FI: Zadawaj tylko dobre pytania

| | ,

W drugim dniu Festiwalu Inspiracji miał miejsce konkurs na najlepszego młodego mówcę biznesowego. Ale to nie jedyna atrakcja. Było o odpowiedzialności, wielozadaniowości,  byciu liderem, o dobrej prezentacji, o prawdzie, o mocy pytań i wspomnieniach ze szkolnego pamiętnika.

Gwiazdą tego dnia był Jacek Rozenek, którego znamy głównie ze sceny teatralnej. Znany aktor jest również trenerem biznesu. Jego prelekcja była świetnie opowiedzianą historią, w której była dynamika, ciekawy wątek, kolorowe opisy sytuacji, intonacja, mimika. Słuchałam go z wielką atencją. Trzeba przyznać, że wystąpienia profesjonalne zupełnie inaczej się słucha – jest to lekkie, przemyślane, ciekawe. I chce się usłyszeć  – co była dalej. A przecież o to chodzi w story tellingu. Bardzo osobista historia prelegenta chwyciła za serce obrazkiem małego chłopca chorego na raka, któremu mówca czytał bajki. Gdy przyszedł pewnego razu – chłopiec już nie żył i zgodnie z jego prośbą usiadł i czytał mimo to… Wszystko to pomaga mu stać się dobrym człowiekiem.

DSC_9612

Trochę wiedzy praktycznej dla występujących na scenie lub przed publicznością firmową przekazał Kamil Kozieł. Dobra prezentacja musi być przemyślana. Nie działają już slajdy z dużą ilością punktów. Ludzie nie są w stanie słuchać i czytać jednocześnie. To jak w takim razie przygotować dobrą prezentację? W prezentacji powinien pojawić się teaser, czyli zajawka, którą może być cytat, zdjęcie. Oprócz tego warto dodać buster, czyli infografikę, wykres, schemat, który prelegent omówi podczas wystąpienia. Celem dobrej prezentacji jest zaciekawić, zadziwić, czyli zmienić stan emocjonalny widowni. Nie należy zostawiać słuchacza obojętnym. Warto opowiadać historie, bo one mają moc. Dobra historia zawiera wartką narrację, anegdotę i refleksję końcową, która odpowiada na pytanie: po co opowiadasz o daną historię.

DSC_9634

Marek Kowalczyk przedstawił nam jak poradzić sobie z wielozadaniowością. Należy zapisywać wszystkie rzeczy do wykonania. Z całej listy wybrać tylko 5 zadań, które mamy wykonać – nie róbmy nic więcej. Jeśli to możliwe to zgodnie z zasadą kanban kolejne zadanie powinno wejść po zejściu z listy zakończonego zadania.

Dariusz Mielczarek w duecie przedstawił krótką i bardzo treściwą scenkę, z której wniosek jest taki – jeśli chcesz zwiększyć efektywność swojej pracy, firmy to poddaj się głębokiej autoreflekcji. Przyjrzyj się sobie i wyciągnij wnioski!

O odpowiedzialności, której chętnie unikamy, opowiadał  Jacek Chmielecki. Już Moliere powiedział, że ” Jesteśmy odpowiedzialni za to co robimy, ale również za to czego nie robimy”. A jednak nie zawsze chętnie bierzemy odpowiedzialność, boimy się jej, ciąży nam. Kiedy weźmiesz odpowiedzialność za wszystko w swoim życiu to moment, w którym możesz wszystko w swoim życiue zmienić. – Hal Elrod. To jak w takim razie zbudować swoją odpowiedzialność? A mianowicie:

Nie obwiniaj siebie i innych, to odbiera energię.

Dotrzymuj obietnic.

Nie odkładaj na później.

Idź od małego do dużego sukcesu.

Wykorzystaj dostępne zasoby, jeśli potrzebujesz – proś o pomoc, pytaj.

Akceptuj to czego nie możesz zmienić. Zmieniaj to co zmienić możesz.

A przede wszytkim działaj, bo nigdy nie będziesz wystarczająco przygotowany/a!

