W poszukiwaniu planety SZCZĘŚCIE – Zuzanna Sentkowska

| |

Masz dziecko? Chcesz wychować je na pewnego siebie, umiejącego podejmować decyzję – człowieka? Zobacz jak możesz mu pomów w tym rozwoju, żeby efekt był zadowalający nie tylko dla Ciebie, jako rodzica, ale i dla Twojego dziecka! 

Zuzanna Sentkowska

W poszukiwaniu planety SZCZĘŚCIE

Zuzanna Sentkowska

Znów Ci się to przytrafiło. Kolejny, ciężki dzień. Nic właściwie się nie stało, codzienność daje Ci się we znaki. Ogrom ról, które pełnisz, ogrom obowiązków. Ludzie, którzy Cię otaczają i wypełniają Twój dzień to wcale nie Twoi najbliżsi- rodzina i przyjaciele, a często szef, współpracownicy. Nie dość, że w pracy spędzasz z nimi większość czasu, jeszcze w domu zdarza Ci się przypominać sytuacje, które Ci nie odpowiadały, a emocje z nimi związane są wciąż w Tobie żywe.

Szukasz rozwiązań. Czytasz o asertywności, work life-balance, inteligencji emocjonalnej i w czasie lektury wszystko wydaje Ci się takie proste i takie oczywiste. Jednak, gdy dopada Cię rzeczywistość, zamiast się wspierać, trafiasz na własną blokadę. Chcesz asertywnie odmówić szefowi, ale nauczono Cię posłusznie wypełniać polecenia. Przez całą szkołę, pilna uczennica, dziś perfekcyjny pracownik, wspinający się po szczeblach kariery. Zewnętrzny sukces i aprobata społeczna, pozwalają na chwilę wyciszyć wewnętrzną pustkę. Aż przychodzi taki moment, że ktoś zada Ci jedno z tych rozwojowych ćwiczeń – wymień 10 rzeczy, które znajdowałyby się na Twojej planecie szczęście.  Takie proste i przyjemne ćwiczenie, jednak gdy widzisz efekt coś tu nie gra… Twoja planeta szczęścia nijak, ma się do życia jakie dzisiaj wiedziesz? Jeśli to widzisz i sobie to uświadamiasz, to cudownie. Może to być pierwszy impuls do zmiany, do poszukiwania własnej drogi w zgodzie ze sobą. Może być, ale nie musi. Wciąż spotykam osoby, żyjące „dobrym życiem”, obiektywnie nic nie brakuje im do szczęścia. Tylko to dobre i wygodne życie, czasem jest totalnie nie tym co mogłoby dać im prawdziwą radość i satysfakcję, by żyli w zgodzie ze sobą.

Dziś ludzie dorośli już wiedzą, że sukces i szczęście jest wynikiem ich własnej pracy, słyszą takie hasła od mówców motywacyjnych czy trenerów biznesu. Dostają kopa do działania i wierze, że naprawdę chcą sobie to szczęście zrobić. Realizacja nie jest jednak tak prosta i przyjemna jak uczestnictwo w motywacyjnym show. Tu czas wziąć sprawy w swoje ręce i przekopać własne fundamenty. Porównując Twoje życie do rośliny, nie wystarczy przycinać najwyższych gałązek, byś dalej się rozwijał, aby roślina kiełkowała i dawała plony, regularnie trzeba dbać o jej korzenie. Tak samo jest z Twoją motywacją – choć może Ci się wydawać, że to Ty teraz  stoisz za jej sterami, warto przyjrzeć się jak rozwijała się w Tobie od początku, czyli  kiedy byłeś dzieckiem.

Wiem, nikt nie uczy nas, gdy jesteśmy dziećmi, poznawania samego siebie i stawiania sobie pytań:

– co czuje w danej sytuacji?

– co mnie uszczęśliwia? co sprawia mi radość? Co jest dla mnie trudne?

Dodatkowo system edukacji zamiast wspierać w nas rozwój cech liderskich, kreatywność, twórczość czy asertywność zabija je w zarodku, gdy wszystkie te kompetencje są dla nas czymś naturalnym i łatwo dostępnym dla każdego. W szkolnej codzienności dziecko asertywne to to pyskate, kreatywne zbyt roztrzepane, a mała liderka (jak chociażby kiedyś Sheryl Sandberg) słyszy od otoczenia, że tak strasznie się rządzi i ciągle chce zarządzać innymi.

Gdyby tak zamiast zabijać jak chwasty, wszystko to co najważniejsze w życiu człowieka, zacząć pielęgnować i odżywiać w zarodku, zwiększyłby się nieobliczalnie poziom zadowolenia i satysfakcji z życia człowieka dorosłego. Jeśli nauczymy dzieci wsłuchiwać się w samych siebie, poznawanie siebie i podejmowania decyzji zgodnych z tym co jest dla nich ważne, z tych dzieci wyrosną świadomi dorośli, którzy słysząc hasło, że ich sukces i szczęście zależy od nich, będą wiedzieć co to oznacza i jak dalej realizować swój plan.

