„Tajniki Charyzmy” szkolenie z Piotrem Tymochowiczem

0

Witajcie,

W sobotę nie mogłam osobiście iść na szkolenie „Tajniki charyzmy”, a relację powierzyłam Ani Pruszkowskiej, która już się w tej roli  bardzo dobrze sprawdziła:) Zapraszam zatem na relację uczestniczki szkolenia.

W dniu 18.04.2015 r. w hotelu Lord w Warszawie odbyło się szkolenie pt. „Tajniki Charyzmy”, czyli wizerunkowy trening charyzmatyczny, zorganizowane przez Platformę Produktów i Usług.

Szkolenie jako pierwszy rozpoczął Piotr Tymochowicz – znany trener biznesu, doradca medialny oraz ekspert ds. wizerunku i wywierania wpływu.

Pan Piotr zdradzając tajniki charyzmy, wskazał na różnice w samej definicji pojęcia charyzma.  Kiedyś oznaczała ona umiejętności dyktatorskie lidera, poruszenie czy tzw. porwanie za sobą tłumu (stąd powiedzenie pójść za kimś w ogień).  To się zmieniło. Dziś charyzma to nie umiejętności dyktatorskie, lecz przyciąganie uwagi, zarówno tłumu, jak i pojedynczej osoby. Charyzmatyk to ktoś, kto buduje relacje w układzie jeden na jeden lub w grupie. W charyzmie chodzi przede wszystkim o zasadę wariacyjną, dotyczącą jej trzech wyznaczników:

Minimum wysiłku /energii-maksimum efektu

Skuteczność

Medialność

Świat promuje dziś medialność, stąd warto trenować tę umiejętność komunikacyjną, oznaczającą najprościej zwięzłość i minimalizację wypowiedzi do 300 słów w języku polskim. Aby być osobą komunikatywną należy więc trenować, nic nie zastąpi treningu własnego, a praktyka liczy tu się najbardziej.

tymochowicz

Każdy człowiek jest w stanie nauczyć się charyzmy w każdym i dowolnym wieku. Ciekawa informacja dotyczy tu faktu, iż naturalni charyzmatycy to osoby o niższym wskaźniku IQ. Wyobraźnia jest połączona z kreatywnością, natomiast nadmierna inteligencja może być przeszkodą dla kreatywności. Łatwiej więc uczynić z osoby mniej inteligentnej osobę charyzmatyczną. Jej kreatywność i wyobraźnia ułatwiają rozwijanie charyzmy o wiele bardziej niż zbyt wysokie IQ.

Charyzmatyk powinien trenować również pewność siebie. Człowiek z natury jest osobą bojącą się permanentnie wszystkiego, a najbardziej siebie samego. Zmiany i nowe nawyki prowadzą do poprawy jakości życia, w tym komunikacji i relacji w najbliższym otoczeniu. Pewność siebie daje nam bezpieczeństwo, przebywając w „białej grupie wsparcia” ograniczamy strach i budujemy pewność siebie (jest ona efektem wtórnym, nie pierwotnym). Trening SUGESTYWNOŚCI sprawia, że wierzymy w to, co mówimy, zdobywamy moc przekonywania innych osób. Ćwicząc wypowiedź rozbieżną (asocjacje rozbieżne, abstrakcyjne skojarzenia), dobrym porównaniem może tu być trening na rowerze bez kół, nie dojedziemy nigdzie, natomiast dojdziemy do perfekcji. Nie jest to proste, gdyż proste są jedynie asocjacje i skojarzenia zbieżne. W wypowiedzi zbieżnej, mającej zastosowanie praktyczne, ćwiczymy jej uniwersalizm, to wypowiedź pasująca do każdego tematu i do wszystkiego.

Po przerwie kawowej, drugim prelegentem, był Marek Błądek, trener i coach biznesu. Pan Marek kontynuował szkolenie nawiązując do poszukiwania charyzmy w oparciu o procesy coachingowe i elementy NLP. Również oznajmił, że magii i charyzmy można nauczyć się.  Należy dokładnie zdefiniować cel, czyli to, czego chcemy np. ile chcę ważyć?

Dzięki NLP możemy zaprogramować nasz umysł, tak, by uczyć się innych tego, co robię perfekcyjnie.

Kilka przesłanek dotyczących NLP, np. pojęcie mapy nie oznacza tu terytorium,  każdy z nas postrzega świat inaczej, przez filtry, dlatego ta sama rzeczywistość widziana jest różnie przez różne osoby. Porażek nie ma, są jedynie informacje zwrotne. Jeżeli coś nie działa, tak jak chcemy, należy wyjść ze strefy komfortu i zrobić to w inny sposób. Komunikując się, musimy mieć na myśli, jaka intencja przyświeca temu, co mówimy. NLP zakłada, że każdy ma zasoby do osiągnięcia swoich założonych celów i że w każdym zachowaniu tkwi pozytywna intencja. Umysł i ciało człowieka są połączone ze sobą, ludzkie zasoby obejmują: zachowania, myśli, uczucia, wartości i przekonania.

Ćwiczenie praktyczne – każdy na sali spisuje swój cel. Kilka chętnych osób przedstawia publicznie swój cel. Cel zostaje zweryfikowany przez prowadzącego prelegenta.

Zasada formułowania celów (jeżeli są za duże, należy rozbić je na mniejsze podcele):

-pozytywnie sformułowany (bez użycia słowa „NIE”)

-konkretny, mierzalny i realny

-określony w czasie

-zależny ode mnie (co jest ważne dla mnie?)

