Artykuł – Powiedz NIE słabościom – Kinga Bogdańska

| |

Dziewczyny,

Czy potraficie wyrecytować 10 swoich zalet, tak bez zastanowienia? Czy znacie swoje talenty? Czy budujecie na mocnych stronach? Warto się przyjrzeć tym zagadnieniom, bo odpowiedzi ułatwią realizację Waszych celów.

Zapraszam do artykułu Kingi, która pisze dla Was po raz pierwszy:)

shesession_kbog-40

Powiedz NIE słabościom!

Kinga Bogdańska

„Kluczem do sukcesów i szczęścia jest wykorzystywanie własnych silnych stron, a nie korygowanie wad”

Martin Seligman – profesor psychologii

Z mojego doświadczenia wynika, że naprawdę niewielu ludzi zna swoje mocne strony i naturalne talenty. Gdy pytam znajomych: „Co jest Twoją pasją? Co lubisz robić? Co sprawia Ci przyjemność? Co powoduje, że mógłbyś to robić bez końca? Za czym tęsknisz, gdy nie możesz tego robić?  W jakich sytuacjach przebierasz nóżkami jak małe dziecko, bo nie możesz się doczekać kiedy zaczniesz to robić? ” Odpowiedzią najczęściej jest zdumiona mina i cisza.

Na szkoleniach często proszę, aby uczestnicy wypisali swoich 40 zalet w ciągu 5 min. Wtedy słyszę oburzone głosy: „Co? Aż tyle!? Zwariowałaś? Skąd mam je wziąć?”. Jednak, gdy mają wypisać negatywne cechy, padają pytania: „A można więcej?”.

Nie ma się co dziwić. Przecież przez pierwsze 10 lat swojego życia słyszeli ponad 180 tysięcy razy, co im się nie udaje i jakie błędy popełnili. Natomiast tylko 10 tys. razy co zrobili dobrze. W okresie kształtowania Twojego charakteru i światopoglądu, prawie 20 razy częściej wskazuje się Twoje porażki!

System wychowania i szkoła nauczyły nas przede wszystkim dostrzegać  to, co nam nie wychodzi. Jeśli dziecko przynosi ze szkoły świadectwo z samymi piątkami i jedną dwójką, o której ocenie najdłużej będą z nim rozmawiać rodzice? Jeśli firma notuje spadek sprzedaży, pierwszym pytaniem jest zwykle: „co robimy nie tak?”, a nie „co robimy dobrze (żeby tego robić więcej)”

Tymczasem  badania Instytutu Gallupa pokazały, że ludzie, odnoszący największe życiowe sukcesy w najrozmaitszych dziedzinach bardzo się od siebie różnią i łączy ich tylko jedna, za to niezwykle ważna, cecha: swoje życie i pracę opierają głównie na swoich najsilniejszych talentach i najmocniejszych stronach. Znają je i doceniają. Nad swoimi słabościami pracują tylko na tyle, aby nie niweczyły owoców talentów. Komu  Ty oddałeś swój ster – słabościom czy zaletom?

Moje doświadczenia i zmiana, która zaszła do tej pory, przekonały mnie, że praca ze swoimi mocnymi stronami jest najlepszą z możliwych rzeczy, jakie możemy dla siebie zrobić. Każdy z nas posiada Mocne Strony, ale nie każdy z nich korzysta. Oba te obszary będą w Tobie istnieć zawsze i to nic złego, bo nie ma ideałów. Istotne jest natomiast to, którą z tych sfer rozwijasz.

Są na to badania. Do eksperymentu wzięto grupę osób, które chciały nauczyć się szybkiego czytania. Zrobiono im test wejściowy. Sprawdzono jak szybko czytają zanim rozpoczną kurs. Końcowo podzielono ich na 2 grupy: Pierwszą, która czytała średnio szybko-60 słów na minutę i drugą która czytała 160 słów na minutę. Ani jedna ani druga grupa nie uczyła się szybko czytać wcześniej. Rozpoczęły kurs. Po tygodniu trwania kursu sprawdzono ich wydajność. Jak myślicie jakie były wyniki? Jaki wynik osiągnęli Ci co mieli 60 słów na minutę? Możecie obstawiać 🙂   Podskoczyli do 160. A utalentowani? 2100 słów na minutę osiągnęli utalentowani.

