Portrety KP – Kinga Bogdańska

| |

Witajcie,

Dziś dzielę się z Wami wywiadem z Kingą, która poznałam na jednym z eventów, na które chodzę. Nasza znajomość rozwinęła się dość szybko i zaprosiłam ją do wywiadu, z którego dowiecie się dużo o znaczeniu znajomości swoich talentów.  Zapraszam!

 

Beata: Od kiedy zajmujesz się rozwojem innych ludzi? Od kiedy tym się interesujesz?

Kinga: Wychodzę z założenia, że, aby móc rozwijać innych trzeba rozwijać siebie, więc odkąd pamiętam byłam poszukiwaczką różnych rozwiązań i alternatyw. Jak tylko coś nowego pojawiało się na rynku to ja zawsze to pochłaniałam, sprawdzałam jak to na mnie działa, dzięki temu poznawałam siebie coraz lepiej. A to też dlatego, że mam wiele doświadczeń, które spowodowały, że stałam się  dość silną kobietą. Wiele „sprzątałam” i w którymś momencie poczułam, że już jestem na takim etapie, że też mogę zacząć coś dawać ludziom, korzystając z własnych doświadczeń. Jeśli chodzi o moje wykształcenie to byłam osobą poszukującą. Skończyłam studia pedagogiczne i zdałam sobie sprawę, że to nie jest jednak dla mnie. Szukałam czegoś innego dla siebie. I tak zostałam wizażystką, stylistką i charakteryzatorką. Pracowałam przy sesjach zdjęciowych, na pokazach mody, ale również z klientkami indywidualnymi. I… czułam niedosyt. Czułam, że nie sztuką jest ubrać niepozorną kobietę w piękną suknię, ale sztuką jest, żeby ona uwierzyła, że jest piękna. Zmieniłam swoje podejście w tej pracy. Pracowałam z Klientami intuicyjnie i teraz już wiem, że przeprowadzałam coaching, zupełnie o tym nie wiedząc. Doszłam do wniosku, że chcę rozwinąć w sobie tę umiejętność i wydobywać z ludzi piękne rzeczy w taki sposób, żeby oni w nie uwierzyli. Z taką motywacją zrobiłam szkołę trenerską, po czym zaczęłam pracę w korporacji. Nadszedł tam taki moment, że firma nie chciała mi nic więcej dać, ale też nie chciała ode mnie nic więcej wziąć.  Stwierdziłam, że jest to najwyższy czas żeby stworzyć coś swojego. I tak, cztery lata temu, założyłam swoją firmę.

Beata: Czym się w niej zajmujesz?

Kinga: Pracuję z ludźmi i dla ludzi. Towarzyszę w rozwoju i budowaniu udanego życia, ponieważ uważam, że tam gdzie rozwija się jeden człowiek, rozwija się system: rodzina, firma i społeczeństwo. Droga rozwoju jest często piękna, czasem trudna i zdecydowanie warta wysiłku. Wierzę, że człowiek żyjący w zgodzie z tym, co czuje i czego naprawdę pragnie – z własnymi wartościami, talentami i marzeniami – zwiększa szansę, by czuć się w życiu prawdziwie spełnionym. Od zawsze sprawiało mi satysfakcję wspieranie innych w rozwoju osobistym i zawodowym oraz wzmacnianie ich wiary w siebie. Dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem biznesowym, nauczyłam się jak ważne jest, aby dostrzegać naszą różnorodność i umiejętnie dobierać metody i narzędzia pracy. Dziś łączę wiedzę i umiejętności coachingowe, pedagogiczne i trenerskie z doświadczeniem biznesowym. Prowadzę szkolenia m.in. z zakresu umiejętności menedżerskich, autoprezentacji, komunikacji, zarządzania czasem, aktywnych technik poszukiwania pracy, wystąpień publicznych, prezentacji, radzenia sobie ze stresem, treningów relaksacyjnych oraz doradztwa w zakresie obsługi Klienta. Doradzam i szkolę z zakresu wizerunku biznesowego, a także prowadzę zajęcia dydaktyczne dla studentów i słuchaczy szkół policealnych, osób bezrobotnych oraz organizuję warsztaty dla kobiet.

Beata: Kto jest Twoim Klientem?

