Sukces rodzi się w głowie – Agata Koryzma

| |

Jakiś czas temu, na jednej z grup napisałam, że szukam osób, które chciałyby gościnnie u mnie wystąpić ze swoim artykułem i dzięki temu przedstawić swoją działalność, siebie po prostu. I tak oto dziś drugi z tych artykułów – o sukcesie, który nadal bardzo nas kręci. Ale jak go odnieść? Przeczytaj artykuł Agaty!

agata Koryzma

Kiedy? Teraz!

Do biegu…. gotowi…..START!!!

czyli

SUKCES RODZI SIĘ W GŁOWIE”

Agata Koryzma

Mówi się, że: „nigdy nie jest za późno”, „jeszcze mamy czas”, „człowiek uczy się całe życie”. Sama prawda. Dlaczego zatem tyle osób pewnego dnia stwierdza, że nie do końca pokierowali swym życiem tak jak tego chcieli? Nie zrealizowali marzeń. Spędzili połowę życia robiąc coś, co tak naprawdę nie dawało im większej satysfakcji? Odpowiedzi znajdziemy całą masę. Począwszy od tego, że ktoś nie miał dobrego startu, przez konieczność poświęcenia się dla rodziny, aż po stwierdzenie, że nie dałoby się z tego wyżyć lub stare, dobre: nigdy mi się to nie uda. Czy rzeczywiście tak jest? Owszem wskazane przykłady wskazują na pewien fakt. Z całą jednak pewnością nie jest to potwierdzenie, tylko brak wystarczającego przekonania i wiary w to czego pragniemy, a co za tym idzie brak wystarczającej motywacji wewnętrznej do tego by taki cel osiągnąć. Tylko osoba która podjęła wszelkie starania by realizować marzenia jest w stanie przyznać czy są one możliwe do realizacji.

Jak zatem realizować cele, spełniać marzenia i przez to się rozwijać? Co jest miarą sukcesu? Oto kilka wskazówek:

1. GOTOWOŚĆ DO ZMIANY

Jest to bardzo ważny punkt. Często bowiem tkwimy w czynnościach, relacjach, nie z uwagi na fakt że jest nam dobrze. Pozostajemy przy tym co nam znane nawet jeśli niesatysfakcjonujące, ponieważ daje nam to w pewnym sensie poczucie bezpieczeństwa. Nawet jeśli obecna sytuacja nas nie zadowala, to mimo wszystko jest to sytuacja po której wiemy, czego się spodziewać. Wypracowaliśmy już sposoby na radzenie sobie w tym obszarze. Każda chęć zmiany wiąże się z czymś nieznanym oraz z podjęciem wysiłku by zmiany dokonać. Zatem przewartościuj pewne rzeczy. Zastanów się czy tak ma wyglądać twe życie za rok, pięć, dziesięć lat? Jeśli nie to zacznij działać. Możesz dokonać zmiany na lepsze.

2. OKREŚL CEL

Wiele osób nigdy nie osiąga celu nie dlatego, że brak im chęci. Niektórzy tak naprawdę nigdy do końca go nie zdefiniowali. Ciężko dążyć do „wielkiej niewiadomej”. Dlatego pierwszym krokiem do tego by zbliżyć się do swego marzenia jest jego jasne określenie. Niech będzie ono sprecyzowane i jasne np. chcę realizować się jako szkoleniowiec, chcę otworzyć własną działalność, chcę zmienić nawyki żywieniowe.

3. STEP BY STEP

Zaplanuj działania. Określ jakie kroki doprowadzą Cie do osiągnięcia celu. Dopieszczaj go i doglądaj ale co najważniejsze – REALIZUJ.

4. TERMIN WAŻNOŚCI

Wyrzuć ze słownika wyraz „może”. Stawiaj sobie konkretne pytania. Zamiast zastanawiania się „ może zrobię to jutro, może w przyszłym miesiącu…” konkretnie określ termin ważności (czyli termin realizacji) celu. Np. w ciągu dwóch miesięcy zorganizuję i poprowadzę warsztat z rozwoju osobistego,w ciągu miesiąca schudnę 2 kg, 2 razy w tygodniu uczę się języka włoskiego.

