AGT: Sztuka słowa i potęga pamięci oraz mediów społecznościowych

| | ,

Jak wiele nieświadomych pomyłek językowych popełniamy uświadomiliśmy sobie w zderzeniu z poprawnością prof. Jerzego Bralczyka. Jak duże znaczenie ma trenowanie własnej pamięci i praca nad intelektem mówiła Paulina Mechło. Grzegorz Turniak wskazał profesjonalną wartość mediów społecznościowych ze szczególnym uwzględnieniem Linked in. 

Gość specjalny, prof. Jerzy Bralczyk, bardzo zwinnie wskazywał konstrukcje słowne, które są nam dobrze znane, a nie są poprawne. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, że wystarczy powiedzieć kocham to co robię, zamiast – jestem osobą, która kocha to co robi. W bardzo zabawny sposób prof. korygował potknięcia językowe i wskazywał jak kontaktują się różne grupy społeczne. Rozmowa z prof. była bardzo zabawna i ciekawa. Jak sam profesor mówił : „mówienie jest najpierw. Dopiero potem jest pisanie.” Warto też pamiętać, że „słowa się wycierają” i trzeba „ostrożnie ze słowem” się obchodzić. Jeśli każde zjawisko opisujemy jako fascynujące to co powiemy jeśli coś naprawdę fascynującego się wydarzy? Dlatego słowa nacechowane emocjami powinny być „używane rzadko, ale celnie”.  Dlaczego? Bo mają też różny wydźwięk  tj. droczenie, drażnienie i dręczenie. Czujecie różnicę?  Bardzo spodobała mi się propozycja nazwania lajka – podobkiem, bo przecież w Polsce najpierw nam się coś podoba, a potem dopiero lubimy.  Prof. Jerzy Bralczyk uważa, że w Polsce w ogóle brakuje dobrego nastroju, uśmiechu, pozytywnego nastawienia. Lubi ludzi i wśród nich przebywać i lubi kiedy „ludzie go lubią słuchać tak jak on sam lubi słuchać siebie. W tym jest trochę narcystyczny.” Można być narcystycznym kiedy z taką łatwością i inteligencją włada się słowem.

????????????????????????????????????

 

Paulina Mechło zajmuje się usprawnianiem naszej pamięci i intelektu. W swoich książkach zawarła ćwiczenia, które warto wykonywać codziennie w domu. Trzeba na to znaleźć 15 min. Za „Trening intelektu” otrzymała nagrodę Teofrasta dla najlepszej książki psychologicznej. Oprócz tego napisała „Super pamięć”, a ostatnio wydana to książka dla „Trening dla seniora i nie tylko”.  Napisanie książek pomaga jej w prowadzeniu zajęć firmowych, gdyż może je polecić jako pozazajęciowe źródło ćwiczeń. Pracuje dla agencji marketingowych, reklamowych i innych firm, które chcą zwiększyć sprzedaż, zainspirować pracowników, poszeryzć ich perspektywę. Swoje szkolenia szyje na miarę, zgodnie z zapotrzebowaniem klienta. W każdej pracy ważne jest zaufanie i nie należy go nadwyrężać. Sama wybiera firmy, osoby,  z którymi chce pracować, dla których również zaufanie stanowi klucz do budowania relacji międzyludzkich. Zaś jeśli chodzi o pracę nad pamięcią można posłużyć się kilkoma wskazówkami Pauliny:

BĄDŹ AKTYWNY INTELEKTUALNIE

czytaj

ucz się codziennie nowych rzeczy

wykonuj różne działania

BĄDŹ AKTYWNY SPOŁECZNIE

bierz udział w rozwijających spotkaniach

rozmawiaj z nowymi, ciekawymi osobami

BĄDŹ AKTYWNY FIZYCZNIE

ćwicz, jedź rowerem do pracy, idź na basen – wybierz ruch, który lubisz

I jeszcze ciekawa informacja – naukowcy udowodnili, że niezależnie od wieku, w naszym mózgu rodzą się nowe neurony!  A nasz mózg stale się rozwija i warto go w tym wspomóc ćwiczeniami, żeby się cieszyć dobrą pamięcią do późnego wieku!

????????????????????????????????????

Na koniec wystąpił Grzegorz Turniak, który z pasją wskazał znaczenie Linkedin w budowaniu własnego wizerunku zawodowego. Co daje nam Linkedin? A mianowicie: wzmacnia naszą wiarygodność, daje możliwość odnalezienia osoby, którą chcemy poznać, daje możliwość zebrania informacji o nowopoznanej osobie. No dobrze, ale jakość tego profilu też ma znaczenie.

Jak zbudować atrakcyjny profil w 5 krokach:

zamieść profesjonalne zdjęcie oraz dane kontaktowe wraz z nr telefonu

przedstaw historię  edukacji i zatrudnienia

wypisz swoje umiejętności i zainteresowania

uczestnicz w kilku grupach Linkedin

pisz innym rekomendacje, a potem dopiero oczekuj, że sam je otrzymasz

Warto zadbać o swój profil i mówię to również do siebie:) Sprawdzać skrzynkę i aktualizować profil w czasie zmian zawodowych. Warto zgromadzić 500 kontaktów na Lin. Grzegor Turniak ma ich 6000! Gratulacje! Zachęcam Was do zajrzenia na swój profil i wdrożenia powyższych rad,  bo w dzisiejszych czasach 70% osób znajduje pracę przez kontakty!

DSC_0078

 

Kolejna, XX Akademia Grzegorza Turniaka, odbędzie się 12 października. Poznacie 7 błędów w pozyskiwaniu klientów przez polecenia. Gośćmi specjalnymi będą: Anna Urbańska i Sebastian Kotow. Zapraszam!

A tu jeszcze zdjęcie ze zwycięskim mówcą z Festiwalu Inspiracji – Wojciech Scheffs.

DSC_0049

Poprzednie

Jak działa afirmacja?

Cowork czy dom? – Busy Bee z Saskiej Kępy

Dalej