Kinga: Pracuję głównie z Klientami indywidualnymi, biznesowymi oraz właścicielami przedsiębiorstw ceniąc ich osobiste zaangażowanie w proces coachingowy. Klientem indywidualnym w większości są kobiety, które tak jak ja prowadzą własne firmy lub zamierzają  je otworzyć w najbliższym czasie. Kobiety, które są na rozdrożu, nie wiedzą co mają zrobić ze swoim życiem. Najczęściej Klienci zwracają się do mnie po to, aby: zwiększyć pewność siebie, odkryć swoje talenty, mocne strony oraz uwolnić swój potencjał, zwiększyć swoje kompetencje przywódcze i managerskie, odkryć swoje wartości, życiowe priorytety i wytyczyć życiowe cele, odnaleźć swoją motywację. Częściowo prowadzę z nimi business coaching, a częściowo life coaching.

Beata: Powiedz mi czym się to różni? Człowiek stanowi całość i pewne problemy będą dotyczyły zarówno sfery life jak i business, prawda?

Kinga: Praca coachingowa polega na pracy z celem danego Klienta. Jeśli przychodzi do mnie Klient, który ma swoją firmę, ale chce popracować nad swoim celem życiowym prywatnym, to chcąc  nie chcąc uzyskanie tego celu prywatnego wpłynie na jego cele w biznesie. Jednak life i business coaching dla mnie troszkę się różnią. Często w coachingu biznesowym  stosujemy metodę mentoringu.  Bywa, że Klient nie posiada pewnych umiejętności i prosi, abyśmy go przeszkolili lub mu mentorowali, czy mu towarzyszyli. Biznes coaching daje taką możliwość, żeby być również mentorem i trenerem danego Klienta, za jego zgodą.

Beata: Jak wygląda odkrywanie talentów w biznesie?

Kinga: Firma z którą współpracuję Seuss and Clifton Group,  partner Instytutu Gallupa w Polsce, bada talenty w rozwinięty sposób, a mianowicie za pomocą testu Clifton StrengthsFinder. Badanie Clifton StrengthsFinder jest internetowym narzędziem do oceny normalnej (niezaburzonej) osobowości. Jego wyjątkowość polega na tym, że opisy zostały przygotowane z punktu widzenia psychologii pozytywnej i z zachowaniem pozytywnej semantyki.

Badanie to jest wynikiem ponad 50-letnich badań nad talentami i silnymi stronami oraz ich powiązaniem z osiąganymi wynikami. StrengthsFinder mierzy obecność talentów w 34 ogólnych obszarach. Narzędzie to ułatwia niejednokrotnie pracę coachingową, kiedy, w pewnych sytuacjach, dochodzimy z Klientem do ściany i nie jesteśmy w stanie przejść dalej przy użyciu narzędzi coachingowych.

Beata:  Czym jest talent?

Kigna: Instytut Gallupa nazwał talent jako „każdy powtarzalny wzorzec zachowania, myślenia i odczuwania, który może znaleźć pożyteczne zastosowanie”. Mówiąc potocznym językiem, to naturalna łatwość pewnych zachowań lub sposobu reagowania. W określonych sytuacjach, pewne zachowanie jest dla nas łatwiejsze, niż inne, więc chętniej po nie sięgamy. Co więcej, taki talent = łatwość sprawia, że lubimy właśnie takie zachowania czy działania i przynoszą nam one lepsze od przeciętnych rezultaty.

Talent to wrodzona predyspozycja do czegoś – do myślenia w jakiś sposób, ruszania się, wchodzenia w relacje, reagowania na rzeczywistość i działania lub szybkiego uczenia się ich. Talenty są określoną mapą wzorców neuronalnych, która służy jako podstawa rozwoju Mocnych Stron.

