Asertywność w cyklu „Jesteś swoją siłą!”

| |

Witam Was,

We wtorkowy wieczór, 27 stycznia, byłam na warsztacie pt.”Asertywność na co dzień, czyli naucz się mówić NIE” prowadzonym przez Krystynę Sułkowską, trenerkę, coach z dużym doświadczeniem i mentorkę Biznesu w Kobiecych Rękach, programu SPK. 

Warsztat odbył się w Kawiarni Fabryczna, dla mnie nieznany, ciekawy lokal z klimatem.

Kawiarnia Fabryczna 015

Grupa była kobieca, niektóre z nas się znały, więc atmosfera była wyjątkowo sympatyczna i ciepła. 

Kawiarnia Fabryczna 043

Kawiarnia Fabryczna 123

Krystyna Sułkowska przygotowała dla nas kilka testów z zakresu asertywności no i muszę stwierdzić, że dowiedziałam się z jednego z nich, że jestem bardzo asertywna, a jakoś tak siebie nie postrzegam:) Natomiast oprócz tego wiem też, że mam w sobie dozę uległości i agresji oraz manipulacji, czyli jestem typem mieszanym:)

Warto się czasami coś nowego o sobie dowiedzieć, albo uświadomić, tym bardziej jak to odkrycie lub uświadomienie sobie – nas zaskoczy:)

Kawiarnia Fabryczna 095

Padały różne stwierdzenie, że nie jesteśmy asertywne, bo boimy się odrzucenia, bo chcemy być lubiane, bo mówienie NIE  wpędza nas w poczucie winy. Asertywności warto się nauczyć, bo daje nam możliwość stawiania granic i chronienia swojej przestrzeni. Tak po prostu mówiąc asertywne osoby nie dają sobie wchodzić na głowę. To dobrze, bo po drugiej stronie mamy uległość, która może prowadzić do bierności.

W stosowaniu asertywności bardzo pomaga uważność, czyli bycie „tu i teraz”. A jeśli masz problem z formułowaniem asertywnych odpowiedzi to możesz posłużyć się zasadą FUKO.

F – fakt

U – uczucia

K – konsekwencja

O – oczekiwania


Kobieta do swojego mężczyzny: „Kochanie znowu zostawiłeś puste opakowanie przy komputerze, wkurza mnie to i Ty dobrze o tym wiesz! Proszę Cię wyrzuć je do kosza, bo zacznę je wrzucać do Twojej torby!”


Tą zasadę można stosować w każdych warunkach, w związkach, zwracając się do dzieci, czy do przyjaciółki.


No i oczywiście ja to dla Was wszystko notowałam żebyście mogły/li to przeczytać w zaciszu domowym 😉

Kawiarnia Fabryczna 104

Kolejnym warsztatem z cyklu „Jesteś swoją siłą” będzie warsztat „Wyjdź z cienia swojego lenia,czyli ja zarządzać sobą w czasie„. Już 11 lutego. Zapraszam!

leń

A kolejny już 17 lutego, tym razem o relacjach!– Dobre relacje energią dobrego życia!

Zapraszam! Jak zwykle dla Was to opiszę 🙂

 

Poprzednie

SFOP powraca! – spotkanie styczniowe

Polish Business Club – Nowe przepisy GIODO – 29 stycznia 2015

Dalej