Gdzie pożyczyć pieniądze: w banku, u rodziny czy w firmie pożyczkowej?

| |

W każdej chwili może się niestety zdarzyć, że dopadnie nas kryzys finansowy i będziemy nagle potrzebować pieniędzy. Nie wszyscy mają oszczędności na tak zwaną czarną godzinę, a są i takie sytuacje, gdy tych pieniędzy po prostu nie wystarczy. Wtedy trzeba je pożyczyć. Pytanie tylko: gdzie? Czy od razu iść po kredyt do banku, a może spróbować pożyczyć od rodziny i znajomych, czy też może skorzystać z szybkiej pożyczki w firmie pożyczkowej? Każde z tych rozwiązań ma wady i zalety.

Pożyczka prywatna od rodziny lub znajomych

Zawsze warto zacząć od najprostszego rozwiązania, czyli pożyczenia pieniędzy od rodziny albo znajomych. Niestety, jeśli często pożyczamy od nich pieniądze, mogą nie zechcieć zrobić tego dla nas kolejny raz. Również gdy poprzednio mieliśmy kłopot z oddaniem pieniędzy, tym razem mamy marne szanse. Pozostaje jeszcze kwestia tak zwanego długu wdzięczności. Często także trzeba będzie odpowiedzieć na szereg pytań o to, na co i po co nam taka pożyczka oraz dlaczego znowu wpadliśmy w kłopoty finansowe, a do tego być może wysłuchać dobrych porad, jak zarządzać domowym budżetem, aby więcej się to nie zdarzyło. Jednakże pożyczka od kogoś z rodziny czy znajomego ma też swoje zalety. Najczęściej jest bowiem darmowa. Ile pożyczamy, tyle oddajemy. A do tego mamy możliwość negocjowania terminu spłaty. Oczywiście na pożyczkę powyżej kwoty 500 złotych powinna zostać zawarta pisemna umowa cywilno-prawna, ale nadal może to być pożyczka całkowicie darmowa, na 0%. Warto też od razu ustalić termin spłaty. W razie problemów ze spłatą można także poprosić o poczekanie do kolejnej wypłaty i osoba pożyczająca pieniądze powinna to zrozumieć.

Kredyt w banku

Żeby dostać kredyt w banku, trzeba spełniać szereg wymagań. Oczywiście każdy bank podlega przepisom prawa bankowego, ale niektóre wymagania może ustalać samodzielnie. Na przykład, mimo że w wieku 18 lat nabywa się zdolność do czynności prawnych, czyli między innymi wzięcia na siebie zobowiązania finansowego, banki w większości ustalają minimum wiekowe dla kredytobiorcy na 21 lat. Do tego oczywiście konieczne jest posiadanie polskiego obywatelstwa albo statusu rezydenta i mieszkanie na stałe na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Niewiele osób wie, że trzeba też podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na terenie Polski. Oznacza to, że należy nie tylko być zameldowanym w Polsce, ale i prowadzić tu interesy czy zarabiać pieniądze oraz odprowadzać podatki. Przy załatwianiu jakiejkolwiek urzędowej sprawy, w tym kredytu bankowego, trzeba mieć przy sobie ważny dowód osobisty. Również w banku musimy wylegitymować się ważnym dowodem osobistym. Niestety inne dokumenty, jak na przykład paszport, mogą służyć tylko dodatkowej weryfikacji tożsamości, ale nie są podstawą dla banku. Z dowodu spisywany jest między innymi numer PESEL, który nie jest wpisany do paszportu. Oczywiście chcąc dostać kredyt w banku, musimy mieć zdolność kredytową oraz stały dochód z jednego z akceptowanych przez bank źródeł dochodów. Zdolność kredytowa wyliczana jest na podstawie naszych dochodów oraz kosztów życia, które trzeba podać w banku. Liczą się też wzięte i jeszcze spłacane kredyty, karty kredytowe czy nawet koszt ubezpieczenia samochodu. Dochody najczęściej akceptowane to umowa o pracę albo własna działalność gospodarcza. Z zakładu pracy trzeba jednak przynieść zaświadczenie o dochodach za 3 ostatnie miesiące, a żeby wziąć kredyt jako osoba prowadząca firmę, działalność musi być prowadzona minimum 12 miesięcy i wykazywać zysk. Dlatego wcale nie tak łatwo jest dostać kredyt w banku.

Na co można liczyć w parabanku

Firmy pożyczkowe znane są z tego, że nie pytają o cel pożyczki, a wymagania nie są aż tak wyśrubowane jak w wypadku kredytu bankowego. Tutaj każdy może złożyć wniosek online, czyli jak najbardziej anonimowo. Co prawda nie można liczyć na uzyskanie tak wysokich kwot jak w banku, ale za to nie trzeba mieć wysokich dochodów, aby w ogóle móc coś pożyczyć. Firmy pożyczkowe oferują udzielenie pożyczki gotówkowej do ręki, za pośrednictwem przedstawiciela, albo też umożliwiają złożenie wniosku przez Internet, co wybiera większość osób. Do tego pożyczając pieniądze po raz pierwszy, możemy znaleźć oferty darmowej pierwszej pożyczki (tutaj), gdzie jedyną opłatą jest opłata weryfikacyjna wynosząca symbolicznie 1 grosz, 1 złoty czy 10 złotych. Pożyczyć można nawet 100 złotych, najczęściej na 30 dni, ale spotyka się też oferty pożyczek ze spłatą w ratach nawet przez 5 lat. Dlatego też jest to alternatywa zarówno dla pożyczek od rodziny czy znajomych na niskie kwoty i tylko do kolejnej pensji, jak i dla kredytów bankowych na kilka tysięcy złotych i kilka lat spłacania miesięcznych rat. Wymagania też są o wiele mniejsze niż w banku, ale podobnie trzeba mieć co najmniej 18, a w niektórych firmach nawet 21 lat, polskie obywatelstwo, ważny dowód osobisty, jakiekolwiek źródło stałego dochodu oraz indywidualne konto bankowe, z którego dokona się przelewu weryfikacyjnego. Jeśli chcemy wziąć pożyczkę od przedstawiciela, ten ostatni wymóg nas nie dotyczy. Składanie wniosku przez Internet trwa kilka minut. Na jego rozpatrzenie czeka się od 15 minut do kolejnego dnia roboczego w zależności od tego, o jakiej porze i w jaki dzień tygodnia go składamy. Umowa przyjdzie na nasz adres e-mail, a pieniądze trafią przelewem na nasze konto. Pożyczki parabankowe są nie tylko szybkie, ale i anonimowe, co wielu osobom jest bardzo na rękę.

*Artykuł sponsorowany


Poprzednie

Jak sobie radzić kiedy płatności za faktury spóźniają się?

Kobiety Przedsiębiorcze – Grażyna Sandelewska – Maua

Dalej