Artykuły – Dlaczego ćwiczenia nie działają – Ewelina Lewandowska

| |

Nic samo się nie dzieje – zgodzicie się ze mną? Nawet marzenia same się nie spełniają. A co dopiero zmiany, które chcemy wprowadzić:) No to jak to jest z tymi ćwiczeniami rozwojowymi – zadziałają same? Czy musimy jednak trochę się do tego przyłożyć? Przeczytajcie!

Ewelina Lewand

Dlaczego ćwiczenia nie działają

Ewelina Lewandowska

Miałam przyjemność poprowadzić warsztat podczas tegorocznego festiwalu Progressteron. Uczestniczki wniosły energię, chęć do zmiany, inspirowały się nawzajem.

Pracowałyśmy mocno warsztatowo, widać było, że dziewczyny biorą, po co przyszły. No właśnie: BIORĄ.

Pojawił się w pewnym momencie głos, że „to ćwiczenie wcześniej na mnie nie działało”. Zastanawiałam się potem nad tym. Powyższe zdanie zawiera założenie, że to ćwiczenie działa lub nie działa i że ma jakoś zadziałać na mnie. Zakłada też jakiś rodzaj bierności tzn „ja siedzę, ewentualnie słucham i przyjmuję do wiadomości, a ty wymyśl takie ćwiczenie, sposób, który na mnie zadziała, który sprawi, że wyjdę stąd i moje życie się zmieni.”

To tak, jakbyś usłyszała, że rower stacjonarny dobrze działa na piękną sylwetkę. No więc przebrałaś się w strój sportowy, założyłaś ulubioną muzykę na uszy, wsiadłaś na rower i czekasz… i nic się nie dzieje. Czekasz minutę, kwadrans, godzinę, a tu nic. Sylwetka nie pięknieje, nadal widzisz ten dodatkowy wałek na brzuchu. No jednak nie działa. W każdym razie nie na mnie, myślisz sobie.

Wiem, przejaskrawiłam. Jednak tak czasem sami się zachowujemy, gdy idzie o mniej oczywiste, a ważne obszary w naszym życiu. Idziemy na szkolenie, wykład, warsztat, kupujemy książkę, o których słyszeliśmy że działają. A tu klops. Na warsztacie nic magicznego się nie wydarzyło, usłyszałaś, to o czym od dawna wiesz. No, nie działa znowu. Może trzeba zapłacić więcej, iść do kogoś bardziej utytułowanego?

Ukuto nawet specjalny termin na osoby („seminars junkies”), które chodzą od jednego seminarium motywacyjnego do drugiego i czekają aż zadziała. Działa, ale tylko przez chwilę. Czyli wzbudza entuzjazm i inne pozytywne emocje, ale do prawdziwej zmiany, której chcesz i potrzebujesz w życiu, potrzebny jest Twój regularny wysiłek, praca, a czasem wsparcie kogoś z zewnątrz (np. coacha, czy terapeuty).

Zamiast chodzić ze szkolenia na szkolenie, weź z jednego coś, co Ci pasuje i zacznij to wdrażać. Sprawdzaj to przez jakiś czas. Bądź konsekwentna. Nie skacz „z kwiatka na kwiatek”.

Jednak wiedz, że nie istnieje magiczna technika, narzędzie, guru, który zrobi coś za Ciebie. Nic nie „zadziała” jeśli Ty tego nie weźmiesz do ręki i nie zrobisz z tym tego czego chcesz, co jest ci potrzebne. Każde narzędzie, ćwiczenie, jest tylko narzędziem – ono działa, jeśli Ty nim działasz.

Choćbyś chodziła na 5 warsztatów i wykładów tygodniowo, wydała masę pieniędzy na utytułowanych trenerów– nic się nie zmieni, jeśli Ty ich nie użyjesz i z ich pomocą nie zaczniesz zmieniać. Potrzeba inspiracji, motywacji, ale potem zaczyna się często etap „rób swoją robotę”, o którym pisałam TU.

Sama przeczytałam mnóstwo książek o tzw. rozwoju osobistym, motywacji, realizowaniu celów, odpowiednim zadawaniu pytań samemu sobie. Byłam na sporej ilości szkoleń i warsztatów. Które z nich „zadziałały”? Tylko te, które z jakichś względów mnie zainspirowały, zainteresowały, a przede wszystkim te, którymi zaczęłam działać w swoim życiu.

A więc: BIERZ to, co jest ci potrzebne, to, co ci odpowiada, jest inspirujące. A potem DZIAŁAJ  –wsiadaj na tern rowerek i pedałuj, zmieniaj swoje życie! Dzień po dniu, tydzień po tygodniu.

Możesz swoją pracę nad sobą i dążenie do zmiany podzielić na następujące etapy:

  1. Daj się zainspirować (książce, trenerowi, wykładowi)
  2. Wyznacz cel (gdzie chcesz dojść, co mieć, jakiej zmiany dokonać)
  3. Wybierz narzędzia, korzystaj z własnych zasobów
  4. Stosuj je, czyli działaj
  5. Działaj
  6. Działaj
  7. Działaj
  8. Sprawdzaj efekty

Zacznij teraz :). Rób, co ważne. Nie odkładaj siebie na później.

Jeśli chcesz sprawdzić, jak mogę Cię wesprzeć w realizacji Twoich zamierzeń i pomóc odkryć, co zrobić ze swoim życiem, umów się na gratisową konsultację, klikając TU. Ewelina Lewandowska 🙂

 

 

Poprzednie

Mind Shift – czyli co dokładnie?

Rozmowa o …Uzdrowisku z Kasią i Jolą

Dalej