Kłótnia i co dalej? – Ewelina Lewandowska

| |

Nie ma związku, rodziny, przyjaźni bez kłótni. Tak to już jest i nie zmienimy tego. Ja zwykle ich unikałam, bo nie lubię się kłócić, ale wiem, że takie ostrzejsze wymiany zdań potrafią spuścić nagromadzone napięcie jak powietrze z balonika. No to co z tą kłótnią?

Ewelina Lewand

Kłótnia i co dalej?

Ewelina Lewandowska

Czy zdarzyło Ci się pokłócić o drobnostkę? Albo zamiatać irytację pod dywan i wybuchnąć w najmniej oczekiwanym momencie? Mnie tak. Kiedyś częściej. Jestem typem emocjonalnym i zdarza mi się zachować się impulsywnie albo palnąć coś w przypływie złości i potem za to przepraszać.

Kłótnia jest jednak czymś naturalnym. Tam, gdzie jest dwoje ludzi (albo więcej) są też niekiedy różne, czasami sprzeczne oczekiwania, potrzeby, zainteresowania itd. I, o ile nie obrażamy siebie i nawet podczas kłótni szanujemy drugą osobę, o tyle kłótnia może być konstruktywna. Bywa oczyszczeniem atmosfery, znalezieniem nowego rozwiązania lub osiągnięcia nowej jakości.

O czym warto pamiętać kłócąc się, tak, by kłótnia nie niszczyła naszych relacji?

Jakich błędów warto się wystrzegać tak, żeby kłótnia nie niszczyła relacji?

– szanuj i wymagaj szacunku.  To po pierwsze. Jakkolwiek byś nie była wk.. urzona, wściekła, nigdy nie wypowiadaj słów obraźliwych, raniących. Nie pozwalaj też ranić i obrażać siebie. Słowa naprawdę mają moc i nie da się ich cofnąć.

– staraj się unikać uogólnień „ty zawsze”, „ty nigdy” – te zwroty zamykają drugą osobę, są zazwyczaj nieprawdą, nie prowadzą do rozwiązania problemu, tylko zaostrzają konflikt – ktoś, kto czuje się niesprawiedliwie oceniony, będzie się skupiał na obronie, a nie na usłyszeniu ciebie

–  nie wyciągaj spraw sprzed nastu lat – nie wypominaj tego, co już zostało rozwiązane/naprawione lub co minęło. Jeśli sprawy sprzed lat nadal w tobie tkwią, to znak, że, pewnie jest to dla ciebie ważne i warto  do tego wrócić na spokojnie.

– nie obarczaj odpowiedzialnością za zachowania innych – zwłaszcza za błędy rodziców – nikt nie chce być porównywany do kogoś innego ani też nie ma wpływu na zachowania innych. Odnoś się tylko do tego, co robi/mówi osoba, z którą właśnie dyskutujesz (lub się kłócisz : )

– nie włączaj do kłótni osób trzecich –zwłaszcza dzieci, ale też znajomych, rodziny. Nikomu to nie służy. Inni w najlepszym przypadku czują się zażenowani, w najgorszym cierpią (dzieci), a widownia nie sprzyja szczerości i otwartości.

A co dalej  – co po kłótni? Po burzliwej i głośniejszej niż zwykle wymianie zdań warto ochłonąć, wrócić do tematu i porozmawiać wykorzystując np. model FUO. Albo zacząć go stosować na co dzień przy każdym konflikcie oczekiwań, potrzeb i interesów

Oto on:

Fakty – mówisz o zaistniałych faktach. Zamiast „zawsze się spóźniasz”, mówisz „3 raz w tym tygodniu spóźniłeś się na nasze spotkanie”.

Ustosunkowania – wyrażasz swoje emocje, reakcje na te fakty. Zamiast „nie traktujesz mnie poważnie”, mówisz „czuję się w takich sytuacjach lekceważona i irytuje mnie to”.

Oczekiwania – może to być prośba, oczekiwanie, np. „chciałabym, abyś przychodził punktualnie, czy możemy się tak umówić?”

Ten schemat bardzo ułatwia komunikację zarówno w sytuacjach służbowych, jak i w relacjach z bliskimi.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o sobie w kłótni i masz chęć doświadczyć innych pomocnych technik i narzędzi – zapraszam na warsztat, który odbędzie się 21.04. Zapisy : kliknij TU!

Jeśli chcesz pracować indywidualnie zapraszam na gratisową konsultację, podczas której dowiesz się, jak coaching mógłby wesprzeć Cię w Twoim życiu. Kliknij tu!

Poprzednie

CUD na Grochowie ;)

Historia – Marta i Agnieszka – Projektantki Sukcesu

Dalej

1 komentarz do wpisu “Kłótnia i co dalej? – Ewelina Lewandowska”

  1. Emocji nie należy tłumić, nie należy ich również nadmiernie eksponować. Starajmy się po prostu je kontrolować, jednocześnie pamiętając, aby być przy tym sobą 🙂 UWAGA – nie jest to proste, ale ich kontrola zapewni nam równowagę emocjonalną, do której każdy z nas powinien dążyć. Bardzo fajny artykuł. Serdecznie pozdrawiam.

Możliwość komentowania jest wyłączona.