5 kroków na drodze do świadomego życia – Kasia Malinowska

| |

Dziś spotkanie z Kasią Malinowską, którą znacie z bloga. Tym razem o tym jak żyć świadomiej, co  w tym kierunku może zrobić każda z nas. Miłej lektury w przeddzień piątku zapowiadającego weekend! 

Nowe Kasia Malinowska

5 KROKÓW NA DRODZE DO ŚWIADOMEGO ŻYCIA

Kasia Malinowska

 

Ludzie pytali Buddę:

Co powinniśmy zrobić, żeby się nie denerwować? Co zrobić, żeby poskromić swoją zachłanność?

Jak zmniejszyć swoją obsesję na punkcie seksu czy jedzenia?

Jego odpowiedź zawsze była taka sama:

Bądźcie świadomi. Wprowadźcie świadomość do Waszego życia.

Samoświadomość to umiejętność bez, której nie istniejemy. To zasada myślenia oraz rodzaj refleksji, które pozwalają nam odkryć kim naprawdę jesteśmy, dokąd zmierzamy, co robimy i jakie mamy cele. Świadomość samego siebie, swoich możliwości, potrzeb czy ograniczeń pozwala nam poznać wzorce oraz mechanizmy naszych działań i ich przyczyny. Ta wiedza przekłada się bezpośrednio na naszą motywację oraz chęć do życia.

Jeśli chcesz kreować swoją rzeczywistość, jeśli pragniesz życia, które przyniesie Ci satysfakcję oraz poczucie spełnienia, jeśli czujesz, że otaczający Cię świat nie oferuje Ci tego na co zasługujesz, to oznacza, że najwyższy czas wykorzystać potęgę świadomości.

Poznaj siebie  

Zanim zaczniesz kształtować swój świat, postaraj się odkryć jakim jesteś człowiekiem. Ważne abyś zrozumiała swoje pragnienia, potrzeby i tęsknoty. Przyjrzyj się temu co daje Ci niebywałą radość. Nazwij to, co przynosi obezwładniający Cię smutek. Zastanów się czy umiesz jasno stawiać granice, czy pilnujesz swojej przestrzeni i dbasz o wewnętrzny spokój. A teraz, spójrz na siebie przychylnym okiem i napisz na kartce: Za co Siebie lubisz ? Co w Sobie cenisz? Kiedy jesteś z Siebie naprawdę dumna? Jakie jest Twoje największe osiągnięcie życiowe? Co cenią w Tobie Twoi przyjaciele? Za co chciałabyś Siebie pochwalić? Jaka jesteś? (zapisz 3 przymiotniki, które Cię określają).

Zaakceptuj jasne przestrzenie i mroczne zakamarki

Każdy człowiek jest sumą zalet i wad, mocnych i słabych stron. Każdy z nas nosi w sobie awers i rewers. Nie jesteśmy czarno-biali, jednowymiarowi, zero-jedynkowi. Świadomość swoich jasnych przestrzeni i mrocznych zakamarków pozwala na akceptację siebie za swoją niepowtarzalność i wyjątkowość. Daje zgodę na to kim jesteś i przyzwolenie na to kim chcesz się stać. Świadomość słabych stron zostawia Ci przestrzeń do działania, daje możliwość zmian, pozostawia wybór. Analiza swojej osobowości, to również odkrywanie potencjału, który niewątpliwie drzemie w każdej z nas. A zatem jakie są Twoje mocne strony? W jaki sposób możesz je wykorzystać? Jaką rolę spełniają  w Twoim życiu? Co Ci dają?

Przyjrzyj się swoim wartościom

Kolejnym ważnym aspektem, któremu warto poświęcić trochę czasu  są  wartości. Często słyszymy ludzi, którzy bez chwili wahania odpowiadają, że ich nadrzędną wartością w życiu jest rodzina. To ona liczy się najbardziej, jest sensem ich życia, motorem do działania, spokojną przystanią, która zawsze przynosi ukojenie. Ta jakże często wymieniana wartość w zasmucająco dużej ilości przypadków okazuje się być jedynie wartością deklarowaną, a nie realizowaną. Niestety, praktyka pokazuje, że rodzina zostaje zepchnięta na margines naszych zadań życiowych, poświęcamy jej niewielki odsetek naszego czasu, uwagi i atencji. A zatem przyjrzyj się dobrze swoim wartościom. Nazwij je, uszereguj, a następnie zastanów się w jakim stopniu je realizujesz. Co mogłabyś jeszcze zrobić? Jak lepiej możesz realizować kluczowe dla ciebie wartości? Kto lub co może Cię w tym wspierać?

Wsłuchaj się w to, co mówią Twoje emocje

Warto pamiętać, że każda emocjonalna reakcja to informacja zwrotna. To pewien sygnał, odklejony plasterek, którym wcześniej zakleiliśmy jakąś ranę. Przyjrzyj się swoim emocjom. Zaobserwuj, które z nich najczęściej się pojawiają? Złość? Zazdrość? Osamotnienie? Gniew? Każda emocja jest pewnego rodzaju wskazówką, drogowskazem. Emocje najczęściej pojawiają się kiedy ktoś przekracza Twoje granice lub narusza Twoje wartości. Czasami reagujesz w ten sposób gdy sytuacja nie przebiega po Twojej myśli lub gdy ludzie zachowują się inaczej niż tego oczekujesz. Obserwuj jak reagujesz i na co reagujesz. O czym to świadczy? O czym Cię zawiadamia ? Przed czym ostrzega? Do jakiego działania Cię nawołuje? Jaki wniosek możesz wyciągnąć ze swoich emocji? 

Wyciągnij wnioski z relacji, które tworzysz

Często mówi się, że ludzie, którymi się otaczamy są lustrem nas samych. Cudownie eksponują nasze zalety i bezlitośnie obnażają słabości.  „Pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem Ci kim jesteś”. Warto przyjrzeć się relacjom, które tworzymy. Warto zastanowić się jakich ludzi przyciągamy, a jakich za wszelką cenę unikamy. Z kim nam po drodze, a komu nigdy nie będzie dane zbliżyć się do naszego świata? Kto wzbudza naszą sympatię, a kto wywołuje w nas odrazę?  Co widzisz patrząc na swoich przyjaciół? Jaka jest Twoja pierwsza myśl? Czy dostrzegasz pewną prawidłowość w relacjach, które tworzysz? Czy te relacje Cię budują, uskrzydlają  czy wręcz przeciwnie, ciągną w dół? Czy potrafisz definitywnie zakończyć znajomość, która Ci nie służy? A może pozostajesz w niej pomimo zadanych ran? Co to dla Ciebie oznacza?

Dogłębna analiza relacji, które tworzysz to jeden z kluczowych aspektów świadomości. Poświęć mu zatem słuszną ilość czasu, przeanalizuj i wyciągnij wnioski. 

Pamiętaj – potęga świadomości to Twój nieograniczony potencjał. Wykorzystuj go z głową. Już dziś zacznij kreować swoją nową, lepszą rzeczywistość.

Poprzednie

Rekiny biznesu w mediach – sztuka tworzenia profilu publicznego

Kobiety Przedsiębiorcze – Dr Irena Eris – Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris

Dalej