 Tak rozumiane talenty to bardziej pewien sposób funkcjonowania człowieka niż czysto techniczne umiejętności w rodzaju gry na gitarze czy rysowania. Talentem będzie więc, na przykład, naturalna łatwość dostrzegania, co mogłoby działać lepiej – to talent „Naprawiania”. Talentem jest też „Empatia” – zdolność łatwego wczuwania się w emocje innych ludzi, albo talent „Aktywatora”, osoby, która chętnie rzuca się w nowe działania – w grupie często to on czy ona jako pierwsza powie „no to dosyć gadania, bierzemy się do roboty” i ruszy do akcji. Według  Instytutu Gallupa,  sukces odnosisz tylko wtedy kiedy działasz zgodnie z naturalnymi talentami. Obala to całą filozofię, że praca nad słabymi stronami spowoduje, że będziemy mocni. Instytut mówi,  że tylko i wyłącznie praca na mocnych stronach, wzmacnianie ich i skupianie się na tym, praca nad tym powoduje, że jesteśmy w stanie odnieść mistrzowstwo. Natomiast nad słabymi stronami skupiamy się tylko po to, żeby nie osłabiały sukcesu naszej mocnej strony.

Baata: Mocne strony i talent to  nie jest to samo, prawda?

Kinga: Mocna strona jest stałą umiejętnością wykonywania jakiegoś zadania w sposób najbliższy doskonałości. Podstawą rozwinięcia mocnej strony jest określenie swoich dominujących talentów, czyli najbardziej naturalnych wzorców myślenia, odczuwania i zachowania, a następnie uzupełnienie ich wiedzą i umiejętnościami właściwymi dla danego zadania.

Beata: Czy można te talenty odkryć samemu, nie przechodząc przez testy?

Kinga: Są sposoby na odkrycie swoich talentów.  Dla mnie najważniejszym sygnałem, który mi podpowiada czy to co robię jest zgodne z moimi talentami jest Energia. Czy to czym się zajmuje dodaje mi energii?  To jest pierwszy sposób do poznania swoich talentów.

Drugi sposób na poszukiwanie swoich talentów na sprawdzenie czy to co robisz jest zgodne z Twoim talentami jest zadanie sobie pytania czy tę konkretną czynność lubię? Czy lubię to robić czy lubię o tym mówić?

Kolejna rzecz, której nie nauczono nas w szkole, to jest koncentracja na silnych stronach. Skup się na swoich najsilniejszych stronach. O słabości się nie martw – skupiają się na nich inni – szkoła, szef. Ty przyzwyczajaj się patrzeć co masz wyjątkowego w sobie, co ci wychodzi bo Ci sprawia przyjemność, dlatego że Ci wychodzi np, pamiętam wiele szczegółów, poprawiam wszystkich, umiem zorganizować czas, umiem słuchać innych. Obserwuj siebie przez dłuższy czas i zapisuj.  Jeżeli zrobisz w ciągu miesiąca taki codzienny przegląd tych naturalnych rzeczy to myślę, że  jesteś w stanie się zbliżyć do odkrycia Twoich talentów. Ale czy to ma sens skoro można to przyśpieszyć?

Beata: Zatem, jak możemy to przyspieszyć?

Kinga: Robiąc test talentów, Clifton StrengthsFinder, który składa się z 177 pozycji testowych w języku polskim. Każda pozycja składa się z pary potencjalnych samoopisów, np. „Czytam uważnie instrukcje” i „Lubię natychmiast rozpoczynać pracę”.

Zadaniem respondenta jest wybranie spośród każdej pary stwierdzenia, które najlepiej go opisuje, oraz określenie, w jakim stopniu wybrane stwierdzenie go dotyczy. Czas na wybór jest ograniczony do 20 sekund. Po tym czasie system automatycznie przechodzi do kolejnej pary stwierdzeń.

Po wypełnieniu badania uczestnik otrzymuje raport (Customizowany) wymieniający jego pięć głównych cech – talentów. Następnie w ciągu 7 dni otrzymuje 12 stronnicowy raport szczegółowy w języku polskim. Pierwszych 5 stron to opisy szczegółowe talentów, a kolejne strony to plan działania, czyli co powinieneś robić,  aby wykorzystać te talenty,  w jakich zawodach, z jakimi osobami się łączyć, współpracować… Następnym krokiem jest sesja MentoroCoachingowa (face to face lub przez Skype). Klient na nią przychodzi ze swoim raportem z zaznaczonymi najważniejszymi dla niego rzeczami i z problemem do rozwiązania. Gdyby wiedza o talentach mogła rozwiązać Twój największy problem to co byś wybrał w pierwszej kolejności? Rozwiązujemy ten problem na sesji coachingowej.   I daje to niesamowite efekty. Na takich sesjach ludziom otwierają się oczy. Dowiadują się dlaczego dotąd działali tak, a nie inaczej, dlaczego mieli takie, a nie inne problemy, dlaczego jedne rzeczy przychodziły im z łatwością, a inne trochę gorzej. Nagle okazuje się, że mają świetną autostradę, po której mogą jechać Porsche, a nie jechać po błocie i z wielkim trudem.

