Co z tym głosem? – Marta Kuszakiewicz

| |

Jako, że przemawianie wymaga dobrze przygotowanego aparatu wymowy, wyćwiczonego głosu to warto dowiedzieć się jak się je ćwiczy, by uzyskać zamierzony efekt – czysty głos, którego inni z chęcią słuchają, w którym nie słychać stresu i spięcia.

19457871_10207918314229618_306696155_o

Co z tym głosem?

Marta Kuszakiewicz

W przeciągu ostatnich dwóch lat, życie w mediach dla biznesu stało się najważniejszą kwestią. Teraz już każdy, może występować publicznie, nagrywać filmy, prowadzić szkolenia. Pamiętajmy jednak, że wystąpienia publiczne to jest sztuka, a to w jaki sposób mówisz i pokazujesz się w sieci, może zaważyć na Twoim biznesie. Na tym jak będziesz postrzegany, postrzegana.

Komunikacja bowiem, to nie tylko słowa, mowa ciała, treść, ale to również Twój głos, jego ton i barwa.

Prawdopodobnie 80 % społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, jak wielką moc ma w sobie głos każdego z nas. Dlatego warto poznać techniki, dzięki którym będziemy mogli w pełni wykorzystać ten dar.

Osoby, które pracują głosem w warunkach stresogennych, wiedzą, że dzięki dobrej emisji, można mówić dłużej i bez dodatkowych spięć w krtani. Dla osób pracujących zarówno głosem jak i pracujących w stresowych warunkach, bardzo ważny jest oddech.

Oddech, jest niezwykłym darmowym narzędziem, dzięki któremu możemy opanować stres, rozluźnić ciało a także przywrócić racjonalne myślenie.

Kompetencje te, mogą zaważyć na wydajności pracy, na utrzymaniu lub zdobyciu klienta, a co najważniejsze, na zdrowiu osoby prawidłowo używającej głos i oddech.

Ton i barwa głosu mają ogromną znaczenie, zwłaszcza u kobiet. Inaczej jest postrzegana managerka, która ma głos miękki, niski, a jednocześnie stanowczy, niż ta z głosem wysokim i piskliwym. Zgadnijcie, która będzie miała większy posłuch i będzie bardziej lubiana? Ton i barwa mają również znaczenie w komunikacji między mężczyzną a kobietą. Panowie, podświadomie lepiej przyjmują informację np. biznesowe, od kobiety z głosem niższym, osadzonym i pewnym. Natomiast w sytuacjach damsko-męskich, każda Pani umiejąca bawić się swoją barwą głosu, może tym samym  mieć większy wpływ na partnera. Często te komunikaty pozawerbalne nie są nawet uświadomione! Dlatego warto poznać tajniki sztuki komunikacji werbalnej , poznać i wprowadzić je w życie.

https://www.facebook.com/warsztatyzlapoddech/videos/1756519914398125/

O głos warto również zadbać, pod względem dobrej dykcji i wymowy, ponieważ podświadomie wierzymy bardziej osobom które mówią wyraźnie, a już na pewno nie mają wad wymowy. Wyjątkiem może być czasem spotykane u osób pracujących w radio, lub telewizji – problem z głoską ‘r’. Inne odstępstwa od poprawności głosek, nie są dobrze widziane. Zwłaszcza u osób, które występują publicznie, prowadzą szkolenia, nawiązują kontakt telefoniczny, sprzedają, prowadzą video blogi.

Dlatego, jeżeli planujesz wystąpienia publiczne, jeżeli na co dzień posługujesz się głosem w pracy, zadbaj o jakość swojego głosu. Mogę Ci w tym pomóc indywidualnie, lub na kolejnych grupowych warsztatach, które planuję już w październiku. Dołącz do mnie na Facebooku, abyś był, była na bieżąco. Warsztaty Złap Oddech, oraz Breathfullness – oddech dla zdrowia i życia. Pamiętaj też, że Twoja krtań jest trudna do naprawienia, dlatego lepiej znać techniki, które nie tylko pomogą Ci w lepszej komunikacji, ale również będą zapobiegały chorobom strun głosowych.

