Co warto…? – Kinga Bogdańska

| |

Warto czasami się zadumać nad tym co warto robić, a czego nie 🙂 Zapraszam do artykułu Kingi!

Kinga Bogdańska

Co warto  natychmiast zrobić ?

Kinga Bogdańska

Trudne doświadczenia ostatniego okresu pokazały mi to, co sprawdzała Bronnie Ware, australijska pielęgniarka oddziału paliatywnego. Czego ludzie najbardziej żałują przed śmiercią? Przez kilka lat prowadziła rozmowy z ludźmi, którym zostało kilka tygodni lub miesięcy życia. Pytała ich między innymi o to, co by zmienili, gdyby mogli przeżyć życie jeszcze raz. Czego żałują? Okazało się, że odpowiedzi pacjentów były bardzo podobne i dotyczyły jakości życia, a nie dóbr materialnych czy spektakularnych osiągnięć. Ware podsumowała rozmowy z pacjentami, wyodrębniając pięć rzeczy, których najbardziej żałowali, stojąc w obliczu śmierci.

 • Po pierwsze ludzie ci żałowali, że nie mieli dość odwagi, by być w pełni sobą i żyć dla siebie, a nie tak, jak oczekiwali tego inni.
 • Po drugie żałowali, że pracowali tak dużo i ciężko.
 • Po trzecie, że nie mieli odwagi wyrażać swoich uczuć.
 • Po czwarte, że nie pozostawali w kontakcie ze swoimi znajomymi,
 • Po piąte, że nie pozwolili sobie być szczęśliwymi.

Na ogół ludzie zaczynają się zastanawiać, co jest tak naprawdę w ich życiu ważne, gdy stają na życiowym zakręcie – przeżywają kryzys lub traumę. W tych momentach dociera do nich, jak ważna jest dla nich rodzina, zdrowie czy działanie dla dobra innych. Refleksji nad satysfakcją z własnego życia nie warto odkładać na ostatnią chwilę – to tak, jakbyśmy odkładali życie na później, żyjąc z dnia na dzień, w biegu, według cudzego scenariusza. Czas na refleksję nad własnymi wartościami i tym, czy żyjemy zgodnie z nimi, jest właśnie teraz, kiedy możemy jeszcze coś zmienić.

Po głębszych przemyśleniach stworzyłam swoją listę rzeczy, które zaczynam robić natychmiast.  Oto one:

 1. Spotykać się z ludźmi, którym na Tobie zależy. Niech to będą ludzie, przy których ładujesz baterie, w towarzystwie których rozkwitasz i na których możesz liczyć. Maria Robinson powiedziała: „Nikt nie może cofnąć się w czasie i napisać nowego początku, ale każdy może zacząć od dzisiaj i dopisać nowe zakończenie”.
 2. Stawiać czoło swojemu życiu i wziąć za nie odpowiedzialność. Nikt nie zna lepiej Twoich potrzeb. Nikt tak Cię nie uszczęśliwi, jak Ty sama.
 3. Być sobą zawsze! Ludzie lubią przebywać z osobami, które są prawdziwe i nikogo nie udają.
 4. Stanąć w prawdzie wobec siebie tu i teraz. Zastanów się, jak chcesz, żeby wyglądało Twoje życie w przyszłości i pomyśl, czy chcesz podjąć działania. Czego potrzebujesz, żeby być gotową do zmiany? Na co jeszcze czekasz? Po czym poznasz, że chcesz zmiany?
 5. Dać sobie prawo do błędów i doświadczania. Daruj sobie błędy z przeszłości. Tylko Ty możesz to zrobić. Ty też możesz to zrobić. Edison podjął 10 tysięcy prób z różnymi materiałami, zanim wynalazł żarówkę. Przy tym pomylił się podobno 5 tysięcy razy.

Ty też wypisz w pierwszej kolejności to, co Ci się udało! To, co Ci się nie udało analizowałaś już setki razy! Setki razy też podkreślałaś, kto Cię skrzywdził. Teraz pomyśl, czego się dzięki tym doświadczeniom nauczyłaś, co zyskałaś.

 1. Docenić lekcje, które odebrałaś od życia i wyciągnij wnioski na przyszłość. Zatrzymaj się na chwilę i daj sobie czas, żeby zaplanować działania i pomóc swojemu szczęściu, czy marzeniom. Na co czekasz? Czego potrzeba więcej? Jakie umiejętności są Ci potrzebne? Czego jeszcze więcej Ci trzeba?
 2. Uśmiechnąć się. Daj sobie prawo do szczęścia i zdrowia. Weź kartkę papieru i sporządź listę trzydziestu pięciu prostych i łatwych do wykonania czynności, które sprawiłyby Ci przyjemność i poprawiły samopoczucie, np.: długa kąpiel w pianie, siedzenie przy kominku, wyjazd za miasto, spotkanie z przyjaciółmi, telefon do przyjaciółki, przyrządzenie ulubionej potrawy, dobra książka, etc. Po sporządzeniu listy odetnij z kartki każde z życzeń i schowaj je do „pudełka przyjemności”, które możesz postawić w dowolnym miejscu, np. przy łóżku, w kuchni, itp. Każdego ranka lub kiedy uda Ci się przybliżyć do wyznaczonego celu, zaskocz samą siebie i wylosuj jedną przyjemną czynność z pudełka. Po koniec miesiąca możesz sporządzić nową listę „przyjemności” i powtórzyć ćwiczenie. Możesz też taką listę sporządzić dla danego celu.

Dopisz kolejne 5 punktów. Wypisz to, co Ci gra w sercu! Dzięki czemu czujesz, że jesteś szczęśliwsza!


Kinga Bogdańska, Trener Mocnych Stron, TalentCoach – www.kingabogdanska.com

Poprzednie

Żyj pełnią obfitości! – konferencja Babskie Lato

Coś dla ciała – nordic walking

Dalej