Akademia Szczęściarza IV – Relacje

| | ,

Witam Was serdecznie,

Dziś na szybko relacja z kolejnej już Akademii Szczęściarza. Tym razem o relacjach. Nie było mnie na niej, ale dostałam ją od Beaty Jurasz i udostępniam oraz zapraszam w jej imieniu na kolejną:) Tym bardziej, że będzie to ostatnie spotkanie!

 

W ubiegłą środę odbyła się kolejna Akademia Szczęściarza . Było to już czwarte spotkanie.

unnamed (2)

„Relacje są prawdziwą miarą Ciebie, jako człowieka. Szczęście i nieszczęście w życiu w dużej mierze zależą od stosunków z bliźnimi. Prawidłowo funkcjonujący człowiek ma zdolność nawiązywania i utrzymywania długotrwałych przyjaźni oraz bliskich stosunków z ludźmi”.

 Brian Tracy

 

Tym razem podjęliśmy temat relacji międzyludzkich oraz tego jak one wpływają na poziom odczuwanego przez nas szczęścia. Dlaczego właśnie relacje? Bo to, czy jesteśmy zadowoleni z relacji z innymi jest jednym z najważniejszych czynników wpływającym na  poziom odczuwanego przez nas szczęścia. To relacje mają większy wpływ na nasz poziom szczęścia niż zdrowie czy dobrobyt. Pytanie więc brzmi jak wyglądają nasze relacje, czy o nie dbamy i czy nam służą?

To co wymaga podkreślenia to to, że w relacjach międzyludzkich ciągle podejrzanym wydaje się być człowiek szczęśliwy i zadowolony. Jeśli po prostu się cieszy, to znaczy, że udało mu się kogoś oszukać, albo że jest po prostu od kogoś lepszy. Radujemy się co prawda chętnie, ale nie ujawniamy tego w kontakcie z innymi. Cieszymy się po kryjomu.

Olbrzymi wpływ na poziom szczęścia naszych relacji z innymi potwierdzają także naukowcy oraz badania. I tak na przykład w 2002 roku –  Ed Diener i Martin Seligman  opublikowali, przełomowy artykuł pod tytułem „Bardzo szczęśliwi ludzie” („Very Happy People”). Jeden z głównych wniosków tych badań mówi o tym, że „Bardzo szczęśliwi ludzie mają bogate i bardzo satysfakcjonujące relacje społeczne i spędzają mniej czasu w samotności w porównaniu z grupą średnio szczęśliwą”.  

Mihaly Csikszentmihalyi w swojej książce pt. „Przepływ” mówi o tym,  że szczęście nie jest czymś, co się ludziom przytrafia. Nie jest także wynikiem sprzyjającego losu ani przypadkiem. Nie można go kupić ani uzyskać dzięki władzy. Nie zależy od wydarzeń zewnętrznych, ale zdecydowanie od naszej ich interpretacji. Szczęście jest stanem, który jak się osiągnie trzeba go pielęgnować, a to co jak twierdzi znany naukowiec można uzyskać na przykład przez rozmowy z przyjaciółmi.

Skoro ludzie są tak ważni w naszym życiu, a dobre relacje z nimi budują nasz stan szczęścia to warto dbać o zdrowe i wspierające relacje. Z tego powodu na tym spotkaniu Akademii przyglądaliśmy się im z wielu perspektyw.

unnamedPodczas spotkania przywołany został model szczęścia Martina Seligmana. PERMA jest modelem określającym dobrobyt w życiu bazujący na psychologii pozytywnej.  W tym modelu Seligman określa pięć płaszczyzn budujących stan szczęścia w życiu każdego z nas. Jednym z obszarów są właśnie pozytywne relacje z innymi. Pozostałe cztery to: pozytywne emocje, zaangażowanie i  flow w działaniu, cel w życiu oraz osiąganie celów.