Rozwinięciem tego raportu jest Raport liderski. Zawiera 30 stron, zawiera się w nim również instrukcja obsługi pracowników na 4 poziomach potrzeb: empatia, zaufanie, stabilizacja i nadzieja. Lider dostaje instrukcje obsługi swoich talentów do zarządzania ludźmi. Co możesz z siebie ludziom dać naturalnie. Jeśli zaspokoisz 4 poziomy ich potrzeb to Cię nie zostawią. Bo będą chcieli być z człowiekiem, który zaspokaja ich potrzeby. Lider dostaje również 3 część jak Twój szef ma postępować z Tobą.

Badanie Clifton StrengthsFinder™ oraz raport dotyczący głównych cech opracowano zgodnie z podstawową zasadą misji Instytutu Gallupa, jaką jest pomaganie ludziom w poznawaniu i rozwijaniu talentów w silne strony w celu poprawy wszystkich aspektów ich życia.

Beata: Jest tylko kwestia tego, że na rynku jest bardzo dużo tych testów i każdy zachwala swój.  Czym się wyróżnia Twój test?

Kinga: Na rynku jest wiele testów, począwszy od tych z gazet w stylu czy jesteś dobrym kochankiem 4 pytania i już wiadomo,  poprzez te złożone psychologiczne. Te testy odgrywają podobną rolę do wyników badań lekarskich czy takich, które można dostać na stacji obsługi po badaniu hamulców. Najczęściej są na nich podane wartości przeciętne czy dopuszczalne, więc nawet laik czytając wie, że jego krew jest w porządku, ale niewiele poza tym te testy mówią. Każdy kto takie testy robił, wie że najczęściej po 15 minutach zapominany o jego wykonaniu. I naszego życia w żaden sposób to nie zmienia. Dlatego też Trenerzy Mocnych Stron pracują w szerszy sposób. Osoba, która się na ten test zdecyduje otrzymuje skastomizowany raport i sesję coachingową. Dowiaduje się jaką jest unikatową osobą i ma na to papier:) Osoba, która wychodzi z sesji, wie, że jest wyjątkowa, dlaczego? Dlatego, że możliwość spotkania drugiej osoby z taką samą kombinacją talentów jest 1 do 33mln!

Pomagamy Klientom poznać swoje talenty, zrozumieć i zbudować system do wykorzystywania ich w życiu codziennym: w karierze, w domu – wszędzie. Pomagamy odpowiedzieć na pytanie: Kim jestem? Czym się wyróżniam i jak zrobić z tego korzyść, profit – sukces. Przewracamy ludzi ku sobie samym, fokusujemy ich na mocnych stronach, a nie na słabościach i uczymy jak budować ich życie w oparciu o ich wyjątkowość.

Pracujemy też z dziećmi od 10 roku życia. Podczas sesji coachingowej pracujemy z rodzicem – pokazujemy mu jak postępować z dzieckiem, jak wzmacniać jego talenty jak uczyć go mówienia o swoich talentach. Zadaniem rodzica jest skupienie się na mocnych stronach .

Najlepszym rozwiązaniem jest zbadanie całej rodziny. Rodziny jako zespołu, który na co dzień współpracuje. Dzięki temu możemy się dowiedzieć dlaczego drażnią nas różnice i możemy sobie z nimi radzić. Poznajemy mocne strony członków rodziny i uczymy się je wykorzystywać w życiu codziennym.

