Jak zrobić transmisję wideo live na FB?

| |

Uff… udało się wreszcie! Już od dłuższego czasu myślałam o tym, żeby przyjrzeć się nowości FB, czyli możliwości streamingu live. Ale jakoś mi to umykało. W końcu jeśli mam taką potrzebę zawsze mogę użyć Periscope. W końcu jednak zabrałam się do zbadania tematu. I się zaczęło…

Jeszcze niedawno z transmisji wideo na żywo mogli korzystać tylko celebryci korzystający z aplikacji Facebook Mentions. Sama oglądałam czasami streaming Magdy Gessler, bo mi wpadał w oko. Wiem, że popularne były live’y Ewy Chodakowskiej. Później dołączyli do nich właściciele  stron w ramach aplikacji mobilnej Facebook Pages Manager. Teraz może to robić każda z nas!

Wideo rośnie w siłę

Możliwość streamingu live np. ze szkoleń, prelekcji, wystąpień dawał już od dłuższego czasu Periscope. Bawiłam się tym narzędziem i oglądałam przekazy live różnych, znanych osób w tym i Michała Szafrańskiego. Taką możliwość dawał również Meerkat. Teraz zrobił to FB, który mocno w wideo inwestuje. Czy YT powinien się niepokoić? Twórcy mogą sobie pluć w brodę, że jako największa platforma wideo – nie udostępnili tego wcześniej. Bo wszystko wskazuje na to, że wideo będzie coraz ważniejsze i będzie stanowiło podstawowe narzędzie komunikacji.

Czy wszystkie marki powinny wejść w wideo live?

Patrząc na to co się dzieje, na wzrastającą rolę wideo w komunikacji marketingowej to warto to przemyśleć. Najprościej będą tu mieli mówcy, trenerzy, coachowie, psychologowie. Oni mają już kontent do przekazania live. Wystarczy, że przygotują np. cały cykl krótkich prelekcji na dany temat. Fajne narzędzie dla stylistek, projektantek mody – mogą od razu pokazać światu najświeższą stylizację czy ciuch. To samo się tych projektantów biżuterii. Jednak myślę, że ciekawy live można przygotować dla większości marek. Trzeba tylko, jak zwykle, zacząć od celu – po co to mam robić? co chcę osiągnąć? Na pewno jest to ciekawa możliwość, ale lepiej zastanowić się jaki ma być ten przekaz i przygotować się do transmisji na żywo.

Jak to działa?

Możliwość transmisji live istnieje tylko w telefonie. Nie ma tej funkcji na laptopach. W telefonie (iPhone lub Android) powinnaś mieć zainstalowaną aplikację FB, a w niej już teraz powinna działać ta funkcja. U mnie już jest, a mam Androida (na iPhone’ach była ona dostępna szybciej). Znajdziesz ją na profilu prywatnym w zmienie statusu, a wygląda to tak:

stream onlineŻeby rozpocząć transmisję wystarczy uruchomić aplikację i nacisnąć ikonkę – Transmisja wideo na żywo, która pojawiła się na samym dole listy załączników. Po kliknięciu tego przycisku pojawia się ekran, na którym w górnym prawym rogu masz możliwość przestawienia kamery na siebie lub otoczenie. Na środku ekranu masz możliwość dodania opisu dotyczącego transmisji. I jak klikniesz w – transmisja na żywo – to po 3 sek. rozpocznie się nadawania w formacie 1:1. Odbiorcy  mogą na bieżąco komentować Twój live.

Jednak nie można odpowiadać na komentarze używając klawiatury. Można je czytać i odpowiadać. Aplikacja pokazuje polubienia i inne reakcje widzów. Widzisz też ile w danej chwili osób Cię ogląda. Jeśli chcesz zakończyć nadawanie wystarczy dotknąć przycisk – Zakończ, który znajduje się w prawym dolnym rogu.

