Odrzucenie – jak je uleczyć? – Katarzyna Stefaniak

0

Strata i odrzucenie są nieodłącznymi elementami naszego życia. Badania pokazują, że 99 % osób doświadczyło odrzucenia chciaż raz, a więc nie da się go uniknąć. I dotyczy to zapewne także osób, które są piękne, inteligentne i które podziwiasz. Zatem to co możemy zrobić to nauczyć się radzić sobie z tym uczuciem tak, by wrócić do róznowagi. By znowu móc być otwartym na ludzi.

 

Katarzyna Stefaniak

Strata jako doświadczenie w życiu

Jesteśmy różni, więc każdy inaczej reaguje na trudne doświadczenia. To zależy po części od naszego wyposażenia biologicznego, czyli temperamentu, ale także od doświadczeń z dzieciństwa. Większośc z nas marzy o bliskiej relacji, w której uczucia są odwzajemnione. Jednak w życiu bywa różnie. Wydawało by sie, że ralacje szczęśliwe to “błękitne niebo bez chmur”. Ale i w takiej bliskiej relacji “grozi nam opuszczenie” np. związane ze śmiercią drugiej osoby.

Odrzucenie rodzi ból, smutek, poczucie osamotnienia, czasem myśli – co nie tak zrobiłam?  Odrzucenie rodzi cierpienie przez wielu odczuwanym także na poziomie fizycznym. Jest to naturalna reakcja organizmu, ale warto  nauczyć się wracać do równowagi.

 

Jak radzić soebie z bólem odrzucenia?

 

1.Bądź dla siebie wyrozumiała i nie pozwól by to doświadczenie spowodowała obniżenie twojej wartości.

To że ktoś nie odwzajemnił twoich uczuć nie oznacza, że nie masz wartości ani nic do zaoferowania. To tylko oznacza, że w danym czasie, u danej osoby nie pojawiły sie wobec ciebie odczucia takie jakich byś oczekiwała. Nie wiadomo czy za chwilą nie pojawi sie ktoś kto je będzie wobec ciebie żywił.

2. Zadbaj o siebie.

Płacz jeśłi Ci to pomaga, czuj smutek i żal, rozmawiaj z bliskimi. Nie odcienaj sie od ludzi na długo. Być może przez jakiś czas będziesz chciała być sama, ale nie zapadaj się. Pozwól by uczucia przepłynęły przez ciebie jak fala.

3. Rób to co lubisz!

Zaopiekuj sie sobą, tak jakbyś zaopiekowała sie kimś innym w podobnej sytuacji. Zrób sobie pachnącą kąpiel, pójdź do kina, przytul się do przyjaciółki lub matki. Nie zapominaj o aktywności fizycznej!

4. Mobilizuj sie do zwykłej aktywności, ale nie bądź dla siebie zbyt surowa, gdy coś nie wyjdzie. Potraktuj się z łagodnością!

 

Kiedy odrzucenie boli za bardzo

Czasem jednak ból po odrzuceniu trwa bardzo długo lub wpływa znacząco na nasze poczucie wartości.

Są ludzie, którzy, z jednej strony bardzo pragną bliskości i bycia w relacji, ale z drugiej strony bardzo się tego obawiają. Nieświadomymi strategiami radzenia sobie z konfliktem jest unikanie bliskich relacji lub wybierania osób, które i tak nas odrzucą, osób niedostępnych. Lęk przed zaangażowaniem się może blokować nas w zblżaniu się do innych i dopuszczaniu ich do siebie.

Zazwyczaj związne jest to z naszymi doświadczeniami z dzieciństwa. Gdy rodzice byli chłodni i bardzo krytyczni skojarzyliśmy bliskość z odrzuceniem i teraz taki scenariusz przewidujemy, zamiast scenariusza, że możemy być przyjęci. Czasem nawet kiedy  doświadczamy zainteresowania ze strony drugiej osoby, to wciąż w głębi duszy czekamy na odrzucenie.

W sytuacji kiedy rodzice są nadkontrolujący lub nadopiekuńczy także możemy mieć problemy z bliskością. W takich relacjach miłość bywa bardzo warunkowana. Możemy także bać się kontroli z drugiej strony, zagarnięcia naszej wolności i trzymać innych na dystans. W obu tych przypadkach być może warto skorzystać z psychoterapii.

 

Jeśli masz pytania z tym związane, ale chcesz popracować nad innym tematem – zgłoś się do mnie!

Zapraszam serdecznie!

 


Katarzyna Stefaniak – psycholog i psychoterapeutka. Pracuje z osobami dorosłymi prowadząc konsultacje psychologiczne oraz terapię indywidualną. Uczestniczyła w wielu szkoleniach i warsztatach: z terapii ericksonowskiej, Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach, oraz Ustawieniach Traumy prowadzonych przez prof. F.Rupperta. Uzyskała Certyfikat Psychoterapeuty Uzależnień nr 325 oraz Dyplom Psychoterapeuty Psychodynamicznego w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Najbliższa jej jest jednak terapia psychodynamiczna, która jest jednocześnie formą leczenia i terapią rozwojową. Swoją pracę regularnie superwizuje.

Więcej informacji o autorce artykułu znajdziecie klikając TU.

 

Inne artykuły Kasi Stefaniak :

Jak możemy dbać o naszą silną wolę?

Czy złość piękności szkodzi?

Czy złość piękności szkodzi? #2 

 

Podziel się.

O autorce

Blogerka z wieloletnim doświadczeniem marketingowym, pr-owym i reklamowym w międzynarodowej korporacji. Tłumacz i nauczyciel języka francuskiego. Pasjonuje mnie rozwój osobisty, ludzie, relacje. Piszę o i dla kobiet, informuję, inspiruję, relacjonuję dla Was to co mnie wciągnęło, czyli przedsiębiorczość, networking, konferencje, spotkania kobiece i nie tylko. Jestem otwarta na współpracę z chętnymi i ciekawymi osobami.

Pozostaw odpowiedź