Ja z uwagi na moje doświadczenia życiowe przez  ostatnie  10 lat pracowałam nad sobą. Kiedy zetknęłam się z odkrywaniem talentów w sposób naukowy miałam za sobą wiele szkoleń, warsztatów,  treningów, terapii, czytania mądrych książek, testów osobowościowych. Wydawało mi się, że znam siebie na tyle dobrze, że nic mnie już nie zaskoczy w obszarze moich cech. Ostatnie to czego się spodziewałam w wyniku badania talentów z użyciem testu StrengthsFinder Gallupa, że  dowiem się czegoś nowego na swój temat.  Moje zaskoczenie było duże. Później dowiedziałam się, że to jest powszechne wśród ludzi, którzy badają swoje  talenty. Dlatego, że nie znamy swoich talentów. Na 5 top talentów trafiłam dwa, ale też trochę inaczej rozumiane. Kiedy spojrzałam na moje przeszłe życie to okazało się że wszystkie moje osobiste sukcesy przez duże S zawdzięczam talentom.  Nigdy w życiu nie przyszłoby mi do głowy żeby pozostałe 3 nazwać talentami, czymś nadzwyczajnym. Nie widziałam też dla nich specjalnego zastosowania w praktyce. Jeśli ktoś z Państwa uważa, że nie ma talentów, które coś w życiu oznacza to może go czekać życiowa niespodzianka. Talent  nie musi być cechą spektakularną. Nie trzeba być piosenkarzem uwielbianym przez miliony żeby być człowiekiem utalentowanym. Znając swoje talenty poznajesz swoją wrodzoną naturę, jej siłę poznawczą i moc sprawczą. Na bazie talentów, dokładając wiedzę i umiejętności budujesz swoje silne strony w każdym środowisku, w jakim przyjdzie Ci żyć, czy pracować. Nie potrzebujesz uzupełniać swoich braków, potrzebujesz współpracować z ludźmi, których talenty uzupełnią Twoje niedoskonałości. Założeniem Instytutu Gallupa jest to, żeby jak najwięcej ludzi na ziemi znało swoje talenty nawzajem, żeby mogli się grupować i wspierać. Żeby nie skupiać się na słabych stronach, a znaleźć osoby, które uzupełnią to w czym my mamy braki. I wprowadziłam to już w moim życiu.  Sama skupiam na tym co robię najlepiej, a jeśli nie mam jakiegoś talentu to znajduje osobę , która go ma.

Beata: Powiedziałaś ciekawą rzecz, dzieci też przychodzą na takie testy? Ile tych dzieci procentowe bywa na testach?

Kinga: Pracuję z dorosłymi, biznesem i dziećmi od dziesiątego roku życia. Od 10 do 15 roku zycia przeprowadzamy test papierowy z 89 pytaniami, który odkrywa 3 talenty dziecka. W ten sposób rodzice dostają narzędzia do „obsługi” dziecka. Wiedzą już dlaczego dziecko ma trudności w niektórych obszarach, z czego wynika jego „dziwne” zachowanie. No i mogą kierować tak jego życiem, żeby mogło wykorzystywać swoje talenty i budować na nich swoje mocne strony. Coraz więcej rodziców decyduje się na takie badanie. Dzięki tej wiedzy możemy sprawić, żeby nasze dzieci były w przyszłości szczęśliwszymi dorosłymi. Czasami bywa też tak, że jako dzieci czuliśmy intuicyjnie jakie są nasze najmocniejsze strony, ale potem pod presją otoczenia, oczekiwań innych osób, dokonaliśmy wyborów, które nie sprzyjają korzystaniu z naszych talentów. Im wcześniej odkryje się swoje najsilniejsze talenty, tym łatwiej dokonywać potem ważnych, życiowych wyborów.

Beata: Test wyławia 5 talentów, czy to znaczy, że każdy ma ich tylko 5?

Kinga: Na podstawie badania 2 milionów ludzi sukcesu, Instytut Gallupa opracował katalog 34 powtarzających się w różnych konfiguracjach zestawów cech osobowości, które nazwał talentami. Talenty te w różnym stopniu przejawiają się u każdego z nas. Pięć dominujących to obszar mojego największego potencjału. Im więcej aktywności w moim życiu wykorzystuje któryś z tych pięciu talentów, tym większe odnoszę sukcesy i tym bardziej czuję się spełniony czy spełniona – mam uczucie, że jestem „na swoim miejscu”. A do tego – mam rezultaty znacznie lepsze od przeciętnych. W wyniku tych badan ustalono, że istnieją ponad 400 talentów, które zostały zgrupowane w 34 zespoły  talentów. Każdy z nas ma je wszystkie w sobie, natomiast 5  najmocniejszych jest początkiem do aktywizacji pozostałych. W zakresie swoich talentów każdy może osiągnąć mistrzostwo. Każde pięć talentów wystarcza, by odnieść sukces niezależnie od obranego zawodu, natomiast są zawody,  w których pewne talenty bardzo pomagają.

