5 prawd o lęku – Ewelina Lewandowska

| |

Każda z nas go odczuwa kiedy wkracza na nieznany grunt. Nie jesteśmy w stanie wyeliminować lęku. Zatem jak sobie z nim radzić? Przeczytajcie artykuł Eweliny 🙂

Ewelina Lewand

5 prawd o lęku

Ewelina Lewandowska

Ludzie, których spotykam na swojej drodze, bliscy, którzy mnie otaczają, przyjaciele, klienci, rodzina – to, w znakomitej większości, osoby z dużym potencjałem, możliwościami. Niektórzy z nich mają sporą wiedzę, inni przeróżne umiejętności, a wszyscy wiele zasobów, aby wieść szczęśliwe i spełnione życie.

Mimo tego, u wielu z nich powtarzają się podobne schematy myślenia i działania (albo raczej niedziałania): ciągle czekają na odpowiedni moment, nie robią czegoś z lęku przed porażką lub przed opinią innych, boją się być inni niż oczekują tego bliscy,  ćwiczą się w narzekaniu lub godzeniu się na to, że „życie takie jest”.

Tymczasem doktor psychologii Susan Jeffers w swojej książce „Mimo lęku” dowodzi,  że życie jest dokładnie takie, jak sobie wybraliśmy, jest efektem wielu wyborów, jakich dokonaliśmy w przeszłości i dokonujemy codziennie. Podejmowanie odpowiedzialności to m.in. uświadomienie sobie gdzie NIE podejmuję odpowiedzialności, bym mogła coś zmienić, a przypisywanie jej okolicznościom zewnętrznym, co z kolei jest wyrzekaniem się swojej siły.

Wiele naszych zaniechań bierze się ze strachu, z lęku przed różnymi rzeczami. Czasem jesteśmy skłonni myśleć, że to lęk jest problemem i należy się go szybko pozbyć, a wtedy pojawi się energia do działania.

Aby temat trochę „odczarować” przytaczam kilka prawd dotyczących lęku, które zamieszczono we wspomnianej książce:

1.

Lęk mnie nie opuści, dopóki trwać będzie rozwój – wielu z nas  gra w grę „kiedy/wtedy” – kiedy przestanę się bać, wtedy to zrobię, kiedy strach mnie opuści, wtedy podejmę działanie. Tymczasem każdemu wejściu na nowe, każdej zmianie towarzyszy lęk.

2.

Jedynym sposobem na to, by pozbyć się lęku przed jakimś działaniem, jest … podjęcie wyzwania – pewnie każda z Was ma za sobą doświadczenie największego lęku przed działaniem, przed zmianą – a gdy to już się dzieje, nie myśli się o lęku, po prostu się robi to, co trzeba.

3.

Jedynym sposobem, by poczuć swoją siłę, jest podjęcie wyzwania – poczujesz się lepiej po tym, gdy zrobisz to, czego się boisz. Gdy ty jesteś motorem działania, nie tylko przestajesz skupiać się na lęku, ale też dostajesz premię – znacznie wzrasta twoja pewność siebie. Jak łatwo przewidzieć, kiedy już opanujesz jakieś umiejętności i pozbędziesz się obaw – zechcesz sięgnąć po nowy cel. I co się wtedy stanie ? Lęk powróci, gdy będziesz się przygotowywać do nowych wyzwań i znów przestanie mieć znaczenie, gdy te nowe staną się dla ciebie „oswojone”.

4.

Nie ty jedna przeżywasz strach, ilekroć znajdziesz się na nieznanym terenie – odczuwają go wszyscy ludzie. Czasem patrząc na innych myślimy, że oni z pewnością się nie boją, są inni, bardziej odważni. Prawda jest jednak taka, że każdy będąc w nowej sytuacji odczuwa lęk. Różnimy się tylko tym, czy wybieramy wyzwanie i działanie, czy czekamy, aż strach minie.

5.

Przebijanie się przez strach jest mniej przerażające niż życie w ciągłym lęku, który wynika z poczucia bezradności – niezależnie od tego, jak bezpiecznie każdy z nas się czuje w malutkim kokonie, który sobie zbudował, świadomie lub nieświadomie żyjemy z obawą, że któregoś dnia trzeba będzie sprostać jakiemuś wyzwaniu.

Oswajaj się zatem z myślą, że strach jest, był i będzie zawsze wtedy, gdy próbujesz czegoś nowego. Bądź zatem odważna, czyli idź w kierunku, który sobie wyznaczyłaś. Idź pomimo strachu. Podejmuj ryzyko, potrzebne, by dojść tam, gdzie chcesz. Ludzie, którzy odmawiają podejmowania jakiegokolwiek ryzyka, żyją w stanie lęku znacznie silniejszego, niż gdyby podejmowali wyzwania, niezbędne do zmniejszenia poczucia bezradności.

Żyj teraz. Rób, co ważne. Nie odkładaj siebie na później!

Jeśli chcesz sprawdzić, jak mogę Cię wesprzeć w realizacji Twoich marzeń i celów (pomimo strachu), zapisz się na gratisową konsultację, klikając TU.

Zdjęcie nad art.: Flickr, Laurel Hechanova

Poprzednie

7 przeszkód na drodze do sukcesu

Pułapki pozytywnego myślenia – Katarzyna Stefaniak

Dalej