-ekologiczny

Tak sformułowane cele uzupełnić należy jeszcze zadając sobie tzw. pytania kartezjańskie:

  1. Co się stanie, jak to zrobię? (będę zdrowsza, będę czuła się lepiej)
  2. Co się stanie, jak tego nie zrobię? (będę czuła się gorzej)
  3. Co się nie stanie, jak to zrobię?
  4. Co się nie stanie, jak tego nie zrobię?

IMG_7226

 

Po przerwie obiadowej szkolenie kontynuował Piotr Tymochowicz.

Pojawiły się terminy jak wektory, tensory (płaszczyzna, np. lustro wody) oraz skalary. Za pomocą tych ostatnich nie można wywierać wpływu, umożliwiają one relację zwrotną z samym sobą. Treningiem skalarnym jest m.in.  rozwój osobisty np. trening pewności siebie czy trening pamięci. Ćwiczenia i nauka mają sens jedynie wtedy, gdy z nabytych umiejętności korzystamy w praktyce. Nauka dla samej nauki jest stratą czasu.

Termin POLA związany jest z charyzmą. Jego środek to punkt, który porusza fala, a nie kamyk, dlatego odpowiednie fale wywołują grupy wsparcia, nie jeden charyzmatyk. Fale budują właściwi liderzy. Lider charyzmatyczny to lider uznany za takiego przez otoczenie, nie jest to osoba, która sama czuje się liderem charyzmatycznym. Charyzma nie jest umiejętnością skalarną, sprowadza ona ludzi do działania w polu, zatem zachodzi tu relacja z innymi, a nie jedynie z samym sobą, jak w przypadku skalarów. Charyzma powoduje, że ludzie pobudzają i inspirują się wzajemnie.

IMG_7265

Charyzmatyk, jako osoba wywołująca zainteresowanie u słuchaczy, stosuje tzw. KRZYWĄ RTG, inaczej interwał, dzięki której wzbudza i utrzymuje zainteresowanie. Krzywa ta pozwala mu stymulować rytm, tonację i głośność jego przekazu. Kolejne ważne wyznaczniki charyzmatycznych liderów to budowanie optymizmu, mówienie z pasją i zaangażowaniem. Charyzmatyk sam pobudza się („nakręca” się) emocjonalnie, potrafi zarządzać emocjami słuchaczy i motywować innych do działania.

Kolejnym prelegentem był Rafał Buchta, licencjonowany trener OpenCOMM i Timoore Methods, którego wystąpienie dotyczyło tematu ”Skuteczność charyzmatycznego lidera”.

Charyzmatyczny lider to po prostu skuteczny lider z pasją. Przy formułowaniu celu i zadaniu sobie pytania, co chcemy osiągnąć, zaczyna z wizją KOŃCA.

tymochowicz

Komunikacja, czyli przekaz, to obustronny proces pomiędzy nadawcą i odbiorcą. Obejmuje ona następujące elementy:

Imperatyw działania(zasada/reguła)

Prezentacja (np.ubiór)

Emocje

Rytuał

Informacje(fakty)

Behawioryzm

 

OTO uproszczona definicja:

Skuteczna Komunikacja (SK)= P+E+I

SK + B = CHARYZMA

Charyzmatyczny lider jest pewny siebie, dominuje i wywiera wpływ, posiada silne przekonanie o słuszności działania, motywuje ludzi do działania.

 

Ostatnia, trzecia część wystąpienia Piotra Tymochowicza, po kolejnej przerwie kawowej, była bardzo filozoficzna i refleksyjna. Dzieciństwo to etap przygotowań do uczenia się w szkole, gdzie uczymy się przygotowywać do dalszego etapu i rozwoju oraz nauki. Proces taki jest schematem, do którego człowiek jest zbyt przywiązany. Jako dorośli ciągle planujemy, że jak będziemy mieć pieniądze, jak będzie lepiej, to będzie to,  czy tamto…tylko, że pieniądze potrzebne są nam tu i teraz, a nie w wieku 90 lat, kiedy nie żyjemy już ani przyszłością, ani teraźniejszością, wtedy żyje się już tylko przeszłością. Przykre, ale jak prawdziwe. Warto jednak wykorzystać teraźniejszość do planowania przyszłości, nie tracić jej na życie przyszłością. Z życia trzeba korzystać w danej chwili, ponieważ lepiej nie będzie nigdy.  I tym hasłem Carpe diem szkolenie zakończyło się.

tymochowicz

Na koniec zrobiliśmy razem wspólne zdjęcie, wylosowano i rozdano nagrody,  pożegnano gości. Sponsorem wydarzenia była firma LIMBA- kosmetyki krzemowe oraz  IBI-poligrafia i reklama.

Dziękuję Ci Aniu za tak obszerną i pełną wiedzy relację! Nawet ten kogo nie było może skorzystać z cennej wiedzy!

Podziel się.

O autorce

Blogerka z wieloletnim doświadczeniem marketingowym, pr-owym i reklamowym w międzynarodowej korporacji. Tłumacz i nauczyciel języka francuskiego. Pasjonuje mnie rozwój osobisty, ludzie, relacje. Piszę o i dla kobiet, informuję, inspiruję, relacjonuję dla Was to co mnie wciągnęło, czyli przedsiębiorczość, networking, konferencje, spotkania kobiece i nie tylko. Jestem otwarta na współpracę z chętnymi i ciekawymi osobami.

Comments are closed.