Postaw na siebie! – Paulina Szewczuk

| |

Dziś artykuł z Awareness Factory, któremu kibicuję i z którym współpracuję. Dlatego promuję również osoby, które prowadzą warsztaty w ramach AF. Nie znacie Pauliny Szewczuk, ale ten artykuł powinien Wam ją przybliżyć tym bardziej, że zachęca do dobrego traktowania siebie. To bardzo ważne, a często, w pędzie, zapominamy o tym.

Paulina_Szewczukl

Tej Jesieni Postaw na … SIEBIE

Paulina Szewczuk

Jesień to czas zadumy, refleksji, wspomnień. To czas na ciepłą herbatę pod kocem. Czas na rozpalenie w kominku i posłuchanie ulubionej muzyki. To czas na bliskość, czas na poszukiwanie ciepła.

Tej Jesieni warto pomyśleć o sobie. Bardziej o siebie zadbać, bardziej o siebie zatroszczyć. Jak to zrobić? Na pewno kompleksowo.

Od pewnego czasu każdego człowieka traktuję jak C.U.D. (zapraszam na FB). Oznacza to, iż aby zadbać o siebie warto skupić się na każdym elemencie. Interesuje nas więc CIAŁO – UMYSŁ – DUSZA. Tylko takie postrzeganie siebie i innych oraz dbanie o te 3 kluczowe sfery pozwoli nam prowadzić życie radosne, harmonijne i pełne. Jak to zrobić? Oto kilka inspiracji.

CIAŁO

  1. Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest rozpoczęcie aktywności fizycznej. I bardzo dobrze bo wielu z nas czuje podskórnie, że to wspaniała droga ku zdrowszemu, radośniejszemu i pełnemu energii życiu. Pytam więc: Po co czekać do stycznia? Już dziś zacznij chodzić na siłownię, na jogę, na spacery. Biegaj, pływaj, tańcz. Zapisz się na tenis, gigong, karate. Możesz też ćwiczyć w domu jeśli masz w sobie dużo samodyscypliny. Na początek polecam jednak trening pod czyimś okiem. Wybierz najlepszą dla siebie aktywność, podejmij decyzję „Tak zaczynam od dziś!” i zacznij to robić.
  2. Zdrowe rytuały – rano ciepła woda z cytryną lub z miodem i cytryną; koktajl owocowy lub warzywny i po ok 30 minutach śniadanie; wieczorem tuż przed snem ciepła woda z cytryną – to są moje rytuały, sprawdź je na sobie i albo wprowadź je na stałe do swojego dnia albo poszukaj innych. Zadbaj jednak o swoje ciało pod kątem odżywczym.

UMYSŁ

  1. Czytaj: książki, artykuły, gazety, ebooki. Rób tak codziennie przez przynajmniej 30 minut (może być audiobook), a zobaczysz różnicę w sposobie działania, myślenia i odczuwania.

„Ale jak to 30 min? Kiedy? Przecież ledwo co się wyrabiam!” Tak, tak słyszę już te głos.

Usiądź spokojnie, przeanalizuj swój dzień i wszystko, dosłownie wszystko co robiłaś/eś. Czy na pewno nie można pewnych zajęć skrócić lub wręcz wyeliminować?

  1. Zacznij robić coś nowego, świeżego lub coś czego nie robiłaś/eś od dawna, a sprawiało Ci to radość. Szydełkowanie? Decoupage? Malowanie? Pisanie? Wizyty w stadninie koni? Teatr? A może połączysz to z Ciałem i nową aktywnością fizyczną? Cel jest jeden – zacznij robić coś nowego, aby Twój umysł wyswobodzić z rutyny. Daj mu szansę doświadczać, eksperymentować, uczyć się, myśleć. Daj mu szansę tworzyć nowe połączenie neuronowe. A sobie daj czas na naukę i popełnianie błędów. Bądź jak dziecko odkrywaj, próbuj, doświadczaj.

DUSZA

  1. Zapomnij o słowie POWINNAM/POWINIENEM oraz o słowie MUSZĘ

Wypisz proszę 5 rzeczy, które uważasz, że powinnaś/ powinieneś robić. Tak napisz je TERAZ. Przestań czytać, weź kartkę i długopis i zapisz je. Świetnie! Teraz napisz „Dlaczego?” właśnie to jest Twoją powinnością? Może dlatego, że:

– tak trzeba,

– tak wszyscy robią,

– inni mogą źle na mnie patrzeć,

– tak mnie nauczono,

– tak wypada,

– za dużo stracę,

– chcę być doskonała/y.

Zobacz jak sztywne i twarde są to argumenty. To są Twoje przekonania, Twoje ograniczenia. Jesteś w nich jak w kołnierzu ortopedycznym, dużo robisz, ale ile spraw jest poza Twoim zasięgiem. Wchodząc w te ramy pewnie czujesz się bezpiecznie. Życie jest pod większą kontrolą. Jest bardziej przewidywalne, ale czy jesteś szczęśliwa/y? Czy jesteś wolna/y?

Jak to zmienić? Daj sobie szansę wyboru.

Zmień teraz każde słowo Powinnam/ Powinienem na swojej liście na słowa:

„Chcę/ Mogę/ Mogłabym/ Mógłbym…

Dostrzegasz różnicę? A może już czujesz ulgę?

Słowo powinnam/powinienem to cichy zabójca. To przez to słowo najczęściej tracisz wszystko co ważne w życiu. Tracisz miłość, radość, energię, pasję pracy i pasję życia, tracisz czas, pieniądze, rodzinę, a przede wszystkim zdrowie.

Bądź od teraz uważna/y i zwróć uwagę ile razy w ciągu dnia mówisz do siebie „Muszę albo Powinnam/ Powinienem”. Następnie krok po kroku, dzień po dniu zmieniaj te ograniczające słowa na MOGĘ lub CHCĘ. Różnica diametralna

  1. Uśmiechnij się do siebie w lustrze dziś i tak już każdego dnia.

I na koniec…

Dbając o siebie, dbasz o innych. Dbając o siebie jesteś spokojna/y, szczęśliwa/y i dajesz to innym. Kiedy stawiasz siebie na ostatnim miejscu odczuwasz frustrację, złość. Czy to są emocje na których chcesz budować relacje z innymi?

Mam nadzieję, że ta krótka inspiracja zachęciła Cię do zadbania o siebie i do działania.

Czy i na ile z nich skorzystasz zależy od Ciebie. Mam jednak prośbę:

Tej Jesieni Postaw na Siebie!

Pozdrawiam

Paulina Szewczuk

Poprzednie

Jak skutecznie sprzedawać?

Mini-kręgi Otwock: jak wyjść poza swoją strefę komfortu?

Dalej