniom wydawnictwa MT Biznes ukazała się książka autorstwa Anny Sarnackiej – Smith „Everest lidera. O wartościach, silnym zespole i skutecznym przywództwie”. Dowiesz się z niej, że lider to siła charakteru, a nie stanowisko. A kluczem do sukcesu lidera jest działanie zgodnie ze swoimi wartościami, poznanie swojego potencjału i czerpanie z różnorodności ludzi z zespołu, którym zarządza.

Książka składa się z kilku części. W pierwszej znajdziesz wywiady z liderami: przedsiębiorcami, sportowcami, menedżerami m.in. prof. Andrzejem Blikle, Robertem Korzeniowskim czy Jennifer Pomerantz, którzy potwierdzili skuteczność podejścia autorki do przywództwa. W kolejnych częściach przeczytasz rozważania, uwagi i ćwiczenia tłumaczące metodę modelu DISC. Druga część książki jest poświęcona tematyce pracy w zespole, motywowaniu i pracy nad sobą jako lidera.

Wywiady autorki ze znanymi liderami odzwierciedlają całą skomplikowaną gamę interakcji w zespołach, różne kwestie przywództwa, współzależności w zespołach. Z relacji rozmówców wynika oczywista prawda, że produkt, który powstaje w firmie tworzą ludzie: solidarny zespół tworzy najlepszą zgraną maszynę produkcyjną. Anna Sarnacka – Smith jako trenerka biznesu, o bogatym i wszechstronnym doświadczeniu zawodowym, mistrzowsko wydobywa i pokazuje te wszystkie kwestie w dziesięciu spotkaniach z wieloma liderami z różnych dziedzin.

Dzięki książce poznasz metodę DISC. Co to jest DISC oraz badanie DISC3? DISC to 4 style zachowań, opracowane na podstawie badań amerykańskiego psychologa, Williama Marstona. Skrót DISC pochodzi od angielskich określeń poszczególnych stylów: Dominant (Dominujący), Influencing (Wpływowy), Steady (Stały), Compliance (Sumienny). Analizując ludzkie zachowania w konkretnym środowisku i sytuacjach,  okazało się, że ludzie o podobnych stylach zwykle bardzo podobnie się zachowują. Co ciekawe, każdy z nas ma w sobie te 4 style zachowań, ale w różnym stopniu ich intensywności – a diagnozuje to właśnie badanie DISC, które mogłam zrobić i z wyników, którego jestem zadowolona. Dzięki niemu uświadomiłam sobie kilka cech, których tak bym nie nazwała i nie umiała wykorzystać. Dzięki rozmowie coachingowej miałam okazję skonkretyzować kilka swoich talentów i zrozumieć z czego wynikają pewne moje zachowania. Dobrze  jest umieć ubrać w słowa nasze mocne strony, z których często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Jeśli chcesz się dowiedzieć w jakim stopniu jesteś wpływowa albo dominująca to zapraszam do Anny Sarnackiej-Smith na badanie D3. Zawiera ono o wiele więcej ciekawych elementów, ale o tym być może napiszę oddzielny wpis już wkrótce. Zaś podsumowując, książka ta jest świetnym wprowadzeniem do badania, albo jego uzupełnieniem. Zależy od czego zaczniesz przygodę z wchodzeniem na Everest lidera!

Zakończenie książki to zestaw świetnych wskazówek, bazujących na przemyśleniach Johna C. Maxwella, sztuce motywacji Nicka Vujicica i klasyce każdego szanującego się coacha „Kto zabrał mój ser” Spencera Johnsona. Autorka łączy postawy bohaterów S. Johnsona i wyniki badań modelu DISC, tłumacząc skąd się bierze opór przed zmianą.

Wszystkim zainteresowanym głębszym poznaniem siebie metodą DISC polecam autorkę książki jako coacha. Pani Anna Sarnacka – Smith jest jedynym trenerem w Polsce, który został w USA, w siedzibie PeopleKeys®, certyfikowany w zakresie zaawansowanego wykorzystania modelu D3 (DISC/TEAMS/VALUES/BAI). W analogii do innego wynalazku twórcy metody DISC Williama Marstona – wariografu, nie zawsze instrument może być niezawodny, ale zawsze najcenniejszym ogniwem metody jest człowiek, a tu autorka jako jedyna prekursorka modelu D3 w Polsce jest godna polecenia. I jej książka oczywiście – również!

Owocnej lektury!

Poprzednie

Bulwary Wiślane – piękna przestrzeń w Warszawie

Zdobądź pracę taką jaką chcesz – Izabela Wołyniec-Sobczak

Dalej