Praca i macierzyństwo BEZ LUKRU – IV Forum PM

| | ,

Forum Przedsiębiorczych Mam porusza tematy interesujące wiele mam. Tematyka związana z macierzyństwem, jego blaskami i cieniami oraz kwestie powrotu do pracy lub tworzenia własnego biznesu, dominują. Znane mamy dzielą się z uczestniczkami swoimi doświadczeniami, tymi dobrymi i trudniejszymi, które z pewnością mogą zbudować, wzmocnić obecne kobiety. Tę relację przeczytasz dzięki  Joli Christol, mamie dwójki dzieci 🙂 Zapraszam.

Licznie przybyłe mamy powitała Marta Waszczuk. W pierwszej części Forum inspirowały nas mamy, które znalazły swój sposób na łączenie pracy i macierzyństwa. W drugiej zaś części dnia odbyły się warsztaty dające wiedzę i umiejętności. Mamy mogły wybrać najbardziej interesujący je temat.

14716273_10154044988297362_7862623604241132478_n

Śmiać się, czy płakać?  

Marta Iwanowska-Polkowska coach z Manufaktury Rozwoju to dziś kobieta spełniona. Ale nie zawsze tak było. Jej mama zachorowała na raka w latach 90-tych i z rakiem walczyła 12 lat. Marta nie poddawała się, a w trudnych momentach zadawała sobie pytanie « śmiać się czy płakać»? Odpowiedz zawsze przychodziła jedna: « śmiać się »

To życiowa dewiza Marty, której 8 lat macierzyństwa to nie zawsze była «droga usłana rożnami». Ciąża Marty była trudna, dzieci chorowały (fenyloketonuria i zespól Aspergera) i wciąż płakały. Nie dawały się dotykać, całować, przytulać. Brak pomocy ze strony rodziny i samotność…. Ale Marta nie poddawała się. Zaczęła nad sobą pracować. Zaakceptowała świat takim jaki jest. Zaczęła analizować emocje. Otwarcie mówiła, że się zmieniła i że nie jest już tą Martą sprzed ciąży. Że nigdy nie będzie już tak samo, będzie inaczej, lepiej. Odpuściła sobie. Działała razem z mężem, bo są zgraną drużyną. Wie, że trzeba budować relacje i mówić o swoich potrzebach i że dzieci nie da się «szybko» wychować i że od nich trzeba uczyć się zachwytu. Uważa, że każda mama powinna o siebie dbać, bo jest podstawą  domowego ogniska, zdrowa mama to zdrowa rodzina 🙂
 marta-iwanowska-polskowska

W labiryncie pracy i macierzyństwa – Magda Macyszyn i Michalina Gajewska, Family Coaching

Magda opowiedziała o trudnych początkach macierzyństwa, depresji poporodowej i braku siły na cokolwiek. Powiedziała o swoim stanie najbliższym i poprosiła o pomoc. Dzięki pomocy rodziny udało jej się szybko dojść do zdrowia. Miała szczęście. A nie wszystkie mamy je mają. Co roku, depresji poporodowej, doświadcza 10-20% matek!
 
Michalina opowiedziała o swoim doświadczeniu  macierzyństwa i siedzenia w domu. Kiedy usłyszała od męża, że nie da się z nią rozmawiać, stwierdziła, że musi sobie wiele rzeczy przemyśleć. Przemyślała i doszła do wniosku, że nie lubi siedzieć w domu, że to nie jest dla niej. I podjęła decyzję powrotu do pracy. Od tamtej pory co roku robi sobie przegląd myśli i zastanawia się czego tak naprawdę chce i potrzebuje. Nauczyła się też wiele rzeczy odpuszczać. Świadomość tego, kim jest i wiedza na temat tego co może zrobić pomaga jej dokonywać dobrych wyborów. Bo każda zmiana zaczyna się w głowie 🙂
 swat

Kiedy rośnie dziecko, kiedy rośnie firma.

Doświadczeniem jak czerpać inspirację z własnego rodzicielstwa i jak ruszyć dalej dzieliła się Anna Zdrojewska-Żywiecka z Wydawnictwa Mamania. Jej córka jest chora na hipotrofią. Odwiedziła wielu specjalistów. Nie było łatwo, ale wiele się nauczyła i postanowiła dzielić  się tą wiedzą z innymi. Tak powstało wydawnictwo. Sporo tego było i wszystkie doświadczenia życiowe przekuły się w 3 najważniejsze lekcje dla niej: umiejętność mówienia «nie wiem», umiejętność przekuwania wiedzy w czyny i mówienia tego co warte jest powiedzenia!

14642295_10154044988302362_9028240808821560193_n

Aleksandra Budzyńska, Pani Swojego Czasu, też nie miała łatwego macierzyństwa. Choroba dziecka nie umożliwiła jej powrotu do pracy. Ola musiała ustalić priorytety. Zdrowie jej dziecka jest najważniejsze. Musiała się zorganizować od nowa, bo insulinę trzeba dziecku podawać o ściśle określonych godzinach. Bo posiłki też muszą być regularne i odpowiednio skomponowane. Tak narodził się pomysł pracy zdalnej. Odniosła sukces – która z nas nie zna Pani Swojego Czasu:)

aleksandra-budzynska

Po indywidualnych wystąpieniach przyszedł czas na panel tematyczny – «O łączeniu pracy i macierzyństwa – BEZ LUKRU», który poprowadziła Aneta Olkowska z Anowa.pl. O swoich doświadczeniach, sukcesach i niepowodzeniach opowiedziały nam  Anna Kozioł z DzienDobryMokotow.pl, Matylda Kozakiewicz z Segritta.pl, Sylwia Włodarska z Fundacja RoRo Donata Kozielewicz.

aneta-olkowska_panel

Po panelu był czas na smaczny i zdrowy lunch oraz  networking, przejrzenie stoiskom wystawienniczych, a następnie warsztaty.
14690889_10154044989992362_9132984891824838538_n
Kolejne Forum, miejsce na dzielenie się doświadczeniami płynącymi z macierzyństwa i wyzwań związanych ze spełnieniem zawodowym, już  w maju 2017! Poinformuję was o terminie na pewno!
Poprzednie

Rozmowa z ekspertem – Wystąpienia publiczne – Jerzy Zientkowski

Wszystko ma swój czas

Dalej