Akademia Rekomendacji – 15.06.2015

| | ,

Witajcie,

15 czerwca byłam na już XVI Akademii Rekomendacji Grzegorza Turniaka – „Networking dla ludzi, którzy go nie cierpią”. O poprzedniej AR przeczytacie tutaj.

Po wstępnej sesji networkingowej przywitał nas Artur Sójka, po którym wystąpił również  sponsor AR.

Pierwszym gościem AR była Jonna Malinowska-Parzydło, autorka książki „Jesteś marką”. Pani Joanna przez wiele lat zdobywała cenne, jak sama mówi, doświadczenie w korporacjach. Nauczyła się tam umiejętnie komunikować z różnymi osobami, które pracowały w bardzo różnych działach – logistyka, dział prawny, PR, dział finansowy. Nasza prelegentka jest osobą bardzo aktywną, 20 lat temu założyła Klub Kobiet Sukcesu, dziś działa w Polskim Stowarzyszeniu Mentoringu, któremu chciałabym się przyjrzeć z racji mojego zainteresowania mentoringiem jako takim oraz Fundacji Vital Voices. Obecnie, Pani Joanna wraz z mężem, który też opuścił korporację, budują swoją firmę – Personal Brand Institute, która ma ofertę dla klienta indywidualnego oraz dla firm w zakresie budowania swojej marki, która jest podstawą projektu życie każdego z nas. Jak ją budować? Skrupulatnie, konsekwentnie i strategicznie korzystając z dostępnych narzędzi np. internetowych. Profesjonalny wizerunek budujemy na  Linked in. To jest miejsce, w którym nie umieszczamy zdjęć kotków ani piesków tylko komunikujemy swoje zawodowe doświadczenie. Zaczynając działać w social mediach powinniśmy zadać sobie pytani po co mamy to robić? Jaki kontent chcemy tam umieszczać? Trzeba to przemyśleć i zaplanować, żeby zadziałało zgodnie z naszą strategią i było z nią spójne.

Wiele bym mogła tutaj pisać a tak mam okazję zaprosić Was do przeczytania książki „Jesteś marką” i skonfrontowaniu jej ze swoją marką. Ja jestem w trakcie:)

DSC_8537

Kolejnym prelegentem był Mariusz Kapusta, autor książki „Zarządzanie projektami” oraz bloga, który stanowi dla niego swoistą wizytówkę, z której odwiedzający dowiedzą się jakie ma wartości, jak myśli i odpowiedzą sobie na pytanie czy chcą z nim pracować. Również pracował w korporacji, 6 lat i odszedł kiedy zadał sobie pytanie czy chce się naprawdę zaangażować w tę pracę czy nie. Zdecydował, że chce zaangażować się w swoją działalność. Od 7 lat jest na tzw. „swoim” i uczy jak zarządzać projektami. Na swojej stronie oferuje darmowy kurs „12 pytań – Kiss life”. Obecnie rozwija ideę myślenia projektowego, czyli innego sposobu myślenia w celu uzyskiwania lepszych rezultatów. Pisze o tym książkę. Póki co każdy z nas może zadać sobie kluczowe pytania: dlaczego?,  po co to robię ? dla kogo?, po czym poznam, że to się zakończy sukcesem?

Co to jest projekt? Projektem jest praktycznie wszystko co jest nowe, ma początek i koniec, stopniowo doprecyzowuje się w trakcie. Projektem jest pisanie bloga, organizacja eventu, konferencji, wydanie czasopisma. Najważniejszą kwestią w projektach jest planowanie. Warto pamiętać, że nie można zrobić projektu szybko, tanio i jakościowo. Zawsze należy wybrać tylko dwa czynniki i działać sensownie.

A jakimi narzędziami posługuje się Marcin Kapusta przy  planowaniu projektów? Zwykłym Excel’em oraz Trello.com, Project Libre. Używa również Mind Managera.

AR czerwiec

Ostatnim prelegentem był jak zwykle Grzegorz Turniak, który mówił o networkingu z perspektywy ekstra – i introwertyka. Iven Meissner, introwertyk, może być przykładem dla wszystkich tych, którzy nie lubią networkingu, a zorganizował 1000 sesji networkingowych. Jego złotą zasadą mogą posługiwać się inni introwertycy wkraczając w świat networkingu i rekomendacji. Jak ona brzmi? : „Traktuj innych tak jakbyś chciał/a żeby inni Ciebie traktowali.” To stara zasada, z pewnością wszystkim Wam znana, ale jeszcze lepsza jest  jego platynowa zasada, która mówi „Traktuj innych tak jak oni by chcieli być traktowani”.

Introwertycy są refleksyjni, skupieni samodzielni. Uczą się przez obserwację. Mają duży problem, żeby podejść do nieznanych osób. Jak zatem czynnie uczestniczyć w networkingu jeśli jest się introwertykiem? Dobrze jest przyjść wcześniej i witać osoby, które dochodzą oraz zacząć rozmowę z pojedynczymi przybyłymi osobami. Przygotować się do tych rozmów układając sobie kilka możliwych scenariuszy rozmów. Introwertyk nie jest w sanie ciągle rozmawiać – dlatego dobrze, gdyby sobie robił przerwy i dał sobie prawo do zastanowienia się. Dodatkowo warto ustalić swoje tempo i zebrać tyle wizytówek ile będzie to możliwe. Jeśli masz taką możliwość – przyjdź z kimś, albo zgłoś się na ochotnika do wypełniania różnych zadań podczas danego wydarzenia. Zaczynaj od neutralnych konwersacji z gośćmi, proś o pomoc organizatorów.  Włącz swoją ciekawość!

Pamiętaj, że niezależnie od tego czy masz łatwość kontaktu z nowymi osobami czy nie – możesz zostać dobrym networkerem jeśli tylko chcesz!

No i nie zapomnij o niezbędnych narzędziach do networkingu: wizytówkach, odpowiednim ubiorze, uśmiechu🙂 To obowiązuje zarówno intro- jak i ekstrawertyków!

DSC_8567

I na koniec trochę prywaty;) Na przerwie zrobiono nam zdjęcie:) Autorką jest żona Grzegorza, Aldona – dziękuję, jest bardzo ładne:)

AR czerwiec

Zapraszma na kolejną, XVII  AR Grzegorza Turniaka, kótra odbędzie się 13 lipca!

Poprzednie

Portrety KP – Dorota Czołak

Gala Businesswoman roku 2014

Dalej