W związku z tym, że przestarzałe metody szkolne sprawiają, że dzieci kończą szkołę z niskim poczuciem własnej wartości, brakiem wiary w siebie, brakiem umiejętności samodzielnego myślenia i brakiem umiejętności radzenia sobie ze swoimi emocjami powstało Planets.  Program warsztatów to czas, w którym mały człowiek krok po kroku odkrywa swoje wewnętrzne planety. Początek podróży zaczyna się od odkrycia Planety serca, gdzie dziecko rozwija swoją inteligencję emocjonalną, pewność siebie, uczy radzić sobie ze stresem i pozytywnego nastawienia do życia. Kolejnym modułem jest Planeta przyszłości, na której dziecko pracuje ze swoją motywacją, planowaniem, stawianiem i realizacją celów, zarządzaniem swoim czasem. Po poznaniu siebie i swoich strategii działania, dzieci wyruszają na Planete twórczości, gdzie wspieramy w nich kreatywność, twórczość, przedsiębiorczość, inteligencję finansową, wszystkie te obszary tak istotne dla nas dorosłych w dzisiejszym świecie. Ostatnia Planeta przyjaźni wzmacnia kompetencje społeczne, komunikację interpersonalną, asertywność, rozwiązywanie konfliktów.

Po 9 miesięcznym kursie Planets dziecko:

  • Będzie miało solidny fundament zdrowego poczucia własnej wartości
  • Będzie świadome swoich emocji, będzie radzić sobie ze stresem i innymi emocjami
  • Rozwinie swoją inteligencję społeczną i nauczy się tworzyć zdrowe relacje
  • Będzie miało w sobie więcej empatii, szczęścia i pozytywnego nastawienia
  • Będzie konstruktywnie myśleć o swojej przyszłości i będzie bardziej zmotywowane

Twórcą Planets jest Michał Pasterski, a inspiracją jego wieloletnia praca z osobami dorosłymi, które chciały wzmocnić któryś z wyżej wymienionych obszarów. Bardzo ważnym dla niego odkryciem był jeden klucz – gdy coś nie działa u dorosłego, zostało popsute w dzieciństwie. Postanowił stworzyć szczepionkę wzmacniającą system emocjonalny dzieci i tak powstało Planets. Kiedy zobaczyłam, że Michał robi coś dla dzieci, znając jego dotychczasową działalność dla dorosłych, wiedziałam, że będzie to coś wyjątkowego. Z ogromną radością wspieram projekt w rozwoju, a cegiełki, które dodaje do Planets, to nie tylko wiedza czy ćwiczenia z życia zawodowego, lecz przede wszystkim sprawdzone, prawdziwe rozwiązania, które na co dzień wykorzystuję ze swoją wesołą gromadką w domu. I możecie mi wierzyć lub nie, ale obserwowanie jak trójka moich dzieci osiąga pełnie swoich możliwości jest dla mnie prawdziwą kosmiczną przygodą na moją własną planetę szczęście.

Jeśli chcecie poznać Planets i dowiedzieć się o nas więcej zapraszam na stronę www.planets.pl gdzie możesz pobrać darmowego ebooka „Jak wspierać dziecko z rozwoju?”.


Zuza Sentkowska jest Life & Career Coachem, trenerką rozwoju osobistego i zawodowego, psychologiem.. W pracy z ludźmi wykorzystuje umiejętności Project Managera zdobyte w czasie 8- letniego doświadczenia w zarządzaniu projektami. Uwielbiam rozmawiać i pracować z ludźmi, odkrywać razem z nimi, co w nich najlepsze oraz obserwować jak ludzie rozkwitają. Najważniejsze wartości, dające mi inspirację w życiu i pracy to: optymizm, równowaga, rodzina i przyjaciele, oraz efektywność i profesjonalizm w działaniu.

Prywatnie jest spełnioną mamą trójki dzieci, których rozwój i wspólna relacja jest dla niej najlepszym self-coachingiem i informacją zawrotną odnośnie jej samej.

Spotkaj się z Zuzą, jeśli chcesz: wprowadzić zmiany w swoim życiu zawodowym lub prywatnym, poszukać priorytetów, wartości, celów dalszej drogi życiowej, wzmocnić swoją motywację lub odkryć ją od nowa, uporządkować swoje życie, odnaleźć równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, wzmocnić  poczucie własnej wartości, odkryć swoje mocne strony i swój naturalny potencjał zawodowy, popracować nad samodyscypliną i nawykami

Więcej informacji:  FB

Kontakt: zsentkowska@gmail.com

Poprzednie

Formaty e-mail marketingowe i narzędzia do ich wysyłki

Rozmowa z ekspertem – Wizerunek w biznesie – Basia Józefiak

Dalej

3 komentarze do “W poszukiwaniu planety SZCZĘŚCIE – Zuzanna Sentkowska”

Możliwość komentowania została wyłączona.