Artykuły – Przy wigilijnym stole – Ewelina Lewandowska

| |

Refleksyjny tekst przed  uroczystym i oczekiwanym momentem, kiedy zasiądziemy do wigilijnych stołów z naszymi najbliższymi. Przenieśmy tę atmosferę na rok 2016 i dbajmy o swoich najbliższych na co dzień!

Ewelina Lewand

Przy wigilijnym stole

Ewelina Lewandowska

Wigilia, Święta Bożego Narodzenia, Gwiazdka. Te słowa dla większości z nas wiele znaczą. Kojarzą się zazwyczaj, albo raczej są przedstawiane są w mediach, z rodzinnym spotkaniem, zrozumieniem, zaufaniem, wybaczaniem, wzruszeniem.

Czy taka jest rzeczywistość  – to już bywa różnie. Każda z nas ma własne doświadczenia związane z kolacją wigilijną i spotkaniami z bliskimi, pewnie wiele z nas ma dobre wspomnienia, ale być może doświadczyła rozczarowań i zawiedzionych nadziei, samotności.

To, co zwraca moją uwagę w świątecznych piosenkach i przekazach to to, że często w nich wigilia jawi się jako czas, gdy wszyscy w jakiś magiczny sposób stają się na chwilę innymi osobami  – wybaczają sobie, stają się dla siebie wyrozumiali, rozumieją się. Nawet jeśli na co dzień było zupełnie odwrotnie. Tak, jakby te, niekiedy gorączkowe i pośpieszne, przygotowania miały to sprawić.

Może czasem tak bywa – ktoś przy wigilijnym stole zaczyna mówić „ludzkim głosem”, odkłada na bok złość i konflikty. Pytanie tylko czy tak ma być tylko w ten jeden wieczór?

Ja sądzę, że do tej kolacji wigilijnej przygotowujemy się cały rok, pracujemy na nią cały rok.  Jeśli na co dzień nie mam dobrej relacji z teściową, to nie oczekuję, że przy wigilijnym stole zapałamy do siebie miłością.

To, co „włożymy” w relacje z bliskimi, to zaowocuje też przy wigilijnym stole. Jeśli było ciepło i zrozumienie przez ostatnie miesiące/lata, to tym bardziej będzie ono odczuwalne przy kolacji. Jeśli były konflikty, złość, zapiekłość, brak zaangażowania, to pewnie możemy chwilę poudawać, ze tego nie było, ale to samo nie zniknie tylko dlatego, że na stole są karp i pierogi.

Warto zatem wkładać wysiłek i zaangażowanie w budowanie dobrych relacji z ludźmi każdego dnia –  i w styczniu, w lipcu i w grudniu. Żadna, nawet najpiękniejsza kolacja tego za nas nie załatwi – być może potrzebna jest szczera, czasem trudna rozmowa? Być może potrzebne jest ustawienie granic, być może wyjaśnienie sytuacji sprzed lat? Pomyśl co chcesz i możesz zacząć robić już teraz i budować to przez cały rok, całe życie.

Jeśli jednak na ten moment nie ze wszystkimi, z którymi usiądziesz do wigilii masz super relacje – zaakceptuj to. Zaakceptuj siebie i swoje uczucia. I tę drugą osobę i jej uczucia. Uspokój oczekiwania co do tego wieczoru. Jest jak jest. Jeśli zechcesz – zaczniesz działać w kierunku polepszenia i naprawy stosunków.

Na koniec chciałabym zachęcić cię do posłuchania przepięknej kolędy Preisnera „Kolęda dla nieobecnych”:

Niezależnie od tego, jak banalnie to zabrzmi, naprawdę warto kochać ludzi nam bliskich, warto podejmować wysiłek dla rozwoju i wzrostu naszych relacji z bliskimi, warto brać to, co nam dają, warto dawać, to, co mamy.

W ciągu długiego życia mojego ojca, nie zdążyłam usłyszeć i zobaczyć jak gra na pianinie. Relacja z nim nie należała do najłatwiejszych. Skupiałam się na tym, co jest nie tak. Nie przyszło mi do głowy poprosić go, by pokazał się z innej strony, by dał mi to, co ma dobrego. Jemu też nie przyszło.

Uświadamiając to sobie, czuję żal. I uczę się to akceptować. Jednocześnie staram się budować moje relacje cały rok tak, by wigilijna kolacja była jedną z wielu, podczas której celebrujemy to, że się kochamy, rozumiemy i wspieramy. Uczę się być świadomą i wdzięczną za wszystkich ludzi, których mam obok siebie. Za tych , z którymi jest mi łatwo być i za tych, z którymi łatwo nie jest. W każdym przypadku wierzę, że mogę nauczyć się najważniejszej rzeczy  – miłości.

Tego właśnie Wam na te Święta życzę – doświadczania miłości. Do siebie i do innych. Przy wigilijnym stole i przy każdym inny, codziennym.

Jeśli chciałabyś poznać Ewelinę i umówić się z nią na gratisową konsultację skorzystaj z batonu lub linka – https://ewelinalewandowska.youcanbook.me/

[button size=”large” target=”new” color=”orange”]GRATISOWA KONSULTACJA[/button]

Gorąco polecam!

Poprzednie

5 błędów popełnianych przy networkingu

Kobiety Przedsiębiorcze – Ilona Klejnowska-Kamińska i Agnieszka Jadczyszyn – ISiR

Dalej