Franczyza ofertą dla przyszłych bizneswoman

| |

Chcesz rozpocząć pracę „na własny rachunek”? Nie masz konkretnego pomysłu na biznes, jednak zależy ci na prowadzeniu własnej działalności gospodarczej? Franczyza może okazać się dobrym rozwiązaniem – szczególnie na początku drogi biznesowej.

Franczyza cieszy się coraz większą popularnością wśród początkujących przedsiębiorców. Działanie pod szyldem znanej i renomowanej marki zwiększa bowiem prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.

Na czym polega franczyza?

Mianem franczyzy określa się system sprzedaży towarów / usług oparty na współpracy z niezależnymi przedsiębiorstwami: franczyzodawcą oraz franczyzobiorcą. W ramach podpisanej umowy, franczyzodawca zobowiązuje się udostępnić know-how niezbędne do prowadzenia biznesu, a także zapewnić pakiet szkoleń. Franczyzobiorca zobowiązuje się prowadzić biznes, z franczyzodawcą dzieląc się zyskiem w postaci prowizji (jej wysokość określa umowa).

Jakie warunki należy spełnić, by otworzyć działalność franczyzową?

Każda sieć franczyzowa to indywidualne warunki, jakie musi spełnić franczyzobiorca. Najczęściej dotyczą one:

 • wielkości miasta / miejscowości, w której ma działać biznes franczyzowy,
 • umiejscowienia lokalu w konkretnej lokalizacji, np. w centrum miasta, w galerii handlowej, itp.
 • powierzchni lokalu, w którym ma być prowadzona działalność,
 • posiadania prawa do lokalu (np. własność, wynajem),
 • wymaganego kapitału własnego o określonej umową wysokości.

Kto może zostać franczyzobiorcą?

Franczyzobiorca nie musi posiadać doświadczenia zawodowego w branży, którą wybierze. Dobrze jest jednak zainteresować się taką dziedziną, która stanowi np. hobby. Powszechnie uważa się, że odpowiednio dobrana sieć franczyzowa zwiększa szanse na osiągnięcie biznesowego sukcesu.

Warto bowiem mieć świadomość, że przyszły biznesmen otrzymuje dostęp do niezbędnych szkoleń, by móc uzupełnić braki lub zdobyć podstawową wiedzę. Ponadto korzysta z tzw. podręcznika operacyjnego, który zawiera szczegółowe informacje na temat prowadzenia firmy działającej pod konkretną marką.

Dlaczego warto postawić na biznes franczyzowy?

Jeśli szukasz pomysłu na biznes, dobrym rozwiązaniem jest franczyza. Oferty to szeroki wybór w niemal każdej branży, dlatego z łatwością znajdziesz dla siebie idealną sieć. Warto, ponieważ franczyza to opcja wiążąca się z wieloma zaletami.

 • Działasz pod szyldem znanej marki, co zwiększa szanse na osiągnięcie sukcesu.
 • Otrzymujesz dostęp do know-how, czyli wiedzy niezbędnej do prowadzenia biznesu.
 • Masz zapewnione skuteczne narzędzia marketingowe – np. w sieci Topaz (topaz24.pl) franczyzodawca zapewnia gazetki reklamowe, „weekendowe akcje promocyjne”, programy lojalnościowe.
 • Korzystanie z rabatów u dostawców, dzięki współpracy całej sieci franczyzowej.

Sprawdź, jakie możliwości daje franczyza. Oferty można dostosować do własnych zainteresowań i oczekiwań. Dlatego jest to dobry pomysł na biznes – szczególnie dla osób, które stawiają pierwsze kroki jako przedsiębiorcy.

Poprzednie

Użyteczne narzędzia do tworzenia (info)grafik

Po której staniesz stronie? – Zuzanna Sentkowska

Dalej

2 komentarze do “Franczyza ofertą dla przyszłych bizneswoman”

 1. Popieram pogląd autorki, franczyza, to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą otworzyć swój biznes i mają kapitał na zainwestowanie. Niestety, często na ten cel wymagane są dość duże środki finansowe. Mimo to, franczyza jest bezpiecznym rozwiązaniem. Franczyzodawca przed podpisaniem umowy współpracy z reguły dokładnie sprawdza możliwości i warunki franczyzobiorcy, dzięki temu znacznie maleje ryzyko niepowodzenia. Jednak należy pamiętać, że biznes oparty na franczyzie nie oznacza, że szef nic nie musi robić. Jest to biznes jak każdy inny i jego sukces uzależniony jest przede wszystkim od zaangażowania właściciela.

 2. Franczyza zajęć programowania, urodzin dla dzieci i młodzieży. Najtańsza, przygotowana przez kobiety dla kobiet 😉 to franczyza Akademii Komputerowej Komputrilo. Zapraszamy serdecznie!

Możliwość komentowania została wyłączona.