Czy nadal chcesz wysyłać swoich pracowników na  wszystkie szkolenia by podciągać ich tam gdzie niedomagają lub wynajmować dzieciom korepetytorów?

Jeżeli chcesz poznać swoje Silne Strony nie ma bardziej skutecznego sposobu niż obserwacja własnego siebie i poszukiwanie w sobie oznak predyspozycji i talentów: chwil kiedy odczuwasz sukces, satysfakcję bądź siłę. Zacznij prowadzić Dziennik Mocnych Stron. Będziesz w nim zapisywał odpowiedzi na dwa pytania.  Dwa pytania, dzięki którym odkryjesz, co tak naprawdę Cię pobudza, inspiruje, motywuje, a co osłabia i odbiera siły.

Dwa niezwykłe  pytania to:

  • Co mnie dzisiaj wzmocniło w pracy, w życiu osobistym i w relacjach? Po czym czułem się silniejszy i pełen energii?
  • Co mnie dzisiaj osłabiło w pracy, w życiu osobistym i w relacjach? Po czym czułem się słabszy, bez energii?

Dzięki odpowiedziom z każdym dniem poznasz lepiej swoje mocne strony i będziesz bardziej pewny siebie. Im więcej zgromadzisz informacji o sobie, tym bardziej będziesz w stanie rozpoznać powracające wzorce Twoich odczuć, myśli i zachowań. Będziesz mógł zauważyć że pewnego rodzaju czynności sprawiają Ci więcej radości niż inne. Staraj się je wychwytywać i notuj na bieżąco.

Notuj również momenty które Cię osłabiają. Osoby które twierdzą że codziennie używają swoich silnych stron, w ciągu swojej kariery w pierwszej kolejności decydowali czego nie będą robić. Gromadzenie informacji o czynnościach które Cię osłabiają, pomoże Ci odkryć czego nie lubisz robić, po to abyś podejmując kolejne decyzje dotyczące Twojej kariery i pracy, omijał z daleka te aktywności które Cię osłabiają.

Swój dziennik prowadzisz tylko dla siebie, więc bądź szczery. Odkrycie mocnych stron, wymaga dobrej relacji i kontaktu ze sobą. Tego, aby poświęcić sobie czas i wsłuchać się w siebie. W swoje potrzeby, pragnienia i marzenia. Co one Ci mówią? Czego chcą? Na te pytania możesz odpowiedzieć tylko TY.

Skup się na swoich najsilniejszych stronach. O słabości się nie martw- skupiają się na nich inni- szkoła, szef. Ty przyzwyczajaj się patrzeć co masz wyjątkowego w sobie, co Ci wychodzi bo sprawia Ci przyjemność, co Ci sprawia przyjemność dlatego, że Ci wychodzi .

 Jeśli wyrobisz w sobie nawyk skupiania się na mocnych stronach a nie na słabościach, dasz sobie prawo do bycia niedoskonałym. Dasz sobie pozwolenie na to, aby pewne Twoje działania były gorsze w efektach od tych działań z Mocnych Stron. Natomiast kierując się w życiu Mocnymi Stronami możesz dojść do Mistrzostwa w ich zakresie.

Na przestrzeni kilku lat udało mi się odkryć swoje Mocne Strony i zasoby. W prawdzie osiągnęłam to ciężką  pracą nad sobą i ogromem ćwiczeń, ale trud się opłacił. Efekty sprawiły, że jakość mojego życia stała się lepsza. Zmieniłam pracę, założyłam firmę, robię to, co kocham i wzrosło moje poczucie własnej wartości, z którym wcześniej było bardzo średnio. Zwyczajnie nie wierzyłam, że mam jakieś Mocne Strony. Gdybyś te kilka lat temu zapytał mnie o nie, spojrzałabym na Ciebie zagubiona i nic bym nie powiedziała…  Praca nad nimi pokazała mi, że takie posiadam. Tak jak i Ty.

Zapraszam Cię w podróż do poszukiwania Twoich Mocnych Stron, bo po niej już nic nie będzie takie samo. Będzie tylko lepsze.

Poprzednie

Rozmowa o…networkingu z Grzegorzem Turniakiem

23 śniadanie biznesowe SPK – 20 maja 2015

Dalej