Kryzys i co dalej? – Ewelina Lewandowska

| |

Kryzys przychodzi do każdej z nas. Wtedy tzw. branie się w garść nie zawsze jest możliwe. Możemy jednak otoczyć się wówczas szczególną uwagą i dać sobie to czego potrzebujemy najbardziej, by odbudować energię mentalną – odpoczynek, sen, dobrą energię bliskich ludzi…a resztę znajdziesz w artykule Eweliny;)

Ewelina Lewand

Kryzys i co dalej?

Ewelina Lewandowska

Większość z nas przeżywa od czasu do czasu spadek energii i motywacji. Wiemy, że dobrze byłoby iść przez życie z pieśnią na ustach albo przynajmniej być zadowoloną, przedsiębiorczą, planować, czerpać z życia jak najwięcej dobrego. Pewnie każda z nas mnóstwo razy słyszała i czytała,  że jest cudem, boginią, wszystko może i wspaniałości tego świata są na wyciągnięcie ręki.

Jednak czasem.. nawet pomimo wiosny za oknem i braku większych problemów stoisz w miejscu, jesteś często zmęczona, senna, poirytowana, nie chce ci się, mówisz „mam jakiegoś doła” albo „to chyba jakiś kryzys”.

I rzeczywiście – czasem jest to kryzys. Może być związany z różnymi rzeczami. Wydarzeniami, które miały miejsce lub trwają cały czas. Jeśli tak rzeczywiście jest, to samo powtarzanie sobie, że powinnaś zrobić to czy tamto, ogarnąć się wreszcie i zacząć myśleć pozytywnie – może nie wystarczyć i nie pomóc.

Z doświadczenia coachignowego i życiowego wiem, że ludzie w kryzysie wiedzą, że powinni coś zrobić z własnym samopoczuciem, ale z jakiegoś powodu nie robią tego i to tym bardziej wzmaga poczucie niemocy.

Kiedy doświadczamy kryzysu, nasz mózg inaczej pracuje. Nadaktywny staje się układ limbiczny, odpowiedzialny m.in. za emocje, a mało aktywna staje się kora mózgowa, odpowiedzialna m.in. za kreatywność i generowanie rozwiązań. Wytraca się też  tzw. energia mentalna. Wg Baumeistera to rodzaj  siły woli, wytrwałości, samokontroli i skuteczność we wprowadzaniu zmian. To energia, którą zużywamy podczas całego życia, każdego dnia. Bez niej trudno nam cokolwiek zrobić. Kiedy ciągle czujesz się zmęczona, poirytowana, miewasz problemy ze snem, mocno doświadczasz negatywnych emocji to może oznaczać, że przeżywasz kryzys a twoja energia mentalna potrzebuje odbudowania.

Pierwszym krokiem, który możemy i powinniśmy wtedy zrobić to zadbanie, o wydawałoby się, podstawowe rzeczy:  regenerujący sen, dobre odżywianie, odpoczynek. To bardzo ważne, choć może wydawać się banalne. Trudno będzie ci znaleźć siły na przezwyciężenie trudności, kiedy ciągle będziesz zmęczona, niedospana i niedobrze odżywiona. Kolejne kroki to wyciszenie emocji, poszukiwanie dostępnych rozwiązań, wykorzystanie dostępnych zasobów. Tu może pomóc osoba wspierająca, np. coach kryzysowy, terapeuta.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy w kryzysie, czy nie, warto dbać o swój mózg.

Na koniec podaję kilka sposobów optymalizacji funkcji mózgu, z książki dr Daniela Amena  „Zmień swój mózg, zmień swoje życie”:

-odżywiaj się zdrowo, dopasowując proporcje węglowodanów i białka do potrzeb swojego organizmu

– codziennie znajduj czas, aby skupić się na rzeczach, za które jesteś w życiu wdzięczna

– spędzaj czas z pozytywnie nastawionymi ludźmi, dodającymi ci otuchy

– otocz się pięknymi zapachami

– regularnie kontaktuj się z bliskimi ci osobami

– zażywaj ruchu, uprawiaj sport

– ustal sobie jasne cele życiowe i codziennie się w ich utwierdzaj

– znacznie bardziej koncentruj się na tym, co lubisz, niż na tym, co ci się nie podoba

– nawiązuj często kontakt wzrokowy z innymi ludźmi i uśmiechaj się do nich

– zapisz sobie możliwości i rozwiązania, kiedy czujesz, że utknęłaś

– śpiewaj i nuć, kiedy tylko możesz

– zadbaj o to, by piękna muzyka stała się częścią twojego życia.

Wybierz kilka z nich i rób je codziennie przez jakiś czas. Sprawdź, czy czujesz różnicę w samopoczuciu.

Jeśli podejrzewasz, że doświadczasz kryzysu lub potrzebujesz określić, co dalej robić ze swoim życiem – zapraszam na gratisową konsultację ze mną, podczas której sprawdzimy, jak coaching mógłby Cię wesprzeć. Możesz zapisać się tu: www.ewelinalewandowska.youcanbook.me

Poprzednie

Gdzie warto zaglądać w sieci – #9

Qi gong – co to takiego?

Dalej