Jak przygotować się do live’a FB?

| |

Co to jest live? Mam nadzieję, że już wszystkie wiecie, a jeśli nie to tłumaczę – jest to transmisja na żywo za pomocą narzędzi takich jak Facebook czy Periscope. Umożliwia to przeprowadzenie transmisji ze szkolenie lub konferencji. Może to służyć również do przeprowadzenia czegoś w rodzaju webinaru, ale bez prezentacji. 

Live jest coraz modniejszy. Uczymy się go używać i robimy to coraz chętniej i częściej. Jeśli jeszcze tego nie robiłaś to może warto przyjrzeć się temu jak się przygotować do jego przeprowadzenia. Bo jak go zrobić na Facebooku pisałam we wpisie o takiej właśnie nazwie:)

Dlatego dziś się skupię na tym jak się do niego przygotować:)

Zastanów się jaki mają mieć cel Twoje transmisje.

Czy chcesz po prostu zaprosić na swoje szkolenie mówiąc co one zawierają, albo przedstawiając jedno zagadnienie ze szkolenia? Czy chcesz pozyskać klientów na coaching, sesje terapeutyczne, consulting? To zależy od Ciebie. Ważne żebyś Ty wiedziała po co chcesz to robić.

Zwykle transmisje przyciągają dużą publikę, bo jesteśmy po prostu ciekawi o czym i jak mówi dana osoba. Wchodzimy z czystej ludzkiej ciekawości:) I stąd zasięg jest spory. Dlatego tym bardziej warto dobrze się do nich przygotować.

Czy wiesz co chcesz powiedzieć?

Przygotuj sobie temat lub cykl tematów, które będziesz chciała poruszać podczas live’ów. Zastanów się ile one mają trwać. Przygotuj się na pytania, które mogą się pojawić na czacie. Przygotuj sobie plan swoich wystąpień w punktach i słowach kluczach tak, żeby nie było, lub było jak najmniej, wszelkich …eee…yyyy…aaa… itd. Jednak nie pisz przemówienia słowo w słowo. Kluczem dobrej transmisji jest naturalność prowadzącego. Szkic, który sobie przygotujesz ma Ci pomóc kiedy pamięć zawiedzie:)

Zadbaj o otoczenie i swój wygląd

Przygotuj się do transmisji. Zadbaj oświetlenie, o to by nikt nie przebiegał Ci za plecami podczas transmisji.  Zobacz jakie tło będzie za Tobą. Wreszcie zadbaj o schludny wygląd. Dostosuj go do charakteru transmisji, bo jak Cię widzą tak Cię piszą:)  Przecież chcesz żeby oglądanie transmisji było przyjemnością dla widza!

Sprawdź sprzęt

Warto wszystko przetestować przed transmisją. Sprawdź czy głos jest dobrze ustawiony, czy obraz jest stabilny, a przede wszystkim czy urządzenie, za pomocą którego chcesz robić transmisję, jest naładowane! Przecież nie chcesz szukać nerwowo ładowarki w trakcie transmisji:)

 Powiadom o transmisji i zaproś na nią!

Jeśli Twoje transmisje mają być cykliczne to zareklamuj je na Facebooku. Zaproś na nie swoich fanów. Zapowiedz cały cykl swoich transmisji. Zrób wydarzenie! Dobrze jeśli będą nadawane w określonym dniu i czasie. Wtedy jest większa szansa na to, żeby zebrała się spora publika. A przecież nie robisz live’a dla siebie 🙂

Na końcu każdej transmisji zaproś na kolejną!

A dla tych, którzy się nie załapią na transmisję na żywo – możesz udostępnić nagranie na swoim profilu! Niech obejrzą i nabiorą chęci na kolejny live!

Udanych transmisji!

A tu znajdziesz być może jeszcze inne ciekawe wskazówki: https://blog.hootsuite.com/facebook-live-tips/

Poprzednie

Rozmowa z ekspertem – Damian Feilhauer – Rekrutacja

Czy można zmienić nawyki?

Dalej