Spotkanie Karotek – kobiety w IT

| |

Witam Was,

W poniedziałek, 16 lutego, byłam po raz pierwszy na  #38 spotkaniu Geek Girls Carrots w kawiarni Państwo Miasto. Było strasznie zimno i nieprzyjmnie wiało, ale jak już się zapisałam to stwierdziłam – jadę!


Nie chciało mi się ruszać z domu, tym bardziej, że tematy poruszane są dość skomplikowane jak na mój humanistyczny umysł:)  Ale ciekawość zwyciężyła!

20150216_201454

Karotki przyciągają młode, ambitne kobiety, które interesują się lub już działają w IT, ale nie tylko, bo było też kilku panów:)


Na spotkaniu nie zabrakło marchewki, którą dzielnie chrupaliśmy, ale pojawiły się też drobne słodkości, które były podawane na talerzu z rzędu do rzędu. Tak, bo było nas sporo. Na liście było ponad 130 osób, a może nawet więcej.

20150216_185901

Dwie pierwsze prelegentki, Kasia i Karolina, opowiadały o języku programowania Ruby, który przedstawiły jako prosty i łatwy do nauczenia. Jego twórcą jest Yukihiro Matsumoto. Oprócz łatwości, Ruby ma przyjazną dokumentację, jego składnia jest logiczna i łatwo go zapamiętać. Jest czytelny i bliski języka naturlanego. Z kolei Rails to frame dla tego języka, który pomaga pisać aplikacje. Na jego podstawie powstały strony: Groupon, Sound Cloud, Good reads, Shopify i inne. Jeśli Was to interesuje to na temat Ruby’ego i Railsów znajdziecie w sieci sporo przewodników. A dla bardziej zainteresowanych dziewczyny poleciły: The Odin Project, Girls Rails, .Class.org. 


Szczerze, trochę się czułam jak na chińskim…, no cóż, jestem z tego pokolenia, które poznało internet w pracy, a o programowaniu nie miało zielonego pojęcia…,więc czemu tu się dziwić?

20150216_190615

Dlatego nie będę się tutaj wymądrzała, bo się na tym nie znam. Nie wiem czy połknęłabym bakcyla programowania, ale żeby się o tym przekonać, musiałabym pójść na jakieś szkolenie dla początkujących, które Karotki również organizują. Kto wie!


Kolejną prelegentką była Małgorzata Urbaniak, Software Architect z firmy AMG.net, która opowiadała o „Aplikacji w chmurze”. Brała udział w wielu dużych projektach dla znacznych klientów tj. Orange czy LOT. Dla tego ostatniego stworzyli aplikacje mobilne i odświeżyli stronę www. Zaangażowanie z jakim Gosia to opowiadała świadczy o tym, że jest pasjonatką tego co robi. Skończyła techniczną uczelnię IT i pracuje w jednym z 4 oddziałów giganta AMG w Łodzi. Najbardziej ujęło mnie jej zaangażowanie no i cieszy kiedy kobieta jest na tak odpowiedzialnym stanowisku, które nadal za rzadko zajmujemy. Dziewczyny do dzieła! 

20150216_192855

Gosia podkreślałą znaczenie możliwości wypożyczania zasobów serwerowych od Amazona, który ma je rozlokowane na całym świecie. Umożliwia to zwiększanie przepustowości strony w najbardziej newralgicznych momentach. Dla LOT-u są to np. szalone środy, kiedy w miejscce 40tys. odwiedzających wchodzi ich 300 tys.! Serwery tego nie wytrzymywały, a podnajmowanie ich w Amazon na okreslony czas – rozwiązało kłopot!Temat IT jest bardzo na czasie i to co robi dla kobiet Kamila Sidor ma duże znaczenie, szczególnie dla tych, które dopiero będą wybierały swoją ścieżkę kariery. Kto wie, może za kilka lat będzie więcej kobiet na znaczących stanowiskach w IT. Dziewczyny trzymam za Was kciuki!


A kolejne spotkanie Karotek w Państwo Miasto już 16 marca!

Poprzednie

Startuj i zarabiaj – warsztat Intro – Justyna Kwiatkowska

Portrety Kobiet Przedsiębiorczych – Karo Akabal – Sex&Love School

Dalej