DSC_9714

Rafął Żak występował na konferencji „Szczęście na głowie”  i już tam wpadł mi w ucho. Tym razem tematem jego wystąpienia było gówno, które padło – liczyłam – 6 razy podczas tego krótkiego wystąpienia. Nie trzeba mieć racji, żeby przekonać do siebie innych, bo przecież jest prawda, święta prawda i … gówno prawda. Właśnie, prelegent rozprawiał się z hejtem skierowanym w rozwój osobisty i obalił przy tym wszystkie argumenty za tymże rozwojem. Bo przecież tyle osób nie może się mylić, prawda? A może warto spotkać się w połowie drogi  i przyznać, że rozwój osobisty działa w 50%? A co Wy na to?

DSC_9720

Jacek Walkiewicz przywołał garść wspomnień ze szkolnego pamiętnika, Kiedyś każdy wpis budził fascynację, zadowolenie i radość. A czy wiecie, że zadowolenie jest w ciele, a radość w umyśle, bo to stan ego.  Za to szczęście to stan duszy. A między duchem, a umysłem jest stan zachwytu. Za każdym razem wystąpienie Jacka Walkiewicza to dla mnie zbiór złotych myśli. Podziele się z Wami kilkoma.

Wstyd jest żródłem ambicji.

Poczucie winy jest karmą dla ego.

Daj sobie prawo, że nie wszystko nam wychodzi. Pokora. Wybacz sobie ułomność ludzką.

Apatia to niechęć do dojrzewania.

Żal jest cmentarzem dla życia.

Bycie bezwstydnym jest początkiem drogi rozwoju.

Jeśli ciągle mówisz sobie, że powinnaś inaczej, powinnaś być bardziej doskonała to rozpraw się z tym. Jeśli tego nie zrobisz to będzie to zawsze rzutowało na relacje z innymi.

DSC_9747

Nie sposób nie wspomnieć jeszcze o wystąpieniu organizatora FI – Jerzego Zientkowskiego, który zwrócił uwagę na znaczenie pytań i powtarzalności. To dobrze postawione pytanie jest dziś źródłem sukcesu. A powtarzalność pozwala nam go utrzymać, bo kreatywność rozwiązuje problem, a powtarzalność zapewnia jakość. Zadajcie sobie pytanie – ile dziennie godzin chcesz pracować?  A najlepiej znajdzcie swoje najlepsze pytania i odpowiedzi na nie. Powodzenia!

DSC_9773

Ewa Foley zwróciła uwagę na to co najważniejsze, czy na oddech. Westchnienie jest źródłem ulgi emocjonalnej. Przećwiczyliśmy to na gorąco i zrelaksowaliśmy się.

DSC_9807

O byciu liderem, bardzo konkretnie, mówił Piotr Cieszewski. Prawdziwy lider. Kto to taki? Prawdziwy lider – musi pokazywać sens, informować, umieć przekazywać informacje negatywne i pozytywne. Musi wytyczać cele, doceniać i motywować.

Prawdziwy lider zatrudnia lepszych od siebie.

Prawdziwemu liderowi zależy na tym, żeby jego zespół odniósł sukces.

Prawdziwy lider wytwarza taką atmosferę w zespole, że jego pracownik nie  ma obaw zwrócić mu uwagę, że popełnia błąd.

Życzmy sobie takich liderów!

DSC_9814

Robert Krool zwrócił uwagę na rolę uważności w naszym życiu, uwolnienia się od mistrza, żeby dowiedzieć się od siebie czego się chce, a czego nie. Wystąpienie było bardzo dobre, ale zasłuchałam się i nie mam nic więcej do dodania.

DSC_9825

Na koniec jeszcze powiem, że wytypowałam zwycięzcę na młodego mówcę biznesowego. Pierwszą nagrodę w roku 2015 zdobył Wojciech Scheffs – no bo któż mu zabroni? 🙂

DSC_9730

A kolejne wydarzenie już 9 września 2016 roku!

Poprzednie

FI: Na początku było słowo…

SS&C – Zmiana w życiu – Iwona Kordjak

Dalej