Firma musi posiadać konto bankowe. Wybierz najlepsze!

| |

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Jedną z nich jest założenie rachunku bankowego, dlatego warto wybrać najlepsze i najbardziej dostosowane do potrzeb rozwiązanie. Na co zwrócić uwagę?

Jak wynika z Prawa działalności gospodarczej z dnia 19 grudnia 1999 roku (art.13 pkt. 1-3), prowadzenie rachunku bankowego jest obowiązkowe. Co więcej, koniecznością jest nie tylko posiadanie konta firmowego, ale również prowadzenie za jego pośrednictwem rozliczeń z urzędem skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Dlatego koniecznością jest założenie rachunku bankowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Konto osobiste czy konto firmowe?

O ile obowiązujące przepisy nakazują posiadanie rachunku bankowego, nie zabraniają korzystania z rachunku osobistego. Jeśli przedsiębiorca nie chce zakładać konta dedykowanego wyłącznie firmom, może korzystać z konta prywatnego. Z punktu widzenia instytucji państwowych, najważniejsze jest dokonywanie rozliczeń w formie przelewu bankowego oraz informowanie o każdorazowej zmianie rachunku bankowego.

Warto jednak mieć świadomość, że posiadanie rachunku bankowego typowo firmowego wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim pozwala na zachowanie przejrzystości i czytelności w zakresie finansów przedsiębiorstwa. Łatwiej zapanować m.in. nad płynnością finansową.

4 cechy dobrego konta firmowego

Skoro już wiadomo, jak ważne jest posiadanie konta typowo firmowego, czas wybrać odpowiedni rachunek bankowy. Odpowiedni, czyli spełniający oczekiwania i potrzeby przedsiębiorców. Warto więc poznać 4 najważniejsze cechy dobrego konta firmowego

Bezpłatne prowadzenie konta

Konto firmowe powinno być darmowe. Niestety część banków pobiera miesięczne prowizje za prowadzenie rachunku bankowego. Warto więc porównać oferty i wybrać to rozwiązanie, które jest bezpłatne

Przelewy standardowe za 0 zł

Właściwie każdy bank pobiera opłaty za dokonywanie przelewów standardowych – także przez internet. Wyjątek stanowią przelewy do urzędów skarbowych oraz ZUS. Analizując konta firmowe, można jednak natknąć się na oferty przelewów za 0 zł (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja). Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku.

Dostęp do bankowości elektronicznej

Dostęp do bankowości elektronicznej cenią sobie nowocześni przedsiębiorcy. Chociaż w większości przypadków można uzyskać dostęp do rachunku poprzez logowanie na stronie www lub aplikację mobilną, nie wszystkie banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów biznesowych.

Dostęp do konta przez internet jest istotny, ponieważ pozwala na systematyczne monitorowanie stanu finansów i dokonywanie przelewów w dowolnym momencie – bez konieczności wizyty w placówce.

Dostęp do dodatkowych udogodnień

Od kont bankowych przedsiębiorcy oczekują czegoś więcej niż tylko możliwości swobodnego dokonywania przelewów. Liczy się dostęp do dodatkowych udogodnień, dzięki którym można ułatwić i usprawnić funkcjonowanie firmy.

Ciekawą opcją wydaje się być np. dostęp do terminalu płatniczego albo mobilny wpłatomat – to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców prowadzących działalność związaną ze stacjonarnym handlem.

Przed wyborem rachunku bankowego dla firm warto sprawdzić konta w rankingu. Tworzone co miesiąc zestawienia pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

*Artykuł sponsorowany

Poprzednie

Podsumowanie funkcjonalności Facebooka z roku 2016

Szkolić się z Facebooka czy nie?

Dalej