Uwaga: zawiera orzeszki – Ewelina Lewandowska

| |

Tak jakoś wakacyjnie mi się zrobiło, że zagadałam się z dobrą koleżanką i zapomniałam o czasie:) Myślę, że w lecie, kiedy dni są dłuższe, nie przeszkadza Wam, że publikacje są później. Przynajmniej mam taką nadzieję:) A jeśli jest inaczej to piszcie!

Dziś będzie o odpowiedzialności. Temat zawsze aktualny. Zapraszam do artykułu!

 

Ewelina Lewand

 Uwaga: zawiera orzeszki!

Ewelina Lewandowska

Dziś będzie o odpowiedzialności. Moje ostatnie przemyślenia, na podstawie obserwacji i doświadczeń są takie, że mamy czasami kłopot z wzięciem odpowiedzialności.  Za siebie i swoje działania. Co więcej, świat wokół nas funkcjonuje coraz bardziej tak, że zdejmuje z nas obowiązek myślenia, a co za tym idzie odpowiedzialności.

Kilka przykładów:

Na opakowaniu orzeszków ziemnych: Uwaga: zawiera orzeszki.

Na kostiumie Supermana dla dzieci: włożenie tego kombinezonu nie umożliwi ci latania.

Na opakowaniu szwedzkiej piły mechanicznej: nie zatrzymywać łańcucha za pomocą rąk bądź genitaliów (!)

Byłoby śmieszne, gdyby nie to, że w gruncie rzeczy jest smutne.

Ostatnio słuchałam wykładu o tym, że wszędzie wprowadzamy zasady, procedury, przepisy. Coraz lepiej się mają tzw „dupokrytki”. Coraz mniej musimy myśleć, ktoś za nas to robi. W szkołach nauczyciele mają skrypty, jak przeprowadzić daną lekcję, w pracy niejednokrotnie otoczeni jesteśmy przez procedury, przepisy, punkty.

Stąd też może i my oczekujemy czasem, że ktoś nam powie, co dokładnie robić i jak robić, żeby potem nie żałować, żeby nikt się nie przyczepił, żeby nie popełnić błędu.

Ten strach przed odpowiedzialnością czasami paraliżuje nas na tyle, że nie działamy. Czekamy aż ktoś (coś) wskaże najlepszą drogę, najlepszy sposób. Ciągle mamy wrażenie, że się nie nadajemy, że jeszcze musimy umieć to czy tamto,  żeby wyjść przed szereg i zrobić coś nowego, innego. Chodzimy na rozmaite kursy i szkolenia, dokształcamy się, doszkalamy, zbieramy opinie innych, czytamy horoskopy,  I .. jeszcze nie ten moment, jeszcze nie teraz: żeby wdrożyć w życie pomysł na biznes, wziąć projekt, w którym trzeba będzie posługiwać się obcym językiem, zorganizować wystawę swoich prac, postarać się o awans, zmienić pracę na lepszą.

Ostatnio pracowałam z klientem, który posłużył się ciekawą metaforą dotyczącą zdecydowania się na którąś z opcji i rozpoczęcia działania. Powiedział: „wiesz, nie wszędzie jest w ziemi złoto. Zanim zacznę kopać, chcę mieć pewność, że trafię na złoto”. Rozumiem go, bo sama wielokrotnie wahałam się i robiłam 1 krok do przodu i 2 kroki w tył.

Zgadza się: nie wszędzie jest złoto. Zgadza się: warto zrobić potrzebne rozeznanie i przygotowania żeby nie kopać w glinie albo w skale.

Ale mam ważną wiadomość: nie będziesz pewny, że tam jest złoto, dopóki się do niego nie dokopiesz. Nikt Ci tej pewności nie da. Nikt przytomny, żaden coach, terapeuta, tarocista czy inny magik nie powie Ci: w tym dołku kop, tam znajdziesz złoto. Z prostego powodu: nikt tego nie wie. Nikt nie wie, co dla Ciebie ostatecznie okaże się złotem i czy Twoja praca będzie tego warta, a złoto Cię uszczęśliwi (wzbogaci).

Często pewności nabiera się w działaniu. Kiedy działasz – zaczynasz wiedzieć czy jest Ci z tym dobrze, czy to Ci służy, czy nie.

Nie da się przeżyć życia świadomie nie żyjąc, tylko planując i czekając na to, aż ktoś Ci powie,  że jesteś już wystarczająco dobry,

Nie da się poczuć radości i lekkości w pływaniu, nie wchodząc do wody, tylko czekając na brzegu, aż ktoś powie: nie będzie ci zimno, będzie ci się pływało wyśmienicie i na pewno nie złapie cię skurcz.

Jakiś czas się trzeba uczyć, ale od pewnego momentu już trzeba umieć.

Nie czekaj z życiem na nic i nikogo. Ufaj sobie. Zrób rozeznanie, przygotuj się i działaj. Weź za to odpowiedzialność. Nie uda się, to wstaniesz, otrzepiesz się i pójdziesz dalej (albo zaczniesz kopać w innym miejscu :).

Jeśli chcesz zacząć działać, zamiast tylko myśleć  i planować – zapraszam na gratisową konsultację coachingową oraz na mojego bloga. Znajdziesz mnie też tu: ewelina.lewandowska@gmail.com i pod tym numerem 501 483 418.

Żyj teraz. Rób, co ważne. Nie odkładaj siebie na później!

Poprzednie

O mocnych stronach w Babciowym zagajniku – 13 czerwca

Rozmowa o… szeroko pojętej komunikacji z Mateuszem Piotrowskim

Dalej