Artykuł-Ewelina Lewandowska-Powrót na rynek pracy

| |

Witajcie,

Powrót mam na rynek pracy jest trudny, to wiadomo. Jak się zabrać do tego tematu? Jak zaplanować swój powrót? Czy faktycznie chcesz wrócić do pracy? Od czego zacząć? Na te pytania odpowie Wam Ewelina w poniższym artykule.

Twój powrót. Zrób to dobrze

Ewelina Lewandowska

Sytuacja kobiet powracających na rynek pracy nie jest najlepsza – to nudne i oklepane zdanie wzięte z badań i raportów jest „oczywistą oczywistością” i duża część kobiet, chcących wrócić na rynek pracy, widzi to i czuje. Słowo „nienajlepsza” to eufemizm, którym zwykle określa się m.in.

  • to, że nie wiesz, czy w ogóle ktoś Cię teraz do pracy przyjmie;
  • obawę, czy Twoje zarobki starczą na żłobek/przedszkole/nianię, czy może jeszcze zostanie na waciki;
  • wizję zapłakanego i zasmarkanego dziecka wyrywanego z Twoich rąk przez panią przedszkolankę lub nianię;
  • poczucie, że właściwie to nic nie umiesz, nic nie wiesz, bo przez miesiące/lata zajmowałaś się sprawami okołodzieciowymi;
  • wizję biegu z przeszkodami między pracą- przedszkolem- domem, w którym po powrocie (z wrzeszczącym dzieckiem pod pachą) zastajesz porozrzucane od rana rzeczy, nierozładowaną zmywarkę, głodnego psa i stos prania;
  • obawę, że Twój partner Cię w tym powrocie do pracy nie wesprze, nie zaakceptuje nowego podziału obowiązków domowych, a zamiast tego będzie wyrzekał przy każdej chorobie dziecka, że nie było warto i masz to, co chciałaś;

No dobra, mogłabym tak ciągnąć jeszcze jakiś czas ;-). Sama przez to przechodziłam. Mam w swoim życiorysie długą przerwę w pracy. I chociaż decyzja o przerwie była podjęta świadomie,  to jednak powyższe obawy nie są mi obce i z wieloma z nich musiałam się zmierzyć.

Moim zdaniem warto dobrze zaplanować powrót do życia zawodowego i realizować go na 3 poziomach. To propozycja, która nie jest tylko kwestią jak dobrze napisać CV i gdzie szukać pracy ,jest natomiast bardziej świadomym i zdrowszym podejściem –  zakłada najpierw namysł a potem działania.

1.Poziom celu życia –  to znalezienie odpowiedzi na pytanie, CO właściwie chcesz/możesz robić w życiu. To pytanie o Twój cel życia, Twoją misję do spełnienia na tym świecie i o to, jak możesz to realizować w życiu zawodowym. To coś więcej niż tylko wybór konkretnej pracy, lecz spojrzenie na Twój potencjał, temperament, doświadczenie, umiejętności, historię życia „z góry” – po to, by wiedzieć po co, gdzie, jak i co robić. W tym podejściu celu życia nie znajdziesz w pracy, lecz masz go w pracy i poprzez pracę urzeczywistniać i realizować.

2.Poziom decyzji i zasobów –  to poziom podjęcia decyzji , czy chcesz w tym momencie do pracy wrócić. I odpowiedzenie sobie na pytanie: co ważnego dla siebie uzyskam, gdy wrócę do pracy. A co stracę?  A gdy już zdecydujesz, że chcesz wrócić do pracy, to uświadomienie wszystkich Twoich zasobów – wewnętrznych i zewnętrznych. I wzięcie pod uwagę kosztów i wysiłku, który będziesz musiała w to włożyć, to praca nad Twoją motywacją i wiarą w siebie, potrzebną na trudniejsze momenty, które mogą się pojawić. To czas na wzmocnienie się i utwierdzenie w decyzji przed podjęciem działań.

3.Poziom działań –dobrze je podjąć dopiero po zajęciu się pierwszymi dwoma poziomami. Bo gdy już będziesz wiedziała CO chcesz robić w życiu i DLACZEGO (co jest w tym dla Ciebie ważne), to znajdziesz też sposoby JAK to zrobić – czy szukać pracy (gdzie, w jaki sposób), czy stworzyć miejsce pracy dla siebie, a może jeszcze jakaś inna opcja, która dla Ciebie będzie optymalna. Znajdziesz sposoby, jak przeorganizować życie rodzinne, zabezpieczyć się na wypadek sytuacji awaryjnych, jak rozmawiać z otoczeniem o zmianie tak, by było wspierające.

Mocno zachęcam Cię do organizowania powrotu na rynek pracy (albo zmiany pracy) w takiej właśnie kolejności. Po to, aby uniknąć sytuacji, w której będziesz zmęczona, sfrustrowana, bo będziesz miała w życiu więcej zajęć, obowiązków, a brak poczucia,  że ta praca jest tym, co chcesz robić. Zamiast tego zrób to powoli, z głową i miej życie i pracę takie jakie chcesz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o pierwszym poziomie, zapraszam Cię na webinarium „Cel życia. Życie z celem”, podczas którego dowiesz się m.in. czy każdy z nas ma cel życia oraz jak go odnaleźć i realizować. Webinarium odbędzie się 25.03 o godzinie 19. Link do rejestracji znajdziesz TU.

A jeśli chcesz więcej i  masz ochotę sprawdzić czym jest coaching i jak może Ci pomóc w  powrocie na rynek pracy, zmianie pracy, czy odnalezieniu Twojego celu życia – zapraszam na gratisową konsultację. Szczegóły na moim blogu.

I jeszcze, tradycyjnie, piosenka – niech towarzyszy Ci w Twoich rozmyślaniach i planach:)

Bob Marley – Three little birds

Żyj teraz. Rób, co ważne. Nie odkładaj siebie na później.

Więcej o Ewelinie dowiecie się tu: Portrety Kobiet Przedsiębiorczych – Ewelina Lewandowska

Poprzednie

10 urodziny wydawnictwa I.D.Media – Gala Sofitel

Portrety Kobiet Przedsiębiorczych – Krystyna Sułkowska

Dalej