Jedną z ważniejszych kwestii, również dla osób stawiających pierwsze kroki w wystąpieniach publicznych, jest rozgrzewka! Jest nią proste i bardzo przyjemne ćwiczenie. A mianowicie wystarczy przez trzy minuty pomruczeć. W mruczeniu ważne jest to, aby odbywało się na dość niskich dźwiękach i było miłe dla gardła i krtani. Dodatkowo jest ono o tyle proste, że można to robić nawet malując się, czy jadąc autem! Dlatego warto o tym pamiętać i stosować nawet przed krótkim wystąpieniem takim jak live na FB. A o tym jak ważna jest rozgrzewka możecie posłuchać na kanale YT  Masz Głos, gdzie w wywiadzie o swoim głosie opowiada Joanna Kołaczkowska – królowa Polskiego Kabaretu. Zapraszam do posłuchania!

Poniższa grafika ilustruje z ilu mięśni zbudowana jest nasza twarz! Warto to wiedzieć i ćwiczyć te mięśnie, tym bardziej, że połowa naszego społeczeństwa ma zbyt „martwe” twarze! Sama sobie odpowiedz czy zaufałabyś osobie występującej publicznie, która się nie uśmiecha, lub która kiedy mówi, nie rusza ustami? A i takie osoby się zdarzają:)

miesnie twarzy

Rysunek ten wraz z opisem znajdziesz w mojej książce przeznaczonej dla osób pracujących głosem pt. „Metoda spółgłoskowa”. Polecam ją tym,  którzy poważnie myślą o dbaniu o jakość swoich wypowiedzi i chcą zadbać o swój głos!  Można ją zamówić  na Allegro, lub bezpośrednio u mnie.

Jeżeli masz pytania, lub chcesz pracować nad swoim głosem, oddechem i emocjami – bo te trzy rzeczy nierozłącznie idą razem – zapraszam do siebie na konsultacje. Warto pamiętać – jak Cię słyszą tak Cię piszą! 🙂


Marta Kuszakiewicz – Specjalistka w dziedzinie głosu i oddechu,logopeda, pedagog specjalny. Aktorka i wokalistka pracującą na scenie od 20 lat. Jako artystka zrzeszona w Związku Artystów Scen Polskich. Założycielka nurtu” Brethfullness – Uwaga skierowana na oddech „ – metody do pracy z głosem oraz emocjami. Prowadzi swoje warsztaty i szkolenia z oddechu technicznego oraz wydajnej pracy głosem. Współpracuje z Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju, prowadząc zajęcia i warsztaty logopedyczno – oddechowe. W 2016 roku wydała swoją książkę – podręcznik – „Metoda Spółgłoskowa – dla osób pracujących głosem oraz wszystkich, którzy chcą być lepiej zrozumiani” oraz książkę przygodowo – terapeutyczną „Do góry nogami”, w której odsłania tajniki terapii oraz niezwykłe przygody na Kostaryce. Współpracuje między innymi z Teatrem Rampa oraz z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” (cykl warsztatów z emisji głosu oraz przygotowanie uczestników Fundacji do koncertu telewizyjnego), Wydawnictwem Juka (cykl warsztatów „Emisja i higiena głosu dla nauczycieli” w całej Polsce), Ośrodkami Pomocy Społecznej (cykl „Oddech, emisja głosu, warsztaty teatralne jako element pracy psychoterapeutycznej”). Do ciekawostek, możemy zaliczyć koncert wykonany przez Martę dla Pani Prezydent Kostaryki w 2014 roku, na specjalne zaproszenie ambasadorów tego Państwa.

Poprzednie

Czy wiesz co to jest inbound marketing?

Show z udziałem Blue Cafe na otwarciu atelier Ewy Łukawskiej

Dalej