Beata: A jak łączysz pracę zawodową z wychowaniem dzieci?

Kinga: Jestem mamą 13-letniego Ola i 6-miesięcznego Wiktorka. Jestem przykładem matki, która stara się łączyć wychowanie dzieci i obowiązki domowe z pracą zawodową. I powiem szczerze, że łatwo nie jest. Jak więc ogarnąć małego stwora, dorastającego nastolatka i spojrzeć na chałupę łaskawym wzrokiem i jeszcze pracować w tym towarzystwie? Meksyk. Ale  jak widzisz znalazłam taki kierunek swojej kariery, który jest zgodny z moimi talentami  i umożliwia mi spędzanie sporej ilości czasu z moimi dziećmi. Dodatkowo moja praca jej moją pasją, a pieniądze to jej skutek uboczny.  Uwielbiam to co robię. Moja  praca zawodowa jest też ważnym elementem edukacyjnym. Pokazuje, że to jest coś istotnego, że ludzie, którzy czerpią przyjemność ze swojej pracy w ogóle są zadowoleni. Uważam, że zadowolona mama to i zadowolone dzieci. Wiem, z własnego doświadczenia, że skuteczną drogą do zadbania o swoją rodzinę jest zadbanie o siebie oraz znalezienie  balansu  pomiędzy różnymi życiowymi rolami.

Beata: Co sprawia Ci największa satysfakcję w pracy?

Kinga: Moja praca jest moją pasją – od wielu lat, używając różnych metod wspieram ludzi w rozwoju. To w jaki sposób pracuję wynika z moich doświadczeń i systemu wartości – dla mnie najwyższą wartością jest człowiek – jego często nieodkryty i niewykorzystany w pełni potencjał. Doceniam miejsce, w którym jestem, do tego samego zachęcając osoby ze mną pracujące.  Uwielbiam poznawać nowych ludzi. Uwielbiam czerpać od innych. Kocham dzielić się tym co wiem i potrafię.  A jak zobaczę ten jeden błysk w oku, kiedy znalazła się odpowiedź na jakieś ważne pytanie dla danej osoby to czuję się spełniona! Jeżeli z mojego trzydniowego szkolenia uczestnik wyniesie jedną rzecz i będzie ją stosował to  jestem zadowolona z wykonanego zadania. Moją misją jest wspieranie ludzi w rozwoju, dzięki któremu podnoszą jakość i radość ze swojego życia. Dążę do tego, aby moi najbliżsi, osoby z otoczenia zawodowego i klienci byli silni wewnętrznie i wierzyli, że zasługują na wszystko co dobre. Dzięki temu dostrzegać mogą możliwości i odważnie po nie sięgać, realizując swoje marzenia: osobiste, rodzinne i zawodowe.

Beata: Opowiedz o swoich planach na przyszłość.

Kinga: Uważam, że to narzędzie, na którym pracuję jest rewelacyjne i chciałabym dotrzeć z nim do szkół. Zacznę od szkół prywatnych, bo są bardziej otwarte, na takie pomoce. Chciałabym też wydać książkę na bazie kursu, który stworzyłam „Zaprojektuj swoje życie”. W lipcu organizuję warsztat wyjazdowy „Zostań architektem swojego życia”, podczas którego będziemy pracowali nad misją i celami życiowymi w pięknej podlaskiej okolicy.  Serdecznie zapraszam.

Beata: Ile kosztuje ten test?

Kinga: 550zł test prywatny, 615 zł liderski, 480 zł test dla dzieci. Najlepsza z możliwych inwestycja w siebie. Kiedy ktoś mówi, że to dużo to wtedy mówię: Dużo, mało, zależy ile Cię kosztowały błędy do tej pory i czy stać Cię na kolejne.

Beata: Oczywiście! Jestem przekonana, że warto ponieść ten koszt. Dziękuję Ci Kingo za inspirującą rozmowę.

Kinga: Również Tobie dziękuję za możliwość podzielenia się tymi informacjami z Twoimi Czytelniczkami!

Poprzednie

Smart casual – Aleksandra Frątczak

Akademia Rekomendacji – 11.05.2015

Dalej