Po kliknięciu przycisku Zakończ można opublikować nagrany materiał na FB. Pojawia się na profilu prywatnym, który można udostępnić na fan page.  Transmisje Live na Facebooku zostają w profilu użytkownika na stałe. Dzięki temu, te osoby, które nie obejrzały live’a będą obejrzeć je w dogodnym dla siebie czasie.

Takim live’em zaprosiłam Cię do dzisiejszego wpisu. Zainteresowanie było spore. To dowodzi tylko tego, że filmy są dla odbiorców ciekawe i każdy chętnie kliknie choćby zobaczyć – jak ona wyglądała? co mówiła? itd. Oczywiście nie jest to główny cel takiego przekazu, ale od treści i osoby przekazującej zależy jak będzie odbierana marka, więc warto przemyśleć strategię.

https://www.facebook.com/tyibiznes/posts/486019664901987

Jeśli będziesz miała pytania, będziesz chciał porozmawiać o marketingu swojej firmy to zapraszam do kontaktu!

Update 2017 🙂

Dziś już można robić live z laptopa. Znajdziesz go w miejscu posta – tak to wygląda u mnie – 7 ikonka z kamerą. Wystarczy, że w nią wejdziesz i wpiszesz tytuł live’a wraz z krótkim opisem i możesz rozpoczynać!

facebook_live

Niezależnie od tych możliwości trzeba pamiętać, że nie wszystko oczywiście można zrobić z telefonu czy laptopa. Jeśli chcesz zrealizować swoją produkcję profesjonalnie, z kilku kamer, z grafiką z elementami interakcji, z dobrej jakości dźwiękiem, to warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się tym zawodowo. Transmisje na Facebooku realizuje m.in. transmisjelive, z którą współpracują m.in. takie marki jak PZPN, Empik czy PLAY.

Poprzednie

Mój pomysł na… pyszny obiad

Instagram&Stories – co to jest i jak działa?

Dalej

12 komentarzy do “Jak zrobić transmisję wideo live na FB?”

 1. Cześć, Beato 🙂 mnie również ten temat interesuje od paru dni i miałam przetestować, jak to działa. Jeszcze nie spróbowałam. Jednak użytkuję telefon Nokia Lumia. Nie mam telefonu na Androidzie, czyli na moim tel. nie będzie działała ta funkcja? Muszę sprawdzić. Pozdrawiam 😀 – Sylwia

 2. Witam,
  mam Moto G3 i niesterty ale w żaden sposób nie mogę znalźć odnośnika do transmisji live? nie mam nic na FB, kiedyś miałem teraz nie widzę?

  • Witaj,
   Już teraz w komputerze na fan page powinieneś mieć ikonkę – Rozpocznij transmisję video na żywo.
   A w telefonie w statusie powinno być na żywo. Ale musisz mieć aplikację FB, a nie wchodzić przez internet.
   Pozdrawiam
   Beata

   • Hejka, dzięki Beata, nie miałem live, bo byłem ostatnio prze net na FB, a faktycznie prze app jest OK, ale wolniej chodzi FB, trochę muli, przez net nie.

 3. Bardzo pomocny tekst 🙂 Mam też pytanie odnośnie tego tematu – czy da się zrobić live’a w konkretnej grupie odbiorców? Nie do końca wiem jak to działa…

  • Witaj:) Cieszę się, że tekst Ci się przydał.
   Live na profilu prywatnym w komputerze daje możliwość wskazania czy ma być publiczny, czy do znajomych, czy można kogoś wykluczyć, czy ma być prywatny lub do wybranych znajomych. Live na profilu firmowym w komputerze – nie daje takich możliwości. Może to się wkrótce zmieni 🙂 A w komórce działa to tak jak w komputerze na profilu prywatnym, czyli jeśli klikniesz w – publiczne pojawi się opcja: znajomi, znajomi z wyjątkiem, tylko ja oraz konkretni znajomi. Pozdrawiam. Beata

Możliwość komentowania została wyłączona.