Endometrioza… – być może ona i Ciebie dotyczy?

| |

Będąc kobietą postanowiłam udostępnić Ci ten tekst, w którym Jola Christol, Prezeska Fundacji Biznes to sztuka, pisze o endometriozie i możliwościach wsparcia,  które są już dostępne w Polsce. Przekonajcie, bo nigdy nie wiadomo czy ta wiedza się nie przyda. Jeśli nie Tobie to być może koleżance, sąsiadce. Warto wiedzieć, że nie jesteśmy same!

Wiele kobiet żyje nie wiedząc nawet, że są chore. Zmagają się z wieloma dolegliwościami, które uznają za normalne lub przypisują innym chorobom.

Endometrioza to „schorzenie, w którym błona śluzowa macicy – endometrium – pojawia się również poza jej obszarem. Najczęściej spotykane miejsca to jajniki, jelita, obszar miednicy. Rzadko, ale bywa, że również pojawia się w innych miejscach w ciele. Błona ta występując poza macicą, zachowuje się dokładnie tak samo jak ta w macicy i podlegając cyklowi miesięcznemu narasta, złuszcza się i nie mając drogi ujścia pozostaje wewnątrz organizmu tworząc cysty i torbiele oraz powodując zrastanie się narządów leżących obok siebie. Endometrioza może powodować bardzo silny ból szczególnie w czasie miesiączki. Bywa też przyczyną problemów z zajściem w ciążę.”

Ta definicja opisuje, czym jest choroba, jednak nie opisuje, jaki wpływ ma na kobietę i jej życie. Jej postrzeganie samej siebie i kontakty z otoczeniem. To nie jest problem natury tylko ginekologicznej, ponieważ wpływa również na nerki, pęcherz, całe ciało.  Być może nie zagraża to życiu, ale z pewnością w wielu przypadkach je rujnuje.
Endometrioza ma wiele odmian, ponieważ błona pojawia się w różnych miejscach w ciele i może zakłócać pracę różnych organów. Dlatego też dolegliwości, które odczuwa kobieta łatwo przypisać innych schorzeniom. Z tego powodu choroba jest trudna do zdiagnozowania, a co za tym idzie, bardzo często źle diagnozowana. Może powodować ból w obrębie macicy i podbrzusza, a także dolegliwości ze strony jelit lub pęcherza. Ból jest często naprawdę silny, wręcz trudny do wyobrażenia.
Symptomy choroby to zazwyczaj jeden lub więcej  objawów, wymienionych poniżej, jednocześnie:
– chroniczny lub napadowy ból brzucha,
– silne bóle miesiączkowe,
– problemy z płodnością,
– ból podczas współżycia,
– zespół jelita drażliwego,
– ciągłe zmęczenie,
– obfite lub nieregularne krwawienia,
– ból podczas owulacji,
– problemy układu pokarmowego (zaparcia, biegunki, wzdęcia),
– bolesne oddawanie moczu,
– ból lędźwiowy.

Statystycznie co 10 kobieta na świecie i co 4, która ma problemy z zajściem w ciążę, choruje na endometriozę. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie tej choroby i wsparcie dla nich. Wraz z organizacją EndoPositive International chcemy pomagać, łączyć, edukować i inspirować kobiety chore na endometriozę oraz inne choroby autoimmunologiczne  jak np.: Hashimoto czy PCOS.

 

Nie musisz zostać z tym sama…

EndoPositive International to międzynarodowa organizacja edukacyjna tworząca społeczności kobiet z całego świata, w celu wzajemnego wspierania się i edukowania w zakresie sposobów radzenia sobie z endometriozą i innymi chorobami autoimmunologicznymi.
  • Inspirujemy do zdrowego stylu życia, tak by każda z nas mogła cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.
  • Współpracujemy z wieloma specjalistami którzy tworzą starannie dobrany zespół ludzi o wysokich standardach moralnych, dla których nadrzędnym celem jest Twoje dobro.
  • Oferujemy wsparcie psychiczne dla każdego, kto go potrzebuje, by odzyskać siłę, stabilność i poczuć się lepiej.
  • Jesteśmy bezpieczną społecznością, gdzie kobiety mogą nawiązać kontakt i zdobyć potrzebną wiedzę i wsparcie.
  • Nasze działania są zorientowane na człowieka i niesienie pomocy. Dla nas – Ty jesteś najważniejsza. Musisz wiedzieć, co robić, co jeść i jakie masz możliwości działania.
  • Nie zgadujemy, my po prostu wiemy, jak Ci pomóc i jak możesz pomóc sobie sama.
  • Wiedza jest twoim fundamentem. Jeśli ją posiadasz, jesteś w stanie dokonać świadomego wyboru na temat leczenia.

logo endo

Sprawdź jak możemy Ci pomóc.
Oprócz wsparcia wirtualnego na grupie FB EndoPositive International organizujemy w Polsce inne formy pomocy jak: grupy wsparcia, spotkania, warsztaty edukacyjne, wsparcie psychologiczne czy też kompleksowy program oczyszczania organizmu.

Więcej informacji pod adresem e-mail: natalia@endopositive.org
Poprzednie

Sukces – czym jest dla Ciebie?

Kobiety sukcesu na Wielkim Zjeździe

Dalej