5. INWESTUJ…

… w siebie! Pamiętaj, ze to Ty jesteś najlepszą inwestycją w drodze do osiągnięcia Twego celu. Dlatego też podnoś swe kwalifikacje, poszerzaj wiedzę w zakresie zainteresowań, doszkalaj sam siebie, dbaj o swój warsztat. Progres działa nie tylko rozwijająco ale również energetyzująco. Pomoże podtrzymać motywację, zapełnić luki, skłoni do refleksji nad tym co jest na właściwym poziomie a co lepiej podreperować.

6. CELEBRUJ

Świętuj realizację każdego mniejszego kroku który przybliża Cie w kierunku osiągnięcia celu. Doceń siebie. Pozwoli Ci to nie tylko utrzymać samoocenę na dobrym poziomie ale również zadziała energetyzująco na zasadzie dobrze naoliwionej machiny. Jeden mniejszy sukces napędza kolejny.

7. SIEĆ KONTAKTÓW

Nie traktuj każdej osoby z tej samej branży lub reprezentującej podobny cel do twego, jako potencjalnego wroga do eliminacji. Rynek w różnorodnych dziedzinach jest bardzo szeroki, a Tobie niewątpliwie przyda się grono osób które mogą służyć jakąś wskazówką, wesprzeć Cię swym doświadczeniem. Budując sieć kontaktów zwiększasz szansę na współpracę i wsparcie na wielu płaszczyznach np. merytorycznej, promocji, motywacyjnej itp.

8. RÓWNOWAGA TO PODSTAWA

Nie zapominaj o zadbaniu o higienę psychiczną. Każdy sukces do którego dążymy, nawet jeśli napędza nas pozytywną energią, mimo wszystko ją zużywa. Podekscytowanie, ciężka praca, konsekwencja w działaniu, wszystko to potrzebuje siły napędowej. Niewątpliwie masz ją w sobie. Jednak by nie uległa ona wyczerpaniu – zadbaj o siebie. Pozwalaj sobie na odpoczynek, relaks, zrób coś co lubisz. Wypoczęty umysł będzie bardziej otwarty na tworzenie nowych, kreatywnych rozwiązań, a Ty sam unikniesz przemęczenia co na dłuższą metę może ponownie oddalić Cię od twego celu i sukcesu osobistego.

Te podstawowe wskazówki przydadzą się każdej osobie poszukującej drogi do realizacji marzeń. Każdy z nas jest inny, dążymy do osiągania innych celów czy to rozwój na polu zawodowym, czy postanowienia dotyczące życia prywatnego. Jedno jednak niezaprzeczalnie łączy wszystkich: tych którzy już czują się spełnieni oraz tych w których ten potencjał drzemie i obudzi się lada chwila:

SUKCES RODZI SIĘ W GŁOWIE

Żadne czynniki zewnętrzne nie wygrają z naszym wewnętrznym zwycięzcą i pragnieniem odniesienia szeroko rozumianego sukcesu, który doprowadzi nas do bycia szczęśliwym. Wiary, chęci zmiany, działania i charyzmy nie da się kupić. To się ma, bądź narodzi się to, gdy nasze marzenia będą w stanie gotowości do stania się rzeczywistością.

POWODZENIA:)


Autor: Agata Koryzma Psycholog i coach. Na co dzień pracuje z szerokim gronem potrzebujących: osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, leczącymi się psychiatrycznie, starszymi oraz ich rodzinami i opiekunami, dla których prowadzi grupę wsparcia. W ostatnim czasie realizowała się również jako prowadząca szkolenia dla kadr pracujących na szerokim polu pomocy społecznej. Ludzie i praca z nimi stanowią dla niej największą inspirację. Dzięki temu stale rozwija się i zgłębia nowe zagadnienia dotyczące ludzkiego działania. Wierzy, że w każdym z drzemie ogromny potencjał pozytywnych zasobów wystarczy tylko go obudzić.

Kieruje się sentencją: ”Gdy życie daje Ci cytrynę, zrób z niej lemoniadę”.

Kontakt: agata.koryzma@interia.pl

Poprzednie

Kobiety do kasy! – zarabiaj we własnej firmie

Kobiety Przedsiębiorcze – Dagmara i Małgosia – Make Up Your Business

Dalej