Podczas warsztatu została również przedstawiona teoria trójkąta dramatycznego Karpmana. Rola wybawcy to rola, która polega na wybawianiu innych i opiece często zbyt dużym kosztem siebie. I choć na pierwszy rzut oka to bardzo szlachetna postawa opierająca się na wspieraniu i pomaganiu innym to jest to jednak często początek trudnego schematu. Przez jakiś czas osoba w roli wybawcy wyręcza innych, rezygnuje ze swoich potrzeb ponosząc często bardzo wysokie koszty emocjonalne, czasowe a nawet finansowe. Po pewnym czasie osoba w roli bohatera-wybawcy czuje wypalenie, frustrację i poczucie niesprawiedliwości. W pewnym momencie mówi dość i przenosi się w dramatycznym trójkącie w rolę prześladowcy. W swoim poczuciu frustracji i wykorzystania pojawiają się pretensje do ratowanych wcześniej osób. W poszukiwaniu zadośćuczynienia zaczyna się zachowywać w zupełnie przeciwny sposób wobec osób, którym wcześniej wybawca pomagał. Teraz przejawia złość i pretensje wobec obdarowywanych wcześniej osób. Wtedy osoba, która jest atakowana odpowiada tym samym i nasz ratownik/prześladowca czuje się ofiarą po tej sytuacji pomagania. Ma poczucie krzywdy, że przy tym swoim poświęcaniu nie uzyskał odpowiedniej zapłaty. W efekcie zadaje sobie pytanie: dlaczego mnie się to zawsze przytrafia? Oddaję całego siebie a w zamian otrzymuje niewdzięczność i niechęć. Ta sytuacja utwierdza go w niskim poczuciu własnej wartości a to co on widzi jako rozwiązanie to pomaganie innym – co ponownie wrzuca go w rolę wybawiciela.

unnamed (1)

Dramatyczny trójkąt Karpmana pokazuje jak nieszczęśliwe relacje możemy budować. Kiedy uświadomimy sobie schemat jego działania – najlepszy rozwiązaniem jest wyjście poza ten model.

Kolejnym ważnym momentem warsztatu było udzielenie odpowiedzi na pytanie: Jakie jest 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej swojego czasu?

Dlaczego to takie ważne? Dlatego, że „Jesteś średnią 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu” – Jim Roth. Przejmujemy ich postawy, przekonania a nawet zachowania. Przyjaciół możemy na szczęście wybierać sobie sami, więc szukaj takich ludzi, którzy Cię inspirują, budują i sami działają z pasją w życiu.

W kolejnym etapie warsztatu uczestnicy stworzyli swoje indywidualne mapy relacji, które uwzględniają osoby lub grupy osób oddziałujące  na nas emocjonalnie w aktualnym momencie życia.

Poprzez naniesienie relacji w sposób graficzny na mapę, na której my Jesteśmy w centrum rysujemy symbolicznie istotne dla nas relacje. Następnie poprzez zróżnicowane linie (przerywana, gruba, cienka, falowana) nadajemy im nasze osobiste znaczenie. Wtedy Jesteśmy w stanie zobaczyć, które relacje są dla nas najważniejsze, te które nie działają i te które do nas wołają.

I jaki jest efekt tego ćwiczenia? To zadanie daje nam refleksję i często pobudza do działania w kierunku większego inwestowania w ważne, ale być może zaniedbywane  relacje lub zerwania innych, które nam nie służą.

Ostatnie ćwiczenie dotyczyło analizy relacji dla nas najważniejszej, relacji z najbliższą dla nas osobą. Każdy z uczestników mógł przyjrzeć się tej relacji i ewentualnie zaprojektować kroki, które jeszcze bardziej mogą tą relację wzmocnić.

Kolejne i ostatnie spotkanie w ramach Akademii Szczęściarza odbędzie się 27 maja 2015r. w Centrum Przedsiębiorczości Smolna przy ul. Smolnej 4 w godz. 17.30-20.00. 

Z całego serca Cię zapraszam 

Do zobaczenia !

 

Poprzednie

Flow Show – świętujemy urodziny Flow Project

Kiedy wędka wypada z rąk… – Anna Kossak

Dalej