Przelew na konto zagraniczne i przewalutowanie w trakcie jednej transakcji?

| |

Wymiana walut to usługa, z której korzystamy coraz częściej. I to nie tylko podróżując czy zarabiając za granicą, ale również przy okazji zakupów w sklepach internetowych, w których ceny podane są w dolarach, funtach czy euro. W takiej sytuacji warto zwracać uwagę na kursy walut oraz koszty przelewów zagranicznych – aby po prostu nie przepłacać. Jak zatem najlepiej zrobić przelew za granicę?

Przelewy w obcych walutach

Na terenie Unii Europejskiej (a także kilku krajów spoza UE, np. Szwajcarii czy Norwegii) możemy zlecić przelew SEPA. Jest on wykonywany wyłącznie w walucie euro i umożliwia przesłanie środków z konta (lub na konto), które nie jest prowadzone w tej walucie, np. przelew w euro z konta złotówkowego. Przelew SEPA kosztuje w większości banków ok. 5-10 zł i dociera do odbiorcy w ciągu ok. 2 dni roboczych. Jeżeli chcemy dokonać płatności w dolarach, funtach, koronach czy jakiejkolwiek innej walucie, korzystamy z przelewu SWIFT. Zarówno jego koszt, jaki i czas realizacji jest większy – cena za wykonanie transakcji jest w wielu przypadkach liczona procentowo na podstawie kwoty przelewu, a dotarcie przelewu do odbiorcy może zająć nawet ok. 5 dni roboczych. Jeżeli jednak zależy nam na szybkiej transakcji, w przypadku przelewu SWIFT mamy do wyboru również wersje Tomnext i Overnight, które przyspieszają realizację nawet do tego samego dnia. Za taką opcję musimy oczywiście zapłacić więcej. Co istotne, kosztu przelewu SWIFT nie musi ponosić nadawca – można podzielić go pomiędzy nadawcę i odbiorcę lub w całości przenieść na odbiorcę.

Wymiana waluty w kantorze online

Jeżeli często korzystamy obcej waluty, dobrym rozwiązaniem jest założenie konta walutowego. Dzięki temu możemy wykonywać przelewy bezpośrednio w euro czy funtach, nie narażając się na wysokie dodatkowe koszty. W takiej sytuacji możemy także wymieniać walutę poza bankiem – w internetowym kantorze lub społecznościowej platformie walutowej. Kursy walut w kantorach online są znacznie korzystniejsze niż w bankach – nawet przy wymianie kwoty rzędu 300 EUR w e-kantorze możemy zaoszczędzić do ok. 70 zł. W przypadku wymiany większych kwot lub regularnych transakcji oszczędzamy kilkaset złotych lub nawet kilka tysięcy.

Przelew zagraniczny za pośrednictwem e-kantoru

Osoby, które posługują się obcymi walutami jedynie od czasu do czasu, mogą również skorzystać z internetowego kantoru, bez konieczności zakładania konta walutowego. Niektóre serwisy posiadają bowiem ofertę przelewów zagranicznych, np. https://internetowykantor.pl/land/przelewy/. Mamy tu typowe 2 w 1: w trakcie jednej transakcji odbywa się zarówno przelew na konto zagraniczne, jak i wymiana waluty po korzystnym kursie e-kantoru. Podajemy dane odbiorcy zagranicznego oraz numer rachunku w formacie IBAN, po czym wysyłamy pieniądze ze zwykłego konta w PLN. Internetowy kantor wymienia je na wskazaną przez nas walutę i przesyła dalej, do docelowego odbiorcy. Taki przelew nie różni się właściwie niczym od zwykłej bankowej transakcji – z wyjątkiem ceny. Dzięki atrakcyjniejszym kursom walut w kantorze internetowym całkowity koszt przelewu jest niższy niż w banku.


*Artykuł sponsorowany

Poprzednie

Net_Smolna – nowe śniadania networkingowe w Warszawie

Kobiety Przedsiębiorcze – Monika Jędrzejewska-Wiergiles – Wydawnictwo Sofijka

Dalej

1 komentarz do “Przelew na konto zagraniczne i przewalutowanie w trakcie jednej transakcji?”

  1. Polecam Transfergo do robienia przelewów . Korzystam od wielu lat i jeżeli zależy Wam na czasie i jakości usługi, to naprawdę jest bardzo dobry.. Zachęcam do skorzystania z kodu polecającego, który trzeba wpisać robiąc przelew, dzięki któremu ja i osoba robiąca przelew otrzymuje 10 funtów Ni9A5S, jednak wartość przelewu musi wynosić minimum 50 funtów. Przelewy do 2000 funtów są za darmo.

Możliwość komentowania została wyłączona.