Akademia Szczęściarza III – Beata Jurasz – Wdzięczność

| | ,

Witajcie,

Jako, że nie mogłam dotrzeć na poprzednią Akademię Szczęściarza poprosiłam Beatę Jurasz o przygotowanie krótkiej relacji dla Was. Jesteście ciekawe jak było na marcowej ASz? Zapraszam do relacji Beaty:)

 

Akademia Szczęściarza III już za nami

„Wdzięczność jest najpiękniejszą formą szczęścia: należy zarówno do jego przyczyn jak i skutków”Wdzięczność jest najtańszym biletem do szczęścia. Każdy, kto każdego dnia jest wdzięczny za dobre rzeczy, których doświadczył w ciągu dnia odczuwa radość i szczęście, a jego jakość życia zdecydowanie się podnosi. Jest to pierwszy krok do szczęśliwego życia. To co zupełnie odmienia spojrzenie na rzeczywistość i zdarzenia w naszym życiu, to także wdzięczność za trudne lekcje, za to co przynosi ból i cierpienie. Jeśli doświadczasz trudnych sytuacji w swoim życiu lub spotkałeś na swej drodze nieżyczliwego Ci człowieka, wtedy zadaj sobie pytania: Co dobrego z tego dla mnie wynika? Co ta sytuacja chce mi powiedzieć? Czego mnie to uczy?

unnamed

Podczas ostatniej Akademii Szczęściarza III, która dobyła się pod koniec marca 2015 r. odrywaliśmy różne sposoby na wyrażanie wdzięcznościOdczuwanie wdzięczności jest jedną z najważniejszych rzeczy jakie możemy zrobić, aby budować w sobie stan szczęścia. Jednym z najprostszych ćwiczeń budowania w sobie wdzięczności jest codzienne poświęcenie przed snem 5 minut na spisanie listy rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni. Możesz je spisywać w Dzienniku Wdzięczności najlepiej jeśli jest to zeszyt z przyjazną, kolorową okładką. Ja nazywam go Wdzięcznikiem. Jeśli komuś forma pisana nie odpowiada może to zrobić „w myślach”. Poprzez to ćwiczenie skupiasz się na pozytywach w swoim życiu, wiesz za co dziękować innym ludziom a zmartwienia stają się mniej ważne. Poza tym skupiasz się na tym co masz, a nie na tym czego Ci brakuje. Naturalną koleją rzeczy jest zatem to, że każdego dnia czujesz się coraz bardziej wdzięczny za codzienność. Zapytasz za co możesz być wdzięczny? Odpowiedź brzmi: za wszystko. Za słońce, za uśmiech, za miły gest, za Twój sukces mniejszy czy większy, za zdrowie, za ciekawą rozmowę, a nawet pyszny posiłek. Jednego dnia Twoja lista może być długa, a innego dnia krótka. Innego dnia możesz doświadczyć dużych sukcesów, kolejnego dnia drobnych radości. I to jest ok. Na początku wykonywanie tego ćwiczenia może wydać Ci się dziwne, ale zaufaj mi. Już po kilku dniach systematycznego wykonywania tego ćwiczenia poczujesz olbrzymią różnicę, Twoja lista wdzięczności będzie się wydłużać, a ćwiczenie będzie dla Ciebie coraz łatwiejsze. Można wykonywać to ćwiczenie rano lub wieczorem. W porannym rytuale warto zauważyć osoby, które są w naszym życiu tuż obok. Wyrażenie wdzięczności o poranku za partnera, który śpi obok Ciebie, za dzieci czy przyjaciół z pokoju obok sprawia, że już w tym samym momencie czujesz się bardziej szczęśliwy i hojnie obdarowany przez życie.

Podczas warsztatuw żeńskim gronie  dyskutowałyśmy o tym  za co jesteśmy wdzięczne w swym życiu, jak i w tym konkretnym dniu. Takie podsumowanie życia zmienia perspektywę co pozwala przywołując w naszej pamięci wszystkie dobre rzeczy, które się wydarzyły w naszym życiu, osoby, które wpłynęły na jego jakość. I to co ważne to wyciągnięcie wniosków i docenienie tych historii i osób, które przyniosły nam lekcję.

unnamed (2)

W trakcie Akademii III przekazałam także uczestnikom Formułę Szczęścia, którą przedstawił podczas trzydniowego szkolenia The Way Ahead – Droga naprzód – Tony Robbins. Formuła ta stanowi schemat, który zakłada, że jeśli warunki naszego życia odpowiadają naszym określonym wzorcom wtedy odczuwamy szczęście i spełnienie. Jeśli ten warunek nie jest spełniony wówczas możemy odczuwać ból istnienia, ale nadal mam do wyboru trzy drogi:

3 drogi postępowania:

 1.Ignoruj i obwiniaj: 

a) wydarzenia,

b) innych,

c) siebie.

2. Zmień swoje warunki życia.

3. Zmień wzorzec.

Przedstawiona Formuła Szczęścia wywołała gorącą dyskusję, ale jestem pewna, że przyniesie twórcze owoce.

Kolejnym ćwiczeniem wdzięczności było również inspiracją od samego Tony’ego Robbinsa, które składa się z trzech elementów:

1. Pomyśl o trzech rzeczach za które Jesteś wdzięczny /3min/

2. Poczuj energię /wykonaj ćwiczenia fizyczne, pospaceruj, tańcz itp./3 min/

3. Pomyśl o trzech rzeczach, które zamierzasz zrobić i wyobraź sobie rezultat końcowy -wizualizacja /3min/.

Ostatnim ćwiczeniem podczas Akademii było zaproszenie do przywołania w pamięci osoby, która jest dla nas ważna, która wpłynęła mocno na nasze życie, nasze decyzje, przez to co zrobiła, powiedziała, której zawdzięczamy to kim dzisiaj Jesteśmy. Następnym krokiem było napisanie do tej osoby listu, w którym wyrażamy to za co Jesteśmy Jej wdzięczni. Najcenniejszą częścią tego ćwiczenia jest odczytanie tego listu z pełnym zaangażowaniem i wdzięcznością – tej osobie, do której go skierowaliśmy. Obiecuję, że zadzieją się rzeczy piękne.

Kolejne spotkanie Akademia Szczęściarza IV odbędzie się 29 kwietnia 2015r. w Centrum Przedsiębiorczości Smolna przy ul. Smolnej 4 w godz. 17.30-20.00. Podczas tej Akademii podejmiemy temat relacji z innymi i jak je budować, aby przynosiły nam szczęście w życiu. Z całego serca Cię zapraszam 🙂

Akademia Szczęściarza powstała z myślą o budowaniu nawyków, które stosowane regularnie sprawiają, że stajemy się szczęśliwi pomimo. Założeniem warsztatów jest to, że szczęścia można się nauczyć bez oczekiwania, aż nadejdzie. Jeśli myślisz, że jeśli wydarzy się coś (A) to wtedy (B) – będziesz szczęśliwy – to moim zdaniem jest mało prawdopodobne, że będziesz szczęśliwy. No może przez chwilę 😉

Naucz się być szczęśliwy, a Twoje życie odmieni się na zawsze!

Poprzednie

Portrety KP – Renata Lipowiecka

III Polish Businesswoman Congress – 10-11.04.15

Dalej