Najtańsze ubezpieczenie samochodu firmowego

| |

Jesteś właścicielem firmy, a twoja działalność biznesowa wiążę się z eksploatacją jednego lub kilku samochodów? Dowiedz się, jak wybrać najkorzystniejsze, czyli w domyśle najtańsze, ubezpieczenie.

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce, zarówno prywatny jak i firmowy, musi być ubezpieczony. Historia obowiązkowych ubezpieczeń pojazdów w Polsce sięga połowy ubiegłego wieku. Zapoczątkowała je ustawa z 1952 roku. Niestety, nie wydano do niej odpowiednich aktów wykonawczych, więc nigdy nie zaczęła obowiązywać. Zmienia to dopiero ustawa z roku 1958, która weszła w życie i od tamtej pory mamy obowiązek ubezpieczać samochody. W roku 1960 było ich 120 tys. (na świecie 50 mln), obecnie już około 30 mln (na świecie 1 mld; źródło: http://www.cepik.gov.pl/statystyki).

 

Ubezpieczenie w dobrej cenie

Gdzie i jak kupić najtańsze OC i AC dla samochodów firmowych? Takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy zajmują się transportem, przewozami autokarowymi lub firmami taksówkowymi. Mogłoby się wydawać, że mając kilka pojazdów, najlepiej będzie wykupić polisę dla wszystkich, bo wtedy ubezpieczyciel zaproponuje najlepsze warunki. Ta zasada nie zawsze się jednak sprawdza. Często lepiej jest negocjować osobne warunki dla każdego samochodu – wówczas zakres i wariant każdego ubezpieczenia jest dobierany swobodnie, przy zachowaniu ciągłości ochrony, poza tym szkoda na jednym aucie nie wpływa na wysokość składki przy odnowieniu umowy ubezpieczenia pozostałych samochodów. W dodatku przy zakupie polisy ubezpieczeniowej dla każdego kolejnego auta często przedsiębiorca dostaje zniżkę.

 

Nie warto przepłacać

Mając w ręce propozycję umowy ubezpieczenia samochodów firmowych od jednego ubezpieczyciela, warto ją porównać z ofertami innych towarzystw działających na polskim rynku. Nie sugeruj się przy tym wyłącznie ceną, bo w najtańszym pakiecie mogą znaleźć się na przykład niekorzystne dla ciebie zapisy, z powodu których odszkodowanie będzie dużo niższe niż ci się wydawało (na skutek odliczenia kosztów amortyzacji, braku gwarancji naprawy w autoryzowanym warsztacie, niskiej kilometrówki). Warto skorzystać z jednego z coraz liczniejszych internetowych kalkulatorów. Ubezpieczenia samochodów należących do przedsiębiorstw oferują wszystkie towarzystwa. Być może już wkrótce na polskim rynku pojawią się firmy w rodzaju działającej w Wielkiej Brytanii Insurance Factory, wyspecjalizowanej w ochronie samochodów firmowych, a także taksówek – https://www.insurancefactory.co.uk/taxi-insurance.

 

Przed zakupem polisy warto zapoznać się z dostępnymi na rynku ofertami. Pamiętajmy przy tym o kalkulatorach na stronach internetowych.

 

*Artykuł sponsorowany

Poprzednie

Sukces jest kobietą – gala 2017

Zobacz dlaczego nie tylko produkty, które sprzedajesz, decydują o sukcesie Twojej firmy

Dalej