Dlaczego świat oszalał na punkcie video?

| |

Rozwijasz swój biznes? Chcesz wypromować markę osobistą? Chcesz wprowadzić na rynek nowy produkt? Koniecznie poznaj moc video marketingu, która rozwija się w galopującym tempie, a świetnie opisała to Magdalena Daniłoś w książce „Video marketing, nie tylko na You Tube.”

Odkąd posiadłam tę umiejętność, lubię czytać. Jednak wakacje kojarzą mi się z lekturą rozrywkową. Tym razem było inaczej. Połknęłam tę książkę szybko i z przyjemnością. Wiedza, którą ona zawiera przyda się każdemu, kto chce poznać możliwości video marketingu. O wzrastającym znaczeniu video już pisałam, jednak ta książka dała mi nowe spojrzenie szczególnie na You Tube. Nie zabrakło informacji na temat innych platform video, a także wzmianki o Facebooku, który wprowadził wiele innowacji w tym zakresie.

Czym jest video marketing?

To stosunkowo nowe pojęcie. Autorka w prosty sposób tłumaczy, że jest to „każde działanie marketingowe zrealizowane przy użyciu formatu video.” Dzięki mnogości kanałów, w których może pojawić się Twój film promocyjny czy reklamowy, video marketing, służy świetnie do budowania świadomości marki i produktu. Ważny jest dobór formatu i kanału, w którym film się pojawi. Różne kanały wymagają często różnych formatów.

Skąd taki wzrost znaczenia video?

Pojawił się w momencie rozwoju technologicznego. Kiedyś nakręcenie filmu wymagało dużych nakładów finansowych – dziś każdy może nakręcić filmik telefonem, tabletem czy prostą kamerą i wrzucić go do sieci. A odbiorcy łatwiej obejrzeć film niż przeczytać choćby krótki tekst. Ot i cała tajemnica:)

Jak zabrać się do kręcenia filmów marketingowych?

Magdalena Daniłoś przekonuje, że video marketingowe można tworzyć dla każdej marki i produktu. Jak do wszystkich innych działań marketingowych trzeba zacząć od wyznaczenia sobie celu. Pamiętaj, że sprzedaż powinna być tylko wynikiem tych działań, a nie ich celem. Gdy już masz swój cel przyjrzyj się swoim działaniom w social mediach i pomyśl na jakiej z tych platform najlepiej zacząć swoje działania z video. Nie zaszkodzi również przyjrzeć się działaniom konkurencji. Tutaj też obowiązuje zasada – wyróżnij się lub zgiń, więc nie kopiuj, a jedynie szukaj inspiracji i stwórz swój format. Koniecznie określ do kogo będziesz się zwracała w swojej komunikacji video. Poznaj ten świat, on jest specyficzny. Spróbuj go zrozumieć i zbliżyć się do swojego odbiorcy. Następnie dobierz kanały dystrybucji treści co zależy od grupy docelowej oraz od możliwości jakie dana platforma oferuje. I tutaj zaczyna się chyba najważniejsza część – jaką formę przekazu ma mieć Twoje video?  Ile ma trwać?  A wszystko znowu zależy od tego do jakiej grupy docelowej się zwracasz. Mimo, iż z reguły filmy marketingowe nie powinny być długie to jednak są takie grupy, dla których kilku dziesięciominutowa treść będzie w sam raz. A kluczem do sukcesu jest tworzenie treści unikalnych i spersonalizowanych.

Co to jest product placement? 

Po polsku brzmi, moim zdaniem, nieco niezgrabnie – lokowanie produktu. Nie mam lepszej propozycji, więc nie będę się wymądrzać. Samo lokowanie produktu to umiejętne wplecenie go w film, program telewizyjny, show.  Od reklamy odróżnia go to, że nie jest nachalny, a powinien być zauważony w sposób niemalże podświadomy. Jestem na to wyczulona i widzę takie działania, zawsze. Jednak przyznać muszę, że w polskich serialach jest to nadal robione bardzo nieudolnie.  Forma trochę traktowana po macoszemu  na rodzimym rynku, ale warta rozważenia. Stosowana głównie przez duże firmy, bo jest to dość kosztowny sposób na dotarcie do klientów.

W książce znajdziesz odpowiedz na to dlaczego tak trudno stworzyć virala, który odniesie sukces oraz co to jest user-generated content.

Jakie mamy formaty video do dyspozycji?

Vlog – krótka forma video, która zawiera treść z życia autora lub jego przemyślenia na jakiś temat. Powinna być nagrywana codziennie.

Testymonial – opowiadanie historii związanej z kontekstem (produkt,usługa) przez bohatera, który zna ten kontekst i w ten sposób uwiarygadnia działania. Inaczej mówiąc jest to coś w stylu opinii o produkcie czy usłudze.

Tutorial – to krótki film instruktażowy, z którego np. dowiesz się jak zrobić wieczorowy makijaż, czy jak ugotować barszcz ukraiński.

DIY –  do it yourself – to też krótka instrukcja tylko przedstawiona w kreatywny sposób przy użyciu różnych, ciekawych narzędzi. Często kreatywni twórcy pokazują nowe zastosowania różnych, znanych nam z codziennego życia, produktów.

Recenzja/unboxing – to recenzje produktów tworzone przez użytkowników, specjalistów z branży lub twórców. Często można w nich znaleźć opinię o produkcie.

Webinarium – tę formę z pewnością zna większość z was i w niejednym zapewne uczestniczyła. To spotkania online ze społecznością zgromadzoną w celu pozyskania wiedzy z różnych dziedzin. Można je przygotowywać np. za pomocą Clickmeeting.

Wywiady – też z pewnością znana Ci forma. Dziś często twórcy You Tube zapraszają wiele ciekawych i znanych ludzi do rozmowy.

W książce znajdziesz jeszcze kilka innych form.

Po co mi You Tube?

Prawie 1/3 ludzi na całym świecie korzysta z YT! Jest największym serwisem i wyszukiwarką video w sieci. „W Polsce jest trzecią najczęściej odwiedzaną witryną, zaraz po wyszukiwarce Google oraz serwisie społecznościowym Facebook.” You Tube jest taką telewizją na życzenie. Ludzie tutaj również szukają rozrywki, inspiracji czy informacji jednak robią to w czasie, który im odpowiada i wyszukują to co naprawdę ich interesuje. Dlatego przekaz w tym kanale nie może być podobny do reklamy telewizyjnej, bo zostanie po prostu pominięty.

Od czego zacząć przygodę z YT?

Rzecz jasna od założenia konta. Rozpoznania społeczności. I wstawianiu swoich filmów uprzednio dobrze przemyślanych. Jakie z tego możesz mieć korzyści? W zależności od wytyczonych celów i grupy docelowej – budowanie świadomości marki, budowanie własnej społeczności, tworzenie własnych treści czy interakcje z fanami oraz możliwość płatnej reklamy.

Gdzie jeszcze możesz wstawić swoje video?

Oprócz YT, video mocno promuje Facebook, szczególnie to, które jest wgrywane bezpośrednio na tę platformę. Nie należy zapominać, że video również pojawia się na Twitterze, który umożliwia nawiązywanie kontaktów z ludźmi, których nie mieliśmy okazji poznać osobiście. Periscope to aplikacja do nadawania materiałów video live, które są dostępne dla obserwujących przez 24 h  od nagrania. Vine wyróżnia się tym, że filmy, które tam możesz opublikować mogą mieć maksymalnie 6 s. Nakręcenie takiego materiału to wyzwanie! Jest również Snapchat, z którego nadal korzystają głównie młodzi ludzie, którzy uciekli z FB przed swoimi rodzicami:) Można tam dodawać pliki filmowe i zdjęcia,  które są dostępne tylko przez określony czas, a jeśli zostaną dodane do My Story – żyją do 24 h. Nie można pominąć Instagrama, który pierwotnie dopuszczał jedynie publikację zdjęć, dziś są to również filmy o długości max 15 s.

Książka Magdaleny Daniłoś jest skarbnicą wiedzy, której zebranie zajęłoby Ci więcej niż czas jaki przeznaczysz na jej przeczytanie:) Jeśli chcesz się jeszcze dowiedzieć co z prawami autorskimi, wybieraniem profesjonalnej agencji marketingu video oraz błędach jakich warto uniknąć w video marketingu to koniecznie po nią sięgnij. Polecam!

Ale hola, hola… nie odpowiedziałam na pytanie dlaczego? A może warto w tym momencie zadać pytanie – dlaczego swego czasu świat oszalał na punkcie telewizji? A może po prostu łatwiej nam przyswajać obrazy niż tekst pisany? Oceń sama. Jednak fakt jest faktem – video rośnie w siłę i z pewnością stanie się znaczną siła przekazu marketingowego online w niedalekiej przyszłości.

Poprzednie

Wakacyjne odprężenie – Anna Kossak

Gdzie przechowywać zdjęcia?

Dalej