Czy dług może się przedawnić?

| |

Temat związany z zadłużeniem raczej nie należy do lekkich i chętnie podejmowanych w rozmowach. Bywa kłopotliwy nie tylko w sytuacji, jeśli zachodzi się w głowę, jak w końcu dopełnić swych finansowych zobowiązań, ale także wtedy, gdy jest się wierzycielem. Niestety statystyki pokazują, że przedsiębiorcy coraz częściej nie są w stanie wyegzekwować pieniędzy od klientów, czy też byłych już partnerów biznesowych. Jeżeli spłata długu nie następuje przez długi czas, a wskutek tego należące do nas przedsiębiorstwo zaczyna w coraz dotkliwszy sposób tracić płynność finansową, niezwłocznie powinniśmy podjąć stosowne kroki zaradcze.

 

By poradzić sobie z tą trudną sytuacją, przede wszystkim powinniśmy poszerzyć swoją wiedzę z obszaru regulowania należności i praw, jakie mamy w tej kwestii zarówno my, jak i nasi dłużnicy. Nierzadko dochodzi bowiem do sytuacji, kiedy zarządzający firmą nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że w kwestiach zadłużenia czas nie zawsze jest jego sprzymierzeńcem. Tym samym warto uzmysłowić sobie, że istnieją sytuacje, gdy dług może ulec przedawnieniu. Jeśli nie wykażemy się dostateczną czujnością, będziemy mogli zapomnieć o odzyskaniu naszej własności wynikającej z faktury. Nie można więc pozwolić na to, aby spłata długu ciągnęła się w nieskończoność.

Ile lat musi jednak minąć, aby dług się przedawnił? Według przepisów Kodeksu Cywilnego po nowelizacji z 2018 roku termin przedawnienia wynosi sześć lat, gdy mamy do czynienia z roszczeniami majątkowymi lub tymi stwierdzonymi poprzez wyrok sądu i trzy lata, jeżeli mówimy o roszczeniach z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej oraz oświadczeń okresowych. By należycie rozstrzygnąć tę kwestię, przede wszystkim trzeba doprecyzować, z jakiego rodzaju długiem mamy do czynienia. I tu w temacie spłaty długu zaczynają się pewne komplikacje.

Jest to jednoznaczne z tym, że do niektórych zaległości w spłatach powinniśmy przykładać znacznie większą uwagę niż do pozostałych. Za takowe można uznać na przykład nieopłacone faktury. To właśnie tego typu dokumentów sprzedaży należy pilnować szczególnie, jako że ich przedawnienie wynosi jedynie dwa lata. Podobnie ma się sprawa z roszczeniami z tytułu umowy sprzedaży. Nieco dłużej przedawnia się natomiast należność z tytułu kary umownej przewidzianej po zawarciu umowy pomiędzy kontrahentami, gdyż trwa to trzy lata.

Nie zapominajmy o tym, że kwestie dotyczące spłaty długu niejednokrotnie potrafią zaskoczyć nawet przedsiębiorców doświadczonych w materii prowadzenia działalności gospodarczej. Trzymajmy więc rękę na pulsie i nie miejmy oporów w korzystaniu w podobnych przypadkach z usług firm windykacyjnych. Ich reprezentanci wdrożą w życie odpowiednie prawne procedury i dopomogą nam w odzyskaniu pieniędzy. Spłata długu nareszcie przestanie spędzać nam sen z powiek.

 

Poprzednie

Kartki świąteczne w biznesie

Eco – kobieta – Żyj w zgodzie ze sobą!

Dalej