Kiedy przydaje się reklama na Facebooku?

| |

Ostatnio wiele osób pyta mnie o reklamę na FB – czy warto, jak ją zrobić, czy działa itd. Postanowiłam napisać kilka słów na ten temat. Oczywiście temat nie jest wyczerpany, ale jednym wpisem nie da się tego zrobić. Jednak już korzystając ze szkolenia online czy tego organizowanego live zyskasz więcej wiedzy praktycznej. Zachęcam do doszkalania się na różne sposoby 🙂

 

Facebook dla biznesu

Obecnie Facebook jest najpopularniejszą platformą społecznościową w Polsce. Korzysta z niego aż 80% społeczeństwa wg badań Gemius. Dlatego Facebook to świetne miejsce do promocji biznesu. Poniżej w artykule przedstawię kilka sposobów, w jaki sposób możemy zadbać o widoczność naszej firmy na tej platformie.

Startujemy z fanpag’em

Pierwszym krokiem w naszych działaniach powinno byś ustalenie po co i dlaczego jesteśmy na Facebooku. Zastanówmy się po co fani mieliby nas obserwować. Są to podstawowe pytania, na jakie musimy sobie odpowiedzieć – bez tego nie poprowadzimy dobrze profilu naszej strony na Facebooku. Po przygotowaniu startegii obecności w social media możemy zacząć promować nasz fanpage.

Na początku możesz zaprosić do polubienia fanpage’a Twoich znajomych – jednak wybieraj tylko takie osoby, które rzeczywiście będą zainteresowane treścią, którą będziesz udostępniać. Pamiętaj, że nie liczy się ilość fanów, tylko ich zaangażowanie – dlatego też nie kupuj fanów, nie „żebraj” o lajki. Twórz ciekawą treść, udostępniaj – to podstawy prowadzenia dobrego fanpage’a.

Możliwości pozyskiwania ruchu bezkosztowo

Mam kilka sprawdzonych sposobów, z których korzystam promując mój fanpage bezkosztowo.

Pierwszym z nich jest udostępnianie swoich postów w grupach, w których mogą być Twoi fani. Przeszukaj grupy proponowane przez FB oraz grupy znajomych, a na pewno znajdziesz takie, w których możesz dzielić swoją wiedzą, inspiracją, a wreszcie ofertą. Idealnie by było nie tylko dodawać wpisy z linkami na takiej grupie, ale warto pracować nad relacjami, komentować posty innych czy inicjować dyskusje.

Kolejnym pomysłem będzie używanie wydarzenia nie tylko jako miejsca do promocji spotkania, networkingu czy konferencji. Wcale nie musisz ich organizować, żeby stworzyć wydarzenie! Warto to wiedzieć, bo jest ono świetnie promowane przez FB i umożliwia zebranie grupy osób, które możesz potem zaprosić do siebie na fanpage.

Możesz w ten sposób poinformować, że właśnie piszesz książkę, e-booka, czy przeprowadzasz się do nowego biura, które będzie wkrótce otwarte. Tutaj kreatywność jest Twoją barierą. Wielką zaletą wydarzenia jest to, że wszyscy uczestnicy tegoż są informowani o wszystkich pojawiających się w nim informacjach. Czyż nie jest to świetny sposób, żeby zgromadzić ludzi wokół pewnej idei?

Nie można zapomnieć o własnych grupach. Możesz ją stworzyć w kilka minut jeśli masz na nią pomysł. To świetne narzędzie do gromadzenia ludzi zainteresowanych danym tematem. Posiadanie swojej grupy to świetne narzędzie do pozyskania kolejnych osób zainteresowanych Twoim biznesem. W grupie możesz tworzyć posty tematyczne, możesz pytać członków o ich potrzeby za pomocą ankiet. Przykłady takich grup dla osób zainteresowanych marketingiem i biznesem?  Strona WWW to proste – grupa wsparcia dla kobiet , Panie Swojego Czasu  oraz Marketing i Biznes, ale jest ich oczywiście więcej:)

Małe zasięgi organiczne na Facebooku?

Przychodzi taki moment kiedy powyższe sposoby są już niewystarczające. Oczywiście nadal możesz je stosować, ale czujesz, że nie pójdziesz dalej bez płatnej reklamy. Jakie znajdziesz możliwości na Facebooku?

Przede wszystkim na Facebooku masz możliwość dotarcia do praktycznie każdej grupy docelowej. W swoim systemie reklamowym Facebook umożliwia bardzo dokładne targetowanie grupy docelowej. Możesz wybrać osoby do których kierujesz swoją reklamę na podstawie ich wieku, zainteresowań, polubionych stron, czy ważnych wydarzeń z życia. Możesz np. dotrzeć do matek, które prowadzą firmę lub do mężczyzn w średnim wieku, którzy interesują się sportem. Oczywiście mnogość opcji na początku może przytłoczyć, ale warto dobrze wyznaczyć swoją grupę docelową – zapewni to lepsze wyświetlanie reklamy oraz zmniejszenie kosztów reklamy.

Trzeba też pamiętać, że Facebook daje możliwość wykluczania różnych grup osób z Twojej kampanii reklamowej. Warto pamiętać o tej opcji, ponieważ zwiększa ona skuteczność reklamy. Przykład wykorzystania takiej opcji znajdziesz w tym wideo: tutorial dobór grupy docelowej w reklamie na Facebooku.

To właśnie liczba użytkowników Facebooka stanowi o jego sile. Firmy starają się tutaj wypromować – aby odnieść sukces na Facebooku warto połączyć działania bezkosztowe z płatną reklamą. Pamiętaj, aby przygotować strategię obecności w social media i dobrze zaplanować kampanie reklamowe – możesz skorzystać ze szkolenia dostępnego na Infolia.pl „Reklama na Facebooku.  Jeśli wolisz spotkania live wkrótce zaproszę Cię na warsztaty na ten właśnie temat 🙂

Czy warto zdecydować się na reklamę na Facebooku?

Administratorzy fanpage’y narzekają na spadające zasięgi. Sam Facebook mówi o tym, że ogranicza naturalną widoczność postów twojego fanpage’a u fanów. Dlatego dopiero połączenie bezpłatnych i płatnych działań da Ci realne efekty – możesz dzięki temu zwiększać rozpoznawalność, zdobywać nowych fanów (ale pamiętaj, żeby byli zainteresowani tematyką twojej strony) i klientów, czy też promować ofertę firmy.

Poprzednie

My, Polacy w dobie Facebooka – Anna Kossak

5 korzyści z prowadzenia bloga firmowego

Dalej

14 komentarzy do “Kiedy przydaje się reklama na Facebooku?”

 1. Dziękuję za wspomnienie mojej grupy w artykule. Grupy na FB to rzeczywiście jest świetny sposób na gromadzenie osób zainteresowanych konkretnym tematem, ale jest to także wspaniałe rozwiązanie na dotarcie do swoich odbiorców w mniej formalnym i bardziej kameralnym gronie. A wzajemne wsparcie jest wprost niesamowite 🙂 Zachęcam poszukać swoich idealnych grup lub po prostu stworzyć własną 🙂

  Świetny artykuł, pozdrawiam!

 2. Jak dla mnie bardzo potrzebny wpis, z informacjami, których już długo szukałam. Konkretne podsumowanie, napisane tak prosto i z taką lekkością, że przyjemnie czytałam artykuł do samego końca:)
  Dziękuję za cenne rady, pozdrawiam!

 3. Korzystanie z grup to jest naprawdę świetna alternatywa dla płatnych facebookowych reklam. Wyszukanie grupy tematycznej pasującej do naszej strony/bloga raczej nie wydaje się trudne. Myślę, że po płatną reklamę sięgnęłabym wtedy, gdy wyczerpałabym inne możliwości. Ale póki co nie jest mi to potrzebne 🙂 Dopiero zaczynam pracę na poważnie z moim blogiem.

 4. Z tym proszeniem o lajki to jest różnie. Niby lepiej nie prosić, nie żebrać, ale niestety tak działa Facebook, że obecnie pokazuje post naprawdę niewielkiej liczbie osób spośród fanów, czyli tych, którzy w większości chcieliby zobaczyć nasz post. Dopiero taki lajk powoduje, że Facebook pokazuje to dalej. Dlatego sądzę, że żebranie nie, ale prośba o jakikolwiek odzew co jakiś czas może być. Ludzie nie wiedzą, że to tak działa. Sama kiedyś nie wiedziałam, a niektórzy pytali mnie dlaczego nic nie piszę. Pisałam, ale oni nie widzieli tego, a też o opcji wyświetlania moich postów na początku nie mieli pojęcia.

  • Tak, zgadza się ludzie nie wiedzą. Jednak lajk pod postem to inna historia i ten lajk strony – inna. Chodziło mi o lajki polub mój fan page. Tu najważniejsze jest żeby przychodzili do nas naprawdę Ci, którzy są zainteresowani tym co robimy. Nie ma sensu gromadzić martwych lajków stron, bo im więcej fanów tym mniejszy zasięg de facto. Ten mechanizm jest dość skomplikowany i ciągle się zmienia, więc dlatego trudno za tym nadążyć. Powodzenia! 🙂

 5. Ciekawy artykuł. Faktycznie social listening, o którym piszesz, nawiązywanie relacji procentuje. Tylko… wymaga czasu. Niestety nie każdy ma możliwość poświecić temu tyle uwagi, ile powinien, dlatego bywa, że łatwiej sięgnąć po reklamę. Oczywiście nie zmienia to faktu, że dzięki nawiązywaniu relacji zaangażowanie odbiorcy jest znacznie większe, podobnie jak jego lojalność. W dzisiejszych czasach nie liczy się już tylko liczba like’ów, ale właśnie interakcja.

 6. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad płatną reklamą. To praktycznie żaden koszt. Ale wciąż się waham, i nie do końca jestem przekonana, czy rzeczywiście bedzie jakiś odzew. czy mogę to jakoś potem sprawdzić.

 7. Reklama jak wiadomo jest obecnie niezbędna w każdym biznesie i o tym wie każdy. Nie wszyscy jednak znajdą potęgę facebooka 🙂 (ale z jednej strony może to i lepiej) pozdrawiam 🙂

 8. Cięcie zasięgu przez FB to po prostu działania nakręcające wpływy z reklam. Podobnie dzieje się w Google, gdzie kolejne zmiany wprowadzają coraz wiecej płatnych pozycji w wynikach wyszukiwania a „naturalne” (wiadomo – pozyjonowanie) robią się coraz mniejsze. Co prawda obecne możliwości, jakie daje platforma FBAds, pozwalają na najlepsze dopasowanie reklamy do potencjalnych klientów. Możliwości szczegółowego określenia docelowej osoby, ilość CPA pozwalają dość precyzyjnie dostosować reklamę do naszych możliwości. A zewnętrzne systemy wspomagające pozwalają jeszcze dokładniej sterować taką reklamą (np. uruchamiać odpowiednią reklamę pod wpływem pogody).

Możliwość komentowania została wyłączona.