Falowanie i spadanie

0

Ten tytuł piosenki wpadł mi do głowy kiedy pomyślałam o moich doświadczeniach przedsiębiorczej kobiety.  Mnóstwo różnych rzeczy dzieje się w moim życiu, które wpływają na to jak się czuję ze sobą, jak to oddziałuje na moje otoczenie najbliższe i to ciut dalsze. I właśnie falowanie i spadanie jest tutaj świetną ilustracją przedsiębiorczej rzeczywistości. Górki i dolinki to nasza codzienność. Co się jednak dzieje jeśli w tym całym zamieszaniu zapominasz o sobie?

 

Ciągły ruch, ciągłe zmiany

Jeśli jesteś panią własnego losu, prowadzisz firmę, albo jednoosobową działalność gospodarczą, to masz na pewno sporo zadań. Ciągle czegoś nowego musisz się uczyć. Ostatnio mieliśmy dobry przykład – wdrożenie RODO. Trzeba było stworzyć mnóstwo dokumentów, procesów, procedur, żeby być w zgodzie z już obowiązującym prawem. Ale to nie wszystko, bo przecież jeśli jesteś sama w firmie, to musisz zadbać o wszystko, o sprzedaż, o marketing i reklamę, o administrację, finanse itd. Sama wiem, że jest to męczące. I czasami, mimo pasji, z której robisz to co robisz, po prostu „wymiękasz”.

 

Nie mam czasu na sport, hobby, odpoczynek

No bo przecież mam tyle pracy! I tak sobie pracuję, pracuję, pracuję…. Odsuwając w czasie wszystkie przyjemności, spotkania, wyjścia, które dotychczas tak lubiłam. Co się ze mną dzieje? Czyżby na swoim obowiązek zakrywał mi przyjemność? Czyżby to już tak miało być, że nie mam na nic czasu? Bo przecież jest tyle do zrobienia. Mam tyle nowych pomysłów, które chcę wdrożyć, przetestować…. Jeszcze chwila i już będę mogła odpocząć, odcinać kupony. Tylko, że ta chwila trwa czasem dłużej. Szczególnie jeśli nie masz wsparcia i ciągniesz ten wózeczek sama.

 

Dam Ci znać, jak znajdę chwilę!

No i znajomi. Przyjaciele. Oni też są odstawieni na boczny tor. Bo nie masz czasu, prawda? Nie dajesz sobie wytchnienia i nie pielęgnujesz znajomości, nawet tych, które są cenne. Taka cena, myślisz sobie. I idziesz do przodu. Kolejny zakręt pokonany, kolejna góra zdobyta. Czas płynie. Ty czujesz się coraz bardziej zmęczona…

 

Gdzie moja radość i chęć do pracy?

No i nadchodzi taki czas, kiedy coraz bardziej się frustrujesz, a blask pracy z pasji, pracy na swoim, dla siebie – przygasa. Tyle pracy, a efekt nie taki jak zamierzony? I jeszcze tyle do zrobienia! Najlepiej szybko. No i znowu zakasujesz rękawy i przesz do przodu… ale tym razem idzie ciężej, jest jakoś tak trudniej i kanciasto. Hmmm…. Myślisz sobie – a jak nie wyjdzie, a moje oszczędności topnieją? Co będzie jak za chwilę nie zacznę zarabiać tak jak to zaplanowałam?

 

Frustracja, zniechęcenie, brak energii

Nie zatrzymałaś się, nie przemyślałaś, biegłaś. I niestety organizm odmówił posłuszeństwa? Tak, będąc na swoim też można się wypalić. To co kochałaś robić jeszcze rok temu, może stać się uciążliwą koniecznością. Czy masz wtedy szukać nowego? Może wrócić na etat? A może odpocząć po prostu?

Nie da się oszukać swojego ciała, ono powie dość… prędzej czy później. Dlatego, mam nadzieję, że jeszcze nie dopadła Cię frustracja, że jeszcze działasz na swoim flow. I żeby to utrzymać powinnaś się nauczyć dbać o siebie na co dzień – tu i teraz! Nie za chwilę, nie za miesiąc! Tylko wtedy kiedy potrzebujesz! Organizm się o swoje upomina? Posłuchaj go. Ty sama też potrzebujesz przyjemności, spotkań z bliskimi, ruchu, może sportu, może spaceru. Jednak nigdy nie powinnaś zapominać o sobie. O swoich potrzebach, uczuciach, zdrowiu. I jeśli ten tekst jest Ci bliski, chcesz coś zmienić w swoim życiu to zapraszam Cię na szkolenie – Jesteś Wyjątkowa, które 17 listopada poprowadzi dla Ciebie w Warszawie Katarzyna Wnękowska. Naucz się dbać o siebie niezależnie od sytuacji! 

 

Podziel się.

O autorce

Blogerka z wieloletnim doświadczeniem marketingowym, pr-owym i reklamowym w międzynarodowej korporacji. Tłumacz i nauczyciel języka francuskiego. Pasjonuje mnie rozwój osobisty, ludzie, relacje. Piszę o i dla kobiet, informuję, inspiruję, relacjonuję dla Was to co mnie wciągnęło, czyli przedsiębiorczość, networking, konferencje, spotkania kobiece i nie tylko. Jestem otwarta na współpracę z chętnymi i ciekawymi osobami.

